Свят

ЕНП вече не вярва на Драги?

Управляващата европейска организация се пропуква, отчитайки инфлация, която започва да смачква европейската икономика. Ирландски депутат от ЕНП критикува политиката и намеренията на Марио Драги да дозалее финансовите и имотни спекуланти с нови "въздушни" пари.

"Количествените облекчения (QE) на Европейската централна банка ще заработят само тогава, когато домакинствата и бизнесите взимат заеми в достатъчна степен. Обаче в този момент хората и фирмите в Еврозоната (у нас също, заради валутния борд) са заети в опити да изплатят сегашните си дългове и не са в състояние да вземат нови заеми."

‪#‎Българска_директна_демокрация‬

Да, новото е неудържимо!
http://www.budd.bg/manifesto/

Какво се случи на ЕКСПО 2015 без България?

EXPO 2015 в Милано, в което заради срамна процедура България изобщо не взе участие, приключи.

Организаторите на EXPO 2015 и правителството с неприкрита гордост разгласяват успехите на Световния панаир: огромен приток на посетители, големи емоции, не свършващи опашки (вече без протести), всичко това в отговор на „несъгласните” които критикуват.

Сред големите успехи има един, по-малко познат - достигането до 70% рециклирани отпадъци от изложението. Трябва да се има предвид, че в това число влизат не само тези от самите павилиони, а и събраните при почистването на района и кошчетата за боклук в него.

Чудесно, нали? Остава един въпрос обаче. От кого зависят другите 30%? Официалните източници не казват нищо по въпроса, на пресконференциите се говори още по-малко, но въпросът се повдига от комитета по околната среда. Отговорът на повечето наблюдатели е, че оромната част на негативния дял се дължи на присъствието на McDonald`s.

Според анонимни служители на министерството точно по вина на американската корпорация не е възможно да се надминат тези 70%. „Според нас отпадъците вътре не се събират по коректен начин. Монтирани са трите стандартни кошчета (стъкло,пластмаса и битови отпадъци), които след това се изсипват в общия контейнер.”

И така сбогом на безграничната гордост. С което напомняме девиза на EXPO 2015 в Милано: „Да нахраним планетата”. От самото начало присъствието на корпорациите Coca-cola и McDonald`s беше посрещнато с негодувание от мнозинството трезво мислещи хора. От друга страна спасяването на планетата нямаше как да не бъде финансирано от тези, които причиняват глада.

Крайните активисти: анархисти, комунисти, обикновени гамени или както искате ги наричайте, по случай официалното откриване на изложението буквално подпалиха Милано. Тези методи обаче се оказаха непродуктивни и малко похабени. Медийният ефект беше минимален и негативен, а разходите се поеха от застрахователи, общини или частни лица. От друга страна обаче, може ли да се възразява на анархисти? Чий здрав разум да бъде призован, какво е решението?

Боян Ковачев. Координатор БСДД, Рим.

‪#‎Енергийна_икономика‬

Да, новото е забележително!
http://www.budd.bg/manifesto/

Нова достъпна енергия

В търсене на решения за новата икономика на 21-ви век, Манож Бхаргава, създател на един от най-продаваните масови продукти в САЩ (5 Hour Energy), инвестира почти цялото си спечелено състояние в ефикасни, евтини технологии за достъп до енергия, вода и здраве.

https://www.youtube.com/watch?v=YY7f1t9y9a0
https://www.youtube.com/watch?v=4gnZaEei8_g

‪#‎Енергийна_икономика‬

Да, новото е очарователно!
http://www.budd.bg/new-energy-economy/

 

Отказът от въглеводородите спасява цивилизацията

Декарбонизацията на световната икономика решава не само климатичните предизвикателства, но и безкрайните кръвопролития и конфликти в Близкия изток - истинската причина за събитията в Сирия и бежанската вълна.

"Премахването на изкопаемите горива от световните енергийни доставки се връща обратно в дневния ред на ООН, докато делегати от цял свят се приготвят за седмица на дискусии относно сделката за глобалното затопляне, която възнамеряват да сключат на климатичната конференция в Париж през декември. Представители от над 190 страни обсъждат черновата на споразумение, което сега включва една дума, която доскоро липсваше, пише Bloomberg. Тя беше въведена от САЩ и е жизненоважна за определянето на посоката на бизнеса. Става въпрос за т.нар. декарбонизация.

"Думата е много важна за изпращане на насоки към пазарите", казва Бил Хар от Climate Analytics. Според него тя "изпраща сигнал към финансовите пазари, банките и институциите, че ако имат инвестиции в изкопаемите горива, съществува много голям финансов риск за тях да притежават лоши активи"."

http://www.capital.bg/…/2635962_problemite_s_izkopaemite_g…/
http://anonhq.com/real-reason-theres-conflict-syria/

‪#‎Енергийна_икономика‬

Да, новото е удивително!
http://www.budd.bg/platform/

Професии, които няма да съществуват след няколко години.

Намаляването на работните места е в ход, заедно с изчезването на цели професии. Общественото решение се нарича Базов доход. Такава система признава за положен труд и онези дейности, които днес са недооценени, сред тях е отглеждането на собствените ни деца от самите нас. Въпрос, който се отнася пряко към българската демографска катастрофа.

"Ако все още не сте се ориентирали в каква сфера искате да се развивате, не пропускайте да прочетете това, за да не направите грешен избор. Бързо развиващите се технологии до голяма степен изместват човешкия труд, така че в рамките на близките години някои от доста разпространените в момента професии просто ще изчезнат."

http://money.bg/news/id_1250141287/8_професии_които_няма_да_съществуват_след_няколко_години

#Базов_доход

Да, новото е забележително!
http://www.budd.bg/faq/

Сътрудничеството между суверенни нации е по-добро от подчинението на европейските чиновници.

Алиансът за Директна Демокрация в Европа, който представлява обединение на прогресивни политически партии със своя евро-парламентарна опозиционна група, е за европейска отбрана, основана на сътрудничеството между националните правителства и съществуващите армии. Европа не се нуждае от пълна интеграция на нейните способности в една обща Европейска армия.

Да, отбраната е важна. Няколко европейски страни имат значителни армии и ядрени способности. Те могат да работят и заедно, примерно, когато британски, френски, белгийски, полски и други въздушни сили са извършвали въздушни мисии във военните конфликти напоследък. Това е пример за интензивно сътрудничество. Същото може да се каже за европейските флотилии защитаващи морските маршрути край Сомалия или в Средиземно море.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който отчаяно се опитва да получи обществено доверие, обяви на 8 март, 2015 г., че "Европа се нуждае от интегрирана армия, за да се защитава срещу Русия". Русия не е показала никакви агресивни военни действия към някоя от европейските страни-членки.
АДДЕ не иска Европа да рискува голяма конфронтация след анексията на Крим от Русия (след референдум, показал ясно волята на гражданите на Крим да се присъединят отново към Русия) и събитията в Източна Украйна. Украйна, бивша съветска република, не е в Европа.

За г-н Юнкер обща армия на 28-те страни от ЕС ще даде възможност на Европа да се рационализират военните разходи и да се благоприятства военна интеграция на всички страни-членки. (за доказателство на подобна теза беше унищожена българската армия, бел.ред.) Такава армия ще даде възможност на Европа да разполага със своя външна политика и политика по сигурността. Днес, дори г-н Юнкер е загубил всякакво доверие в тези твърдения, защото това е рецепта за растящи разходи и ниска ефективност.

Съвременната война се характеризира с ниско интензивни местни конфликти или граждански войни, които могат да бъдат разрешавани от ограничени многонационални сили за изпълнение на конкретни задачи.

Цяла Европа се нуждае единствено от малка многонационална военна организация, която да координира инвестициите и сътрудничеството.

Ние със сигурност не се нуждаем от напълно интегрирана европейска армия.

www.addeurope.org

www.budd.bg

Кой на кого вярва? Кой?

В един игрален филм попаднах на едно разкритие относно същността на банковата индустрия. Накратко тя е поробване чрез дълга, независимо дали се поробват физически лица или държави. Не, че това е някаква нова информация или фундаментално откровение, просто една проста истина.

Днес разбрахме, че сме богати. Средно богати. С по около 27 000 лв. на човек, "средно". Никой не каза кой с колко е всъщност. Казаха ни, обаче, че оплаквайки се, задръстваме магистралите по празниците и колите ни били от хубави, по-хубави. Нищо, че 39% от тях са над 20 годишни, а повечето от другите не са виждали нови гуми от поне 10 години. Нищо, изборно време е, може да се говори каквото и да е, явно. Кой обаче още вярва на тази система? Кой?

Времето дойде!
www.budd.bg

Как "представителните" демокрации стават диктатури?

Историята предлага 10 стъпки (вече случили се у нас, бел.ред.):

1. Първо, унищожавате синдикатите (правите кампании с клипове по тв заедно с корпорациите, бел.ред.), така че хората да нямат никакъв начин да се пазарят за по-високи заплати и да имат по-малък капацитет за обществено-политическа организация.

2. Овладявате студентите, така че те да не ви се противопоставят (пример: натоварени с толкова много студентски дългове и да е толкова трудно за тях да си намерят добри работни места, че те да не посмеят да "клатят лодката").

3. Подкопавате общественото образование, така че хората да са по-малко способни да мислят критично за себе си.

4. Режете сделки с богати бизнесмени и милиардери, така че те да ви подкрепят, а вие ще им намалите данъците, съответно държавните разходи за бедните и ще премахнете регулации, които засягат техните печалби. (Още по-добре, вие да сте си милиардера.)

5. Направете повечето хора икономически тревожни, разочаровани, ядосани, и несигурни.

6. Убедете ги, че техните проблеми произтичат от "тях" - от чужденците, имигрантите, расовите или етнически или религиозни малцинства, интелектуалците.

7. Направете ги цинични към демокрацията изобщо.

8. Убедете ги, че всички те се нуждаят от силна ръка (диктатор), който ще оправи всичко.

9. Напълнете медиите с вашите големи лъжи.

10. Изберете се, а след това поемайте контрола над властта.

Какво мислите?"

Робърт Райш, Секретар по труда в правителството на Бил Клинтън

Материалът е писан за предизборната кампания в САЩ, но поразително напомня за нещо вече случило се у нас. Случайност или добре възпроизведен инструктаж? Преценете сами. Единствено имайте предвид, че в истинската директна демокрация с участието на народа-суверен, за която никога нищо не ни споменаха, това няма как да се случи. Няма по-голяма сила от тази на мнозинството граждани в Републиката, когато те участват във взимането на решения за своя живот.

‪#‎Българска_директна_демокрация‬

Да, новото е забележително!
http://www.budd.bg/take-action/

Очакван ход в Швейцария, чудесна новина за България.

Политиците в швейцарския парламент отхвърлят идеята на инициативата за въвеждане на Базов доход, но анкета показва нарастваща подкрепа от обществото! (в Конфедерация Швейцария решенията на гражданите са задължителни за приемане от политиците, бел.ред.)

Швейцарският парламент гласува за действия, призоваващи швейцарците да отхвърлят популярната Инициатива за Безусловен базов доход.

След часове на дебатиране, Националния съвет (долната камара на Федералното събрание на Швейцария) гласува за препоръка от управляващата партия към гражданите да отхвърлят инициативата.

Предложението мина с голямо мнозинство (146 гласа), като само една малка част от 14 депутати, подкрепиха инициативата и 12 се въздържаха (протокол от гласуването http://www.parlament.ch/poly/Abstimmung/49/out/vote_49_12513.pdf).

"Най-опасната и вредна инициатива досега" ?!?!

Базовият доход е опониран от всички политически групи, но най-суровите критици идват от Центъра и Десните. Себастиан Френер (център) описва инициативата като "най-опасната и вредна инициатива, която някога е била представяна" като споменава рисковете от имиграция, демотивация за работа и, че предложеният размер на Базовия доход няма как да бъде финансиран, така или иначе.

С подобни аргументи, говорителят на Либералната партия, Даниел Столц, описва инициативата като "интелектуално стимулираща", но че също е като "ръчна граната, която заплашва да скъса цялата система на парчета." Неговата съпартийка Андреа Карони казва за Базовия доход, че е като "бомба в сърцето на нашето общество и икономиката ни."

Най-забележимият поддръжник на Базовия доход е социалистката Силвия Шенкер, която обяснява, че Базовият доход е отговора на сложността и вратичките в настоящата социална система и е "по-добър начин да се интегрират хората, които нямат място в света на наемния труд."

Това обаче не беше достатъчно, за да се убедят Зелените и други социалисти. "Зелените подкрепят целите на инициатива за Безусловен базов доход, но в сегашния си вид, тя застрашава нашата социална система", каза Кристиан ван Сингер, говорител на Зелените. Той изтъква, че докато една от целите на инициативата е да се опрости социалната система "всичко това може да изравни надолу системата за възнаграждения до нивото на тези, които не си намират работа или не могат да работят." По същия начин, социалистът Жан-Кристоф Шваб казва, че е против Базовия доход, защото той може да бъде претекст за разбиване на системата за социални грижи и намаляване на заплатите.

Политиците го отхвърлят, избирателите го харесват!

По ирония на съдбата, докато политиците са гласували против Базовия доход с голямо мнозинство, онлайн анкета (http://www.tagesanzeiger.ch/…/eine-freiere-g…/story/24386980) показа, че 49% от швейцарците ще гласуват за, докато 40% се противопоставят категорично и още 8%, казват, че ще решат в зависимост от големината му.

Общият резултат от шестте часа заседание не е изненада. Силната опозиция на Базовия доход следва подобно мнение от Федералния съвет (изпълнителната власт), който не подкрепи инициативата през август 2014 г. По-рано тази година две свързани парламентарни комисии по социалните въпроси също са препоръчали отхвърляне на инициативата. Горната камара на парламента ще обсъди въпроса през зимата.

Съгласно Конституцията на Швейцария, всички граждански инициативи събират подписи от поне 100,000 граждани, за да получат правото да се проведе национален референдум. Въпреки това, такъв референдум се провежда само след серия от официални обсъждания във Федералния съвет и Националния съвет. На практика това може да позволи на законодателната власт незабавно да приеме в закон предложените граждански инициативи, ако представителите са съгласни с него, за да се ускори процеса.

По реда за провеждане на допитвания до гражданите настоящото гласуване не е от решаващо значение. Поради това е само препоръка, а каквото и да решат политиците, национален референдум ще бъде организиран през следващата 2016-та година.

Швейцарската инициатива за Безусловен базов доход стартира през март 2012 г. и успешно събра 125,000 подписа до октомври 2014 г.

Изводът за швейцарците е, че политиците се страхуват от своите хора и ги подценяват. Въпреки неуспешния вот в парламента, "дебатът беше добър за идеята и движението за Базов доход", пише активистът за Базов доход, Че Вагнер, в материал за швейцарския вестник Tages Woches.

Вагнер казва, че дебатът е разкрил как точно политиците се страхуват от хората: "Сред политическата класа страхът се е разпространил и заплахата е идентифицирана: Те се страхуват от народа на тази страна и потенциалния им епидемичен мързел. До референдума през есента на 2016 г. ние ще разберем доколко и дали тези "опасни" хора се страхуват от самите себе си."

http://www.basicincome.org/news/2015/10/swiss-parliament-opposes-popular-initiative/

Изводът за нас, гражданите, обединени от идеите, записани в документите на БСДД е, че имаме добра основа, за да се подготвим и да поискаме подкрепата на мнозинството български граждани за конституционни и законови промени за смяна на системата в следващото Народно събрание на нашата Република България.

Времето дойде!

Гласувай. Напусни. Вземи контрола.

Във Великобритания се надига нова мощна кампания, оглавена от някои от най-известните и успешни национални бизнес-лидери, против кликата, управляваща ЕС. Сред инициаторите срещаме имената на Джон Коудуел - търговец и филантроп, Джо Фостър - основател на Рийбок, Кристофър Фойл - инвеститор и много други.

"Всяка седмица Великобритания изпраща 350 милиона британски лири от парите на данъкоплатците на ЕС. Това е стойността на една напълно оборудвана болница. Казано по друг начин това са близо 20 милиарда лири на година. Това е половината от бюджета на английските училища. Четири пъти бюджета на шотландските училища. Четири пъти бюджета на Великобритания за наука и изследвания и 60 пъти стойността на лекарствата за борба с рака. Да си представим какво друго може да се купи с тези пари - най-добрите болници, стотици нови училища, пионерни здравни и научни изследвания, можем да построим нови пътища, да усъвършенстваме железопътните линии, да подобрим регионалните летища и да намалим данъчната тежест. 

Гласувайте за напускане на ЕС. Нека да поемем контрола, да спестим пари, да инвестираме в здравната система, в наука, Направете промяната с по-сигурния избор."

http://www.voteleavetakecontrol.org/campaign

Кои са бизнес-лидерите у нас и защо разчитат на "субсидии" от ЕС, за да поддържат бизнеса си? Какъв всъщност е бизнесът им? Какво е положението на хората, работещи при тях? Какви са системите на управление, доколко са конкурентоспособни или се разчита основно на европейски помощи? Какво е качеството на българското предприемачество? Кой се грижи за неговото развитие и как? 

Много въпроси, малко отговори днес.
Повече отговори за утрешния ден можете да откриете тук.