БСДД

БНР - Програма "Христо Ботев" представя:

Директната демокрация - право на гражданите или задължение на държавата? Защо сега съществуващият Закон за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление не работи в полза на гражданите? По какъв начин Базовият доход гарантира правото на гражданите на достоен живот? Какво е Енергийна икономика и как тя освобождава гражданите от закрепостяването им към монополите? Директната демокрация и представителната демокрация. Имат ли власт гражданите в България и защитени ли са правата им? Лидия Делирадева – директор на отдел „Гражданска инициатива” в Центъра за човешки права и Георги Неделчев, инженер-икономист, експерт по „Право на интелектуалната собственост”. (чуйте звуковия файл)

http://bnr.bg/…/10065…/narushen-li-e-pravovia-red-v-balgaria

Времето дойде!
Сега е моментът да променим това, което се случва у нас. Присъединете се тук: http://www.budd.bg/declaration/

Въпроси и отговори за Базовия доход

10 отговора на 10 често задавани въпроса:

Защо всеки би работил?

Има много повече неща, които мотивират човешкия ум, отколкото страхът да останеш гладен и без дом. Например, баскетболистът Майкъл Джордан е бил воден от непоколебимото желание да бъде най-добрият. Изобретателят Стив Джобс представил технология, която промени света, защото е искал да "остави следа в историята." Не е било заради парите. Ако беше така, всеки от тях щеше да се пенсионира повече от богат още в началото на кариерата си.

Постиженията на Майкъл Джордан и Стив Джобс са изключителни, но мотивацията им не е била такава. Дълбоко в себе си всички ние искаме да бъдем възможно най-добрите и да направим света едно по-добро място. A гарантираният базов доход ще предостави на всеки автономията и способността най-накрая да действа според тези мотивации.

Бихте ли искали да имате платена работа, дори и да не се нуждаете от пари? Отговори на изследването, обхванало 19 000 души в 18 европейски страни, показват, че колкото по-щедра е държавата в предоставянето на правителствени средства, толкова по-вероятно хората биха се съгласили да "имат платена работа, дори ако не се нуждаят от пари."

И не са излъгали: страните с по-щедро социално осигуряване имат по-висока заетост (1). Защо ли е така? Отговорът е лесен. Ако хората се чувстват принудени да работят, това предизвиква неприязън (2). Ако пък не се чувстват принуждавани, работата носи по-голямо удовлетворение и е по-приятна.

Какво ще кажете за работата, която никой не иска да върши?

Нежеланите „мръсни” работи вече се автоматизират. В много градове по света камионите за боклук (а не хората) вдигат кофите за смет. Няма боклукчии, има само водач на камиона, който също неминуемо ще бъде сменен с технология (3).

Също така не забравяйте: базовият доход е сума, достатъчна за осигуряването на базовите потребности. Повечето хора не са доволни от абсолютния минимум и продължават да работят. Разликата е в това, че с помощта на базовия доход хората ще работят, за да печелят повече, вместо да работят от страх да не останат без дом.

Няма ли наркоманите просто да използват парите за наркотици?

Наркоманите използват вещества (или алкохол, или цигари, или хазарт, или видео игри, или телевизор, или друго) за бягство от реалността. Но какво ще стане, ако реалността предизвиква радост? Какво става, ако не трябва да се притесняват за покрива над главата на семейството им? Ще имат по-малко желание за бягство от тази реалност (4).

Повечето хора знаят, че научни експерименти показват, че плъхове, веднъж пробвали наркотици, продължават да го избират пред предложената храна, докато не умрат. Експериментът е бил повтарян отново и отново. Но това е само половината от историята.

Брус K. Алекзандър (5) е забелязал, че всички тези експерименти са изучавали изолирани плъхове в тесни клетки. Така че той построил "Парк за плъхове", за да провери какво се случва с наркозависимите плъхове в една по-здравословна среда.

Алекзандър е построил Парка за плъхове с група къщички, като площта му бе 200 пъти по-голяма от тази на стандартните лабораторни клетки. Имало около 16-20 плъха от двата пола, изобилие от храна, топки и колела за игра, както и достатъчно място за чифтосване и увеличаване на потомството.

Наркозависимите плъхове, които са били принудени да приемат морфин 57 последователни дни, са били пуснати в Парка за плъхове, като им е бил предоставен избор между обикновена вода и вода с добавен в нея морфин. Шокиращо но факт, по-голямата част плъхове е избрала обикновената вода.

Базовият доход ще създаде една по-сигурна и благоприятна среда, като ще помогне на всички да се чувстват по-малко като плъхове в клетка. Резултатите от Парка за плъхове предполагат, че базовият доход може да намали нуждата на наркоманите за бягство. Разбира се, няма да помогне на всеки да преодолее психологическите си проблеми. Базовият доход няма да направи света съвършен. Обаче ще го направи по-добър.

Дали базовият доход е комунистически?

Не. Базовият доход не е стъпка от комунизма. Примерно, в комунистическия Съветски съюз на Сталин хората не са имали друг избор. Нямало е свобода. Решенията за професията, работната заплата, и покрива над главата на хората са били вземани вместо тях. Ако хората не бяха правили това, което им беше казано, щяха да бъдат изпратени в затворнически лагер или убити.

Базовият доход, от друга страна, просто дава средства за достоен живот на всички. Какво ще правите с тях и с времето си изцяло зависи от вас. Можете да работите върху каквото искате, да печелите толкова допълнителни пари колкото пожелаете, и да избирате коя заплата ви удовлетворява, а коя не. Ако това не е свобода и право на избор, тогава какво е?

Базовият доход ще укрепи здравата част на системата. Силната икономика се нуждае от здравословен поток от предприемачи и търсене от страна на потребителите, които могат да си позволят техните продукти. Базовият доход предвижда и двете. В един момент някой ще може да бъде предприемач и да опита някоя търговска идея, без да рискува да остане без дом или да изпадне в свръхзадлъжнялост.

Защо да се дават пари на всички? Дори и на богатите?

Идеята на базовия е доход е да се дадат достатъчно пари на всеки човек за основните му потребности, които заслужава. Дори и богатите хора. Това звучи малко нередно в началото. Но разберете следното: богатият ще плаща много повече данъци върху своето потребление, отколкото той би получавал като базов доход (с елиминиране на данъчните вратички).

Също така, вместо да се плащат брутни административни разходи на държавните служители, които анализират данните на всички, за да се определи кой каква сума заслужава, всъщност ще спестите пари просто ако на всеки се даде същата сума.

Ще трябва ли да плащам по-високи данъци?

Ключовият компонент на базовия доход е, че той се дава на всички, безусловно, включително и на вас. Така че, освен ако не сте от тези, които печелят най-много, най-вероятно ще направите нетна печалба, и ще получите повече от базовия доход, отколкото всички плащания, свързани с допълнителни данъци.

Откъде ще идват парите?

Базовият доход ще замени сегашната ни система за социално осигуряване. Когато на всеки един гражданин безусловно се дава месечен депозит в брой, по-малко пари отиват за държавна бюрокрация. Те отиват направо при хората.

Вместо да се харчат толкова много пари със съмнителни резултати, както например в САЩ 2/3 от военните джипове „Хъмви”, които са изпратени в Ирак за борба с терористите, са попаднали в ръцете на бойците на „Ислямска държава” (6), тези пари биха могли да бъдат използвани не просто за "борба" с бедността, а за нейното елиминиране. У нас административният бюджет може да бъде намален с 2/3 и пак да има безплатно образование и здравеопазване.

Чрез намаляване на бюрокрацията, съкращаване на прекомерните разходи и опростяване на данъците (7), можем лесно да си позволим базовия доход, без да печатаме нови пари.

Няма ли да доведе базовият доход до хиперинфлация?

Хиперинфлацията означава, че местната валута бързо губи стойността си. Уикипедия обяснява, че "хиперинфлацията обикновено е породена от създаване на пари". Както стана ясно по-рано, не е необходимо да се „създават” пари, за да се финансира базовия доход, така че е малко вероятно той да доведе до хиперинфлация. В действителност, съществуват изненадващи доказателства, че ако на гражданите се дават „свободни” пари инфлацията всъщност намалява.

Кувейт е дал  4000 $ на всеки от своите 1 млн. 155 хиляди граждани (8) през 2011 г. Хората се притесняваха от висока инфлация. Но вместо да се увеличава, инфлацията се намали.

Преди в Аляска инфлация е била по-висока, отколкото в останалата част на САЩ. Но от 1982 г. насам, когато Аляска започва да предоставя частичен базов доход на годишна основа на всички свои жители, инфлацията е станала по-ниска, отколкото в останалата част на САЩ!

Как е възможно това?

Експерименти показват, че базовият доход намалява инфлацията чрез увеличаване на конкуренцията.

В Индия, тези редовните плащания в брой са създали два пъти по-голяма вероятност за по-продуктивна работа от тази в контролните села (9). Хората са инвестирали в семена и пестициди за отглеждане на храна, както и в шевни машини за ушиване и продаване на дрехи.

В Либерия, при получаване на базов доход, 1/3 от хората са започнали собствен бизнес (10).

В Уганда тези, които получили годишен еквивалент на доходите, са инвестирали по-голямата част от тях в "умения и бизнес активи", което означава, че има по-голяма вероятност 65 % от хората да упражняват квалифициран занаят (11).

В Намибия жителите използвали парите, за да започнат свой собствен малък бизнес, включително производство на тухли, печене на хляб и шиене на рокли. Нивото на самонаетите скочи до 301% (12).

В Кения, когато бедните хора получили безвъзмездните пари, 90% от тях го използвали, за стартиране на собствен бизнес или закупуване на добитък (13).

Паричните преводи дават възможност на хората да инвестират в себе си и да създават свой собствен бизнес. Повече конкуренция  → по-ниски цени → по-голяма стойност на парите.

Какво спира наемодателите от повишаване на наемите?

Споменахме по-рано за основния принцип - конкуренцията. Базовият доход ще доведе до по-конкурентен пазар на недвижимите имоти. Когато не са заковани за едно място заради местоработата си, хората могат да се преместят в различен квартал/град с по-конкурентни цени. Също така е много по-лесно да се местите, ако получавате сума в банковата си сметка всеки месец. Това ще принуди пазара на недвижимите имоти да предлага по-конкурентни цени. Всеки, който вдига цената, когато предлагането е в изобилие, а търсенето е постоянно, рискува да загуби от конкуренцията, която предлага по-добра цена.

А с такова изобилие на жилища в България определено ще има конкуренция.

 

Превод: Александра Арбекова

Редакция: БСДД

https://medium.com/basic-income/basic-income-q-a-5c85b8214664#.f4qpf4cjm  

 

Идва ли краят на несправедливата система у нас?

Времето дойде! Присъединете се сега за истинската смяна на системата:

 http://www.budd.bg/declaration/
Разкажете на човека до вас. Очакваме ви.

Стоян Михайловски

На 7-ми януари, през 1856 г. в град Елена е роден видният наш политик, общественик, писател, ерудит и радетел за единението на българите Стоян Михайловски.

Син на Никола Михайловски и племенник на Иларион Макариополски, той успява да завърши лицей в Цариград и право във Франция. След завръщането си се захваща активно с просветителска, обществена и литературна дейност; скоро след това става народен представител в Третото ВНС.
Като активен участник в Македоно-одринската организация (впоследствие и председател на Върховния комитет) Стоян Михайловски остро и неуморно напада своите политически врагове и всички онези, които разклащат устоите на българското общество.

С чистите си идеи и намерения не успява да намери съюзници в подкрепа на еволюционистката стратегия, която поддържа и въпреки активната си политическа дейност (три пъти депутат в НС) чрез машинации бива отстранен и после дори осъден условно през 1904 г.

Въпреки ранното му оттегляне от политическия живот, Стоян Михайловски ще бъде запомнен освен с текста на една от най- българските песни - "Върви, народе възродени!" и не само като майстор на баснята, поезията и политическия памфлет, а и като автор на сериозна философска проза:

"БОГ И ДОБРОДEТЕЛТА

Яви се Добродeтелта
пред Бога
и каза му: 
– Напразно ходя, Боже, по света,
напразно проповядвам обновление; не мога
души заспали да пробудя, мрачни умове
да осветля! И мойте трудове,
за да не сгинат без следа, на мене
е нужно мощно подкрепление!
– Върни се между земни племена и родове –
Отвърна Господ... 
– Давам ти другар. Той се зове
търпение!"

Времето за истинска промяна дойде!
Присъединете се сега и разкажете на човека до вас!
http://www.budd.bg/declaration/

Новогодишно послание на БСДД? Да, от българи за българите!

Новогодишното послание на Български Съюз за Директна Демокрация не е писано в нечий лъскав кабинет. Ние попитахме българи с най-различни професии какво пожелават на сънародниците си за Новата 2016 година. И те споделиха истински и човешки неща. Споделиха душата си с всички нас. Нашето послание е от хората за хората. От човеците към човеците. И ще ви докосне много по-силно.

Омръзна ни 70 години да слушаме новогодишни речи от президенти, премиери и политици, лишени от смисъл и душа. Омръзна ни думата „стабилност” в условия на покъртителна бедност.

Думите са само семантична опаковка, когато зад тях няма решение за живота на обикновените хора. Някой им пише словата на неуважаемите. И те излизат с блага усмивка пред телевизионните камери и ги прочитат на онези, които са загубили дома си, живеят във фургони след наводненията, събират пари за лечение с есемеси, ровят в контейнерите за боклук, закриват фирмите си, емигрират, биват пребивани за 30 лева.

Те не са просто лицемери. Те са затлъстели от лицемерие и дебелоочие. Но мъдрият ни Чудомир е казал, че човек, който обича да преяжда, копае своя гроб със зъбите си. Не са ни нужни техните новогодишни пустословия. Нужна е грижа за всеки човек, нужна е спешна промяна в модела на управление.

Те не искат да питат българския народ за нищо. Защото ги е страх да не изгубят привилегиите си. Ние обаче искаме да бъдем питани и сами да вземаме решения за живота си. Те ни възприемат като глупав електорат, потребен само по избори. Ние обаче знаем какво искаме – на първо място искаме тях да ги няма. Искаме да покажем, че България би била прекрасна без тях. Искаме да вземем живота си в свои ръце, защото 70 години стигат. Или казано пак от мъдреца Чудомир „Никоя порядъчна пчела не чака съвет от дървеницата как да събира мед.”

Ех, Чудомире.., да би ги видял с твоите очи, какви ли слова щеше да наредиш?

Време е за Директна демокрация, Базов доход и Енергийна икономика. Време е за хората, а не за политиците.

В тези послания неуважаемите не се вписват. Няма ги. Защото в словото на обикновените българи има и смисъл, и душа, и мечти, и надежда – всичко, което дебелооките не притежават.

Ивайло Иванов (офицер от Военновъздушните сили, понастоящем градинар, Италия): „Прегръдка от всички прокудени извън България на близки и роднини. Аз успях да се върна за празниците, за да видя 88-годишната си баба още веднъж поне. За баща ми не бях успял... Кога ще смогнем да стигнем до идеята, че не се ли обединим, поне заради това, че сме българи, няма да я има България?!”

Марио Трифонов (главен редактор на InLife, журналист): „Според едно старо тяхно поверие, в нощта, когато годините разменят своите места, италианците изхвърлят разни стари и непотребни неща през прозорците си, за да освободят място за нови. Взирайки се през прозореца, в зимната нощ, си пожелавам да имам силата и смелостта да изхвърля всичко старо и непотребно от своята душа и сърцето си, за да мога през следващата година да ги "напълня" с нови, неочаквани и прекрасни "неща"! Пожелавам го и на вас!”

Данила Иванова (богослов): „Пожелавам на всички българи да посрещнат Новата година в една прочистена от боклуците България.”

Надежда Кръстева (адвокат): „Нека през Новата година да станем по-сплотени, да потърсим силно духовността и вярата, да преодолеем зависимостите от чужди интереси и геополитически цели. Пожелавам за всички нас да имаме вярата и силата да открием и да продължим да утвърждаваме българските дух, култура, традиции. Да запазим идентичността си като нация и да се борим с всички сили за по-справедлив социален и икономически живот! Да се погрижим повече за децата на България и за хората в тежко социално положение. Да бъдем повече хора, отколкото рационално мислещи прагматици. Нека всички заедно да постигнем справедлива промяна на нашия живот! Да останем толерантни към различията и към неволно допуснатите грешки от другите, но да останем крайно критични към умишлените несправедливи действия, към лицемерието и към стремежа за лично облагодетелстване, работещи против благополучието на обикновения човек. Пожелавам за всеки от нас да се преборим с религиозния фанатизъм и да не допуснем нови трагедии и разрушаване на лични съдби в национален и в световен аспект!”

Николай Дойчев (бивш служител в МВР): „Скъпи приятели, желая ви здраве и щастие. Нека във всеки български дом да има много топлина, радост и благополучие!”

Слави Петров (печатар): „Толкова малко останахме българите в България, че е дошло време да се запознаем и да променим всичко, което не харесваме.”

Димитрина Живкова (счетоводител): „Скъпи сънародници, независимо от етнос и религия и от всяко кътче по света, настъпи моментът, в който да се обединим за благото на Родината, в която сме родени и милеем да я видим като място, в което да живеем в мир и просперитет за нас, нашите деца и родители. Дойде време, в което ние, Българите, да поемем сами изграждането на Родината, като за целта се изискват адекватни и спешни мерки: първо в мисленето и второ - с противопоставянето на приемане на решения от определени хора, които решения не са съгласувани със суверена.”

Георги Чипов (водолаз): „От много години съм водолаз и при нас има едно пожелание "за равен брой", тоест гмурканията и изплаванията да са равен брой. Моето пожелание е да изравним броя, тоест да преодолеем най-после атмосферното налягане и да изплаваме на повърхността, защото отдавна сме на резерва и скоро ще ни свърши въздухът. Весела Нова година, дано отговори на надеждите ни. Наздраве!”

Георги Неделчев (инженер-икономист): „През новата година българите вече да приемат, че бедността не е тяхната съдба и са достоен европейски народ. Инструментите за промяната на несправедливото унижение на гражданите са налице и е време да бъдат приложени със силата на мнозинството.”

Владислав Пелов (предприемач): „Пожелавам на своите съграждани да четат! Да ценят изкуството, да се интересуват от историята и да се мъчат да контролират съдбата си! В книгите е скрито всичко, което ни е нужно и само чрез силата на литературата имаме шанс да продължим да съществуваме като народ!”

Пламен Димитров (адвокат): „Скъпи приятели, вече близо четвърт век България е управлявана от хора, свързани с олигархията и мафията. Хора, гледащи единствено собствените си интереси, а не и интересите на народа. През този период все повече народът обедняваше, получи се и демографски срив, след като много българи започнаха да търсят късмета си в чужбина. Ние от ПП БСДД не обещаваме, както повечето партии, а сме готови да поемем тежкото бреме на народа и да му върнем вярата в доброто и в живота! През изтичащата 2015 г. държавата се тресеше от скандали в здравеопазването, полицията и съдебната система. Ние категорично заявяваме, че всеки един Българин ще получи гарантиран Базов доход, с което ще се изкорени бедността. Повярвайте ни! Пожелавам ви мирна и щастлива 2016 г.!”

Соня Момчилова (автор и журналист): "Служете, мили хора, и раздавайте онова, което сте получили даром. Талантът и добротата не са за продан.”

Николай Господинов (спортен журналист): „Всичко е в нашите ръце. Да преодолеем себе си. Весели празници!”

Нели Гошева (доброволец и общественик): „В така очертаната ситуация в България и света, това, за което трябва да се пледира неуморно, е българските граждани да не се поддават на манипулации, които всяват омраза към някого, да бъдем обединени срещу престъпленията срещу народа и онези, които ги създават, да творим добро, да работим и да се борим всеотдайно, за да подобрим живота на всички, а не на един или двама. Да се стремим към доброволчество и честен труд, това ще ни изведе към по-добър живот за цяла България. Щастлива и успешна Нова година!”

Виктор Божиков (градинар): „Желая ви Здраве! Щастие и Здраве, и хайде да работим повече за природата, и за себе си, и за другите!”

Димитър Лалев (филмов и телевизионен продуцент): „През изминалата 2015 г. се случиха много политически трусове и нерентабилни икономически инвестиции на политиците. За пореден път се доказа, че правото на човека да живее достойно и свободно е неосъществена мечта. Нека 2016 г. да бъде година на сигурността в социален и финансов план. Да бъде благословена България, за една спокойна и много благодатна и плодородна година. Да бъде годината на Базовия доход и годината на истинската демокрация, и това е Директната Демокрация. Честита Нова 2016 г., братя и сестри!”

Георги Величков (спортист, треньор и предприемач): „Пожелавам на всички наши приятели, симпатизанти, членове, критици, противници, Българи, на първо място вяра, защото вярата дава стимул за живот, смелост, защото свободен е този, който не познава страха, и време, защото когато човек има време, той има здраве, щастие, любов и всичко, което пожелае. Бог да пази България!”

Нилгюн Юдаиева (учителка): „Нека през новата 2016 година всички ние -българският народ - да се издигнем над религиозните си различия- християни, мюсюлмани, евреи и т.н. - и да гледаме един на друг като равни в убеждението на Всемирната Любов и Всемирната Интелигентна Закрила - в мир със себе си, един с друг и с онези, които са решени да се борят докрай.”

Иван Николов (монтажник): „Исая, 9 глава: „Защото ни се роди Дете, Син ни се даде; И управлението ще бъде на рамото Му; И името Му ще бъде: Чудесен, Съветник, Бог могъщ, Отец на вечността, Княз на мира.”

Емил Кимов (оператор в завод за пластика, Чехия): „Пожелавам на всички българи много здраве и щастие, нека бъдем по-толерантни и обичливи към хората около нас и успешна 2016 година! Бог да пази България!”

Асен Габровски (супервайзър на обект, Великобритания): „Моето послание към българският народ е най-вече здраве и благополучие, постигнати с успеха в обединението на нацията, запазване националната памет и историческото ни наследство. Искам България да бъде решаващ фактор в Европейското семейство. Преуспяване на българина във вътрешния пазар на потребление в страната. Да излезем с чест и достойнство пред света, за постигане на мир и любов с вяра, че България ще остане и за поколенията.”

Асен Асенов (собственик на фирма): „Морал и отговорност за бъдещето на нацията, да следваме заветите на дедите ни, за да запазим България за децата ни. Да възродим духа и достойнството на един древен НАРОД чрез обединение на ценностите и културата, завещани от предците и основополагателите на територията България!”

Любимо Минков (художник): „Уважаеми сънародници, все повече са примерите за малки държави, които успяват да поставят условията за нормално съществувание в новите реалности на глобалност. Защо да продължаваме да вярваме на назначените фигуранти, вместо да поискаме да ни управляват най-достойните хора на нацията. Няма граници! Нито за парите, нито за информацията, нито за търговията, нито за културата, нито за благата и сме длъжни да надскочим архаизми, съществуващи от векове и да заживеем в днешното време. Апелирам за разум и човечност към всички онези, които все още се чувстват не само българи, а и живи, за да спасим това, което имаме от векове. Да открием хората около нас!“

Таня Тодорова (психолог и специалист в подбора на персонал, Германия): "По Коледа ставаме добри - правим си равносметка на изминалата година, срещаме се и звъним на близки, за които не сме намерили време през цялата година, включваме се в благотворителни инициативи, за да направим индулгенция на душата си. За съжаление, Коледа трае само ден и после всичко се връща в старото русло. По Коледа, казват, ставали и чудеса, и на мен ми се иска вместо да бъдем добри един ден в годината, да направим обратното: да сме такива през цялата година - отговорни към постъпките си, готови да променим себе си, да учим нови неща, за да бъдем полезни на себе си, на близките си и на обществото. А какво ще правим на Коледа тогава? Ще празнуваме новата си идентичност и това, че сме имали куража да се променим."

Златина Кралева (адвокат): „Искам българите в 2016 г. да осъзнаят силата на единството и обединението! Да спрем да се делим на красиви и грозни, умни и глупави, бедни и богати, комунисти и некомунисти, на живеещи в България и емигранти и т.н.! Да последваме завета на дедите ни и да му придадем нов смисъл и съдържание - "Съединението прави силата"! Нека да застанем със сърцата си зад светлия идеал "България" и нищо да не е в състояние да ни отдръпне от следването му! Нека се изпълним с чистота и любов преди да започнем да говорим или пишем за България, нека казаното от нас да е резултат на любов и вяра, а не на омраза, алчност, злоба, завист и страх! Да разберем, че защитавайки България ние защитаваме себе си! Всеки един от нас не е защитен, ако не е защитена България и затова ние трябва да я пазим, за да запазим и себе си и да осигурим бъдеще на следващото поколение!”

Костадин Иванов (машинен инженер): „Здраве - за да имаме Силата! Разум - за да имаме Вярата! Воля - за да осъществяваме Мечтите си! Малко Късмет и много Любов!”

Илия Илиев (икономист): „Новата година да е мирна, плодовита, весела честита! Да бъдем повече състрадателни и услужливо разбираеми, подпомагайки бедните и тежкоболните съседи и познати. Да бъдем повече добри и злобата, и завистта от нас да се изпарят. Да започнем най-сетне да изграждаме и плодотворно да творим, и държавата да подредим!”

Лидия Делирадева (правозащитник и автор): „През 2016 г. се навършват 1851 години от началото на българската държавност в Европа и 1335 години от създаването на Дунавска България от кан Аспарух. България е най-старата европейска държава с непроменено име, която е създадена преди повече от 18 века. Пожелавам на древния и горд български народ да провиди отвъд злочестината на днешното отчаяние, отвъд бедността, отвъд политическата перверзия. Скъпи братя и сестри, дошло е време за щастие. Желая ви смелостта да го отстоявате заедно с нас от БСДД, желая ви сила, за да го сбъднем всички заедно. Щастието започва с това да бъдем отговорни и да вземаме решения, да бъдем освободени от страха от бедност, за да бъдем пълноценни и предприемчиви. Щастието е толкова възможно и постижимо. Не му обръщайте гръб. Да живее и да пребъде България!”

Венцислав Николов (машинен оператор): „Нека новата година донесе нещо ново - повече позитивизъм, здраве и късмет!”

Боян Ковачев (водопроводчик, Италия): „Днес, всички ние сме се събрали с близки и приятели за да отпразнуваме отминаващата година и за да посрещнем новата с надежда. Не, не вярвам на това. Ние се събираме защото сме самотни. Този ден е един от последните случаи които ни оставиха, за да се виждаме. Виждаме се, за да празнуваме и празнуваме, защото се виждаме. Някои идваме отдалеч, за да си отидем отново, други са близо, ама все ги няма. Всички в смъртна хватка с това престъпно ежедневие, което ни отне мечтите в замяна на “правото” ни на трудов стаж. И така до следващия празник. Да се веселим до зори и майната му, да, ама да не забравяме че сме по-щастливи, по-свободни и по-малко егоисти, защото сме заедно. И това е моето обръщение към моите съграждани: ЗАЕДНО Е ПО-ДОБРЕ.“

За #Българска_директна_демокрация с #Базов_доход и #Енергийна_икономика

Времето дойде!

Очакваме ви, заедно, за истинската смяна на системата: http://www.budd.bg/declaration/

Мосю Синдикална звезда, ние отдавна не пасем трева!

Гледахте ли Димитър Манолов от КТ "Подкрепа" по Нова тв тази сутрин? Манолов, очаквано, отключи кутията на Пандора, за да ни покаже тъмната страна и да пусне на свобода нещастията, сиреч съмненията.

Съжалявам, че ще разочаровам някои екзалтирани зрители и партийни подсказвачи,  но Димитър Манолов няма нищо общо с инициативата за Базов доход - нито е участвал в подписката, с която България се присъедини към европейската инициатива, при това на челна позиция, нито е анализирал откъде ще се финансира Базовият доход. Напротив, наричаше тази идея утопична.

Сега, когато видя, че други държави вече го правят и България няма как да бъде изключена, обърна плочата и запя на нов глас, но фалшиво. Фалшиво, защото говори с колебания и полуистини. Няма да коментирам по какви причини - всеки може сам да си отговори. Така подредено, словото му умишлено оставя съмнения у зрителя - не за неговата компетентност, а за идеята като цяло. Нима българинът заслужава? Ама, дали пък не е мързелив? Какъв е българинът? Трета категория? Осма?

Така се прави, когато искаш да съсипеш нещо още в зародиш, нещо, което ще изведе България от бедността.

Но има и още - Манолов обиди младите хора, като каза "Имаме цяло поколение, което не иска да работи". Да, Манолов, не иска да работи. Не иска да работи за жълтите стотинки, които му подават, колкото да може да оцелее, но не и да живее пълноценно. Не иска да работи за кефа и богатството на онези, които ограбиха родителите му, бабите и дядовците му. Младите хора не са слепци и не са глупаци. Те учат много, светът е в шепите им, интересуват се и говорят повече чужди езици от родителите си. Имат амбиции, мечти и стремежи. Не са грохнали от умора и безплодна борба.

Да, младите хора НЕ ЖЕЛАЯТ да бъхтят като нас, а искат трудът им да бъде оценен, както трябва. Затова емигрират, веднага след напускането на университетите. Емигрират заради такива като Вас, г-н Манолов, които ги обиждат, но в същото време през целия си живот заемат постове, без да правят нищичко, за да се промени България, да има работа и достойно заплащане.

Хайде, г-н Манолов, останете със здраве. И по всички телевизии да се пробвате, нито разбирате, нито Ви пука. Това го знам със сигурност. Надявам се искрено хората да не Ви слушат и да не Ви вярват.

И не забравяйте, мосю Синдикална звезда, че на дъното на кутията на Пандора винаги се крие надеждата. Надеждата е наша - на младите и старите, на работещите и безработните, на децата и на родителите - жива е. Казва се Български Съюз за Директна Демокрация.

www.budd.bg

Автор: Лидия Делирадева

Базовият доход може да дойде в Европа по-скоро, отколкото си представяме

Няколко европейски държави се движат в приемането на системи за универсални основни доходи през следващите няколко години. Ако някоя от тях се приложи най-после можем да получим отговор на един от най-вълнуващите въпроси в областта на икономиката: дали Базовият доход е най-добрият начин да се сложи край на бедността и "социалната" държава в едни нови социални отношения:

През януари 2016 г., холандския град Утрехт ще направи експеримент, в който населението му ще бъде разпределено в различни групи, които получават различни равнища от благосъстоянието, включително и един под формата на безусловен базов доход. Плащанията ще варират от € 900, до € 1,300.http://qz.com/437088/utrecht-will-give-money-for-free-to-its-citizens-will-it-make-them-lazier/

По-късно през 2016 г. Швейцария ще проведе референдум за създаване на универсален базов доход (нейният парламент се противопоставя).
http://www.basicincome.org/news/2015/10/swiss-parliament-opposes-popular-initiative/

През 2017 г., Финландия ще приеме експериментална система, която плаща на всеки € 800 на месец. Прочетете повече за това тук:http://yle.fi/uutiset/kela_to_prepare_basic_income_proposal/8422295

Теорията зад системата за Базов доход е, че правителството до голяма степен премахва скъпата, сложна, бюрократична "социална" държава, в която плащания и преводи се базират на статус, лични обстоятелства, или квалификацията на кандидата. Тогава сумата от събраните в държавата средства просто се разпределя равномерно между цялото население, без бюрократичните и корумпиращи условия. Консерваторите харесват идеята, защото тя свива ролята на държавата и премахва микро намесата на правителството в живота на бедните. Левичарите също я одобряват, защото тя осигурява защитна жизнена мрежа за хората с по-ниски доходи и дава на работниците по-голям избор за това какви видове работа да приемат.

Излишно е да казваме, че Базовият доход има своите критици. Канада многократно е флиртувала с него, но никога не го прилага правилно. Ето критиката на Кевин Милиган, професор по икономика в UBC Vancouver School of Economics, http://www.theglobeandmail.com/report-on-business/rob-commentary/everyone-talks-about-basic-income-heres-why-they-dont-implement-it/article27723204/:

"Финландският пример е типичен за фискална глупост. Финландците предлагат месечен трансфер на € 800 на лице, което звучи хубаво, докато направите математиката и разберете, че това ще изисква удвояване на съществуващите данъци за финансиране на програмата. Този трансфер едва ще замени това, което финландците с ниски доходи вече получават в рамките на съществуващата система за социално подпомагане, така раздутата схема просто би дала голям чек на тези, които не се нуждаят от него и прави малко, за да помогне на тези, които страдат. Не само, че този план би бил невъобразимо скъп, но е трудно да се види дали би имало такава социална печалба, която ще започне да покрива разходите." (за България повечето изчисления се базират на развитие във вътрешното платежоспособно потребление, генерирано от Базовия доход и почти същата данъчна тежест).

Business Insider наскоро разбра какво е нивото на Базовия доход, което може да осигури Великобритания, ако всички социални плащания бяха просто заделени за всички, равномерно, без увеличение на данъци или разходи. Достига € 584 само за възрастните. Не е достатъчен, за да се оцелее, без да се работи. Но може би това е достатъчно, за да запази повечето хора от глад или бездомност. http://uk.businessinsider.com/universal-basic-income-scheme-for-the-uk-2015-12?_ga=1.4098096.1040784075.1451132525

Изненадващото е, че САЩ са могли да бъдат десетилетия напред от Европа по този въпрос, ако един експеримент по времето на бившия президент Ричард Никсън не се е объркал в края на '60-те. Администрацията на Никсън определила 8500 души в Ню Джърси, Денвър, Сиатъл, и на други места и заменила всички социални плащания с Базов доход, наречен "План за семейно подпомагане", между 1968 и 1978. http://nixonfoundation.org/nixontv.php?videoid=259

След това наблюдавали какво се случва с тях. Когато данните се върнали, било отчетено видимо увеличение в броя на разводите сред тези, които са получили плащанията. Така планът бил изоставен (свободата на избора не била отчетена като положителен ефект).
http://basicincome-europe.org/ubie/brief-history-basic-income-ideas/

За съжаление, по-късно се оказало, че данните за разводите са грешни и не е имало разлика между получателите на средства по плана с тези, които не са участвали в него. Кои са двамата министри, които отговаряли за тази програма? Доналд Ръмсфелд и Дик Чейни (двама видни американски партократи).

Можете да прочетете повече за пропуснатата възможност в едно отлично документално изследване на проф. Евелин Форже от Университета на Манитоба.
http://public.econ.duke.edu/~erw/197/forget-cea%20(2).pdf

http://www.businessinsider.de/adoption-of-basic-income-in-europe-2015-12?r=UK&IR=T

#Базов_доход

Да, новото е забележително!
Разкажете на човека до вас! Присъединете се сега: http://www.budd.bg/declaration/

 

 

 

Честно и открито управление? Да, в Италия. Скоро и у нас.

Колегите от Движение 5 Звезди, единствените, които увеличават своята популярност, се готвят за управлението на Италия така:

Изтегляне на войските от Афганистан.
Подкрепа на правото на самоопределение на гражданите.
Противопоставяне на Трансатлантическото споразумение между Европа и САЩ.
Назначаване на 15000 току-що завършили висше образование за подсилване на териториалните комисии работещи с бежанците.
Признаване на Държавата Палестина.
Увеличаване на средствата за службите по сигурността за заздравяване на държавата. 
Предоговаряне на ролята на страната в структурата на НАТО.
Забрана на продажбите на оръжие за страни, които директно или индиректно поддържат тероризма.
Използване на армията само за защита на собствената територия.
Приемане само на бежанците, които притежават такъв статус.
Отмяна на санкциите срещу Русия.
Изискване за сертификати Антимафия от сдруженията, работещи в центровете за бежанци.
Инвестиране на средствата, спестени от международните мисии, за сътрудничество и развитие.
Засилване на дипломатическите и икономически отношения с държавите от Боливарския съюз.
Създаване на алианс на Южноевропейските държави за излизане от Еврозоната.

Лудите отварят пътищата, по които мъдрите вървят….Честито Рождество и добре дошла съдбовна 2016-та година.

За нас, хората от БСДД, Новата година ще принадлежи на онези, които променят света и не приемат установеното положение.

‪#‎Българска_директна_демокрация‬ с ‪#‎Базов_доход‬ и‪#‎Енергийна_икономика‬

Очакваме ви, последвайте истинската промяна на системата:http://www.budd.bg/declaration/

 

Бъдете здрави и силни!

Пожелаваме от все сърце на всеки един български гражданин весели празници, изпълнени с топлина и надежда.

Нека в това време, в което сме със своите семейства и близки хора да си припомним това, което се отнася до всеки един от нас и очаква първите ни съдбоносни стъпки през новата година:

"Българският национален идеал – възстановяване на българското национално самосъзнание в интеграцията на европейските народи, възстановяване на ролята на единния говорим книжовен български език за обединението на нацията, преоткриване на вътрешния пазар на потребление за възвръщане на националната инициатива на българските предприятия и трудолюбието на българите, гражданска политическа свобода и справедливост за всеки български гражданин, грижа за националната памет, чест, достойнство и връщането на нацията в ролята на решаващ европейски фактор."

www.budd.bg

THE RESCUE PLAN FOR THE EUROZONE AND EUROPEAN UNION!

This note has the aim to show that QE will fail to deliver benefits for ordinary people in the Eurozone, and argues that what is needed now is an alternative approach that puts new money directly into the real economy. It is based on the work of Frank van Lerven, researcher in Positivemoney.org

Since the 2008 global financial meltdown, the Eurozone has experienced a sovereign debt crisis, a double dip recession, and is now on the brink of deflation. To spur growth in the Eurozone’s flailing economies, it is necessary to stimulate aggregate demand by raising levels of spending. A fiscal stimulus however, seems extremely unlikely as Eurozone governments are primarily interested in running a budget surplus and applying austerity measures. Weak global demand suggests that an export-led recovery is not an option. Consequently, the responsibility for boosting aggregate demand and higher levels of spending has fallen to the European Central Bank (ECB).

To date the ECB’s attempts to stimulate spending and aggregate demand have had limited success. The ECB has therefore chosen to replicate the Quantitative Easing (QE) policies used by Japan, the UK and the US. Between March 2015 and September 2016, the ECB will create €1.1 trillion of new central bank money and use this to purchase government bonds (and other asset-backed securities and covered bonds) from the financial markets. The ECB hopes that this process will result in higher spending, higher inflation, and a return to economic growth. But the channels through which QE works are weak and uncertain. Proponents of this policy have resorted to arguing that, although the effects of QE are unclear, the economy would surely be worse without it. The policy also has several undesirable side effects, such as increasing inequality and encouraging dangerous speculative bubbles in financial markets.

Even if QE is considered to be an effective policy, the conditions that justified the policy in the US and UK don’t apply in the Eurozone. In the US and UK, bond yields were high when QE was implemented; in the Eurozone, bond yields were already extremely low. In the US and UK, banks were initially short of central bank reserves (as the fear in the market had caused the interbank market to freeze). In the Eurozone, banks were already flooded with central bank reserves as a result of the ECB’s earlier schemes to provide liquidity to the banking sector.

More importantly, the ECB’s QE program is intended to boost spending by incentivizing the banking sector to increase lending and enticing households and businesses to borrow more. The success of the QE program depends upon the private sector taking on more debt. But the banking sector is reluctant to expand its volume of lending, as it is presently preoccupied with repairing its balance sheet. More significantly, bank lending is demand constrained: weak growth, low economic confidence, meagre potential for business expansion, and substantially high levels of unemployment mean that the private sector is more concerned with paying down existing loans than taking out new ones. It is highly unlikely that there will be a substantial increase in the level of private-sector borrowing, so this approach to generating a recovery in the Eurozone would almost certainly be ineffective.

If the Eurozone needs an economic stimulus to boost employment, output and a return to growth, then QE is the wrong tool to use. We can argue for an alternative approach to a Eurozone stimulus, in which the ECB still creates new money, but injects this money into the real economy rather than the financial markets. The various proposals for this form of monetary financing (where the state proactively creates money) have been referred to as QE for People, Overt Monetary Financing (OMF), Green QE, Helicopter Money, Strategic QE, and Sovereign Money Creation.

We welcome the wide range of proposals for using monetary financing to boost aggregate demand in the real economy. However, due to space and time constraints, we focus on the two broad recommendations for how the ECB could distribute newly created money into the real economy.

In the first proposal, the ECB would transfer newly created money to the Eurozone national governments. These governments would then use the newly created funds to increase their spending. This additional spending could, for example, be focused on ‘green’ infrastructure projects.

In the second proposal, the newly created money could be distributed equally between every citizen of the Eurozone. This type of “citizen’s dividend” would put additional purchasing power directly into people’s pockets.

In both proposals, monetary financing offers a number of added benefits when compared to conventional QE. Most importantly, it would boost aggregate demand without relying on households and businesses to borrow more, and therefore would not cause a rise in already-high private sector debt. It would therefore compensate for the reduction in total spending caused by private sector deleveraging. Indeed, monetary financing aimed directly at the real economy increases the net financial assets held by the private sector, while the additional spending boosts private sector income and reduces the private sector’s debt-to-income ratio. These two effects increase financial stability.

In simple terms, QE works by flooding financial markets with billions of euros and hoping that some of it ‘trickles down’ to the real economy. In contrast, the form of monetary financing proposed here is a tool that would grant policymakers greater macro-economic control over the real economy; and would also ensure that the benefits of central bank money creation are more evenly distributed. Similarly, unlike QE, monetary financing for the real economy avoids the risk of creating destabilizing asset bubbles, and thus makes the recovery more sustainable in the long run.

Monetary financing for the real economy can be expected to be many times more effective than QE in boosting demand and output. For the Eurozone, statistical analysis of income and consumption patterns suggests that €100 billion of newly created money distributed to citizens would lead to an increase in GDP of around €232 billion. Using IMF fiscal multipliers, our empirical analysis further suggests that using the money to fund a €100 billion increase in public investment would reduce unemployment by approximately one million, and could be between 2.5 to 12 times more effective at stimulating GDP than current QE.

Of course, these figures are estimates and not certain predictions. But it is clear that if the ECB wishes to boost employment and meet its inflation target, then it would be better off using the ECB’s powers to create money to either finance public expenditure or distribute new money directly to citizens. Replicating the UK and US’s approach of inflating financial markets and hoping that this increased financial wealth would ‘trickle down’ into the real economy is likely to be just as ineffective in boosting output and employment, and meeting inflation targets, as it was in the UK and US.

JOIN NOW!

www.positivemoney.org

www.qe4people.eu

www.budd.bg

https://www.facebook.com/chistipari