Докато университетите у нас се чудят как да привлекат студенти и да запълнят останалите празни 8000 места с платено образование, в Дания, правителството дори плаща на своите студенти да отидат в датски университет.
"Датските граждани не трябва да плащат никакви такси за обучение. Настаняването също е много евтино.", казва Луис Кристоферсен, преди да добави: "В действителност, всички ние сме платени от правителството ни, ако сме записани в университет. Това е като някой да ви плаща заплата за посещаване на лекции за висше образование"
Повечето датчани завършват висшето си образование без да влизат в дълг.
Всеки датски студент получава около 900 щатски долара (5839 датски крони) на месец по схема, известна като SU (Statens Uddannelsesstøtte). Щедрата финансова подкрепа не трябва да се връща обратно, дори ако учащите отпаднат и единственото изискване за студентите да получат пълната сума е те да не живеят с родителите си. Студентите получават безплатно финансиране за максимален срок от шест години, като се започне от 18-годишна възраст. Тези, които са особено успешни имат право да получават допълнителни плащания.
"Някои датчани мислят, че харчим парите, които получаваме в барове и клубове, но повечето студенти разбират какъв е залогът: Съществуването на схемата е от решаващо значение, за да се даде възможност за отлично образование за всички, без значение какво могат родителите им да направят", казва Астрид Фишер, която учи в Техническия университет на Дания, на север от Копенхаген. Различни фирми предлагат специални студентски намаления за кина, автобуси, влакове или музеи, добавя Кристоферсен.
Много датчани смятат, че достъпът до образование, без финансови пречки, е правителствена отговорност и, че не трябва да се оставя в ръцете на частни университети или фирми.
"Целта на схемата е да се гарантира, че тя е не само за подкрепа на социалното и икономическо състояние на потенциалните студенти, но за развитие на способности и интереси, които са решаващи за успеха в образованието", казва Мадс Ларсен, говорител на датското Министерството на образованието, във Вашингтон Пост.
Има данни, че идеята работи: датските университети имат един от най-високите проценти на дипломирани сред всички страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), а гражданите ѝ практически са без студентски дългове.
За да финансира тази система и други разходи, скандинавската страна има една от най-високите данъчни ставки в света. Това е прието и контролирано от гражданите с пълното съзнание за приноса, който дават за високото ниво на образование и стандарт в Дания.
Може ли безплатното висше образование да навреди на икономиката?
Опонентите казват, че културата за свободни датски университети насърчава студентите да завършват специалности, които не отговарят на търсенето на пазара на труда в страната.
Обаче нивото на младежката безработица в Дания в момента е 11 на сто - едно от най-ниските в Европа като в България е почти 24%.
Независимо от това, фирмите са поискали повече правителствени усилия да се съсредоточат върху университетите и курсовете, които създават работни места и растеж. Михаел Алмер, вицепрезидент на човешките ресурси в Novozymes, една от водещите датски биотехнологични компания, заявява пред Вашингтон Пост: "Липсата на таланти ще ограничи растежа на икономиката и специално на фирмите. Нашето правителство трябва да постъпва умно кои видове образование да се финансират - имаме нужда от повече инженерни и научни студенти." Алмер също признава, че самите компании трябва да направят повече, за да се представят като атрактивни работодатели.
Последните проучвания, всъщност, повдигат въпроси относно дългосрочната валидност на тези аргументи. Широко цитиран доклад на ОИСР от декември миналата година установи, че неравенството и липсата на достъп до образование спъват икономическия растеж в най-развитите страни.
Дания, обаче, почти няма отрицателни икономически последици, което е в противоречие на почти всички други изследвани държави.
Защо ли?
Времето дойде!
Присъединете се за Българска директна демокрация с Базов доход и Енергийна икономика!
Индекс на човешкото развитие.
Ето това е индексът който трябва да следим, за да оценяваме справедливо качеството на държавното управление - каквото и да говорим, важни са резултатите! Оказва се, че фалиралата Гърция е много напред пред България в тази класация - вижте в хипервръзката данните за 2014 г.: http://hdr.undp.org/en/content/table-1-human-development-index-and-its-components. България също има право на развитие, но постигането на значим напредък е възможно или на кредит по модела на Гърция или чрез базов доход за всички. Към днешна дата кредиторите едва ли биха игнорирали урока, който им преподаде Гърция. Следователно за България единствен шанс за ускорено развитие остава въвеждането на модела БАЗОВ ДОХОД ЗА ВСИЧКИ. Този модел единствен засега дава шанс за сделка между хората и капитала в лицето на реалния сектор на националните икономики, който създава благата. Присъединете се!
Кратко четиво за феновете на мажоритарния вот.
Няколко британски цифри [1] за размисъл за феновете на мажоритарния вот:
Партия, спечелила 12.6% от избирателите, има 1 депутат. Друга партия с 4.7% – 56 депутата.
Българските мигранти – реални и потенциални – доволно потриват ръце: така му се пада на Найджел Фарадж, който ни недолюбва, никакъв депутат не заслужава, така че да се радва и на единия.
1 депутат има и Зелените с 3.8%.
Триумфът на Шотландската националистическа партия е исторически: с 56 депутата се изстреляха в центъра на британската политическа сцена и станаха трета национална политическа сила. Този главозамайващ резултат, който ще вгорчава дните и нощите на Камерън през целия му – също значим, първи самостоятелен консервативен мандат – шотландците постигат с повече от скромните 4.7%. Е, това е да си имаш мажоритарна система А и най-борбената, интересна, вдъхновяваща и иновативна лидерка, чийто блясък никой не успя да затъмни на тези избори – Никола Стърджън. Истински шотландски боец…
Живителната сламка. Може ли да се пие вода от тоалетната чиния?
"Революциите" зачестяват като странно подминават нашите родни ширини, а ние замръзнало ги наблюдаваме. Най-новата от тях се нарича LifeStraw, което в свободен превод означава "сламката на живота" и представлява уред, с който може да се пие вода от всякакъв водоизточник.
За нас това все още не е проблем, но с настоящото управление на водите у нас скоро може да се присъединим към 884-те милиона жители на Земята, които живеят без чиста вода за пиене, и за които заболяванията от замърсени източници са ежедневна грижа.
LifeStraw може да премахне 99,9999% ot водните бактерии плюс други паразити, включително E-коли, кампилобактер, Vibrio cholerae, psuedomonas Aeruginosa, Shigella и салмонела. Той е способен да филтрира поне 1000 литра вода и е лесен за употреба. За тези места, където чистата вода е недостъпна, изобретението може да промени живота.
Дали като запален турист или пребиваващ в район с нечиста вода, страхът на човека от заразяване и заболяване могат да бъдат драстично намалени с LifeStraw. Когато жаждата настигне някого на неподходящото място, водата от тоалетната чиния може да се окаже единственото решение и никой няма да се спре или да се срамува от това.
Добре дошъл, 21-ви век! Времето дойде!
https://www.youtube.com/watch?t=74&v=A6bVCXdBuD0
https://www.youtube.com/watch?v=9e99c4z0zkE
http://www.buylifestraw.com/en/
9 Май – Ден на Европа или День Победы?
Някой ден, но не и днес, 09.05.2015г., ще празнуваме по-хубаво Деня на Победата и Деня на Европа. Денят на Европа или ще се върне на 5-ти май, където е по-подходящото му място, заради празнуването на т.нар. Голяма Европа от 47 държави (Съвета на Европа), или западните съюзници от ВСВ2 великодушно ще забравят, че просто часовата разлика ги е накарала да празнуват отделно от Русия, ден по-рано, капитулацията на Нацистка Германия. Разбира се, има и други сценарии.
Истината е, обаче, че политическото разделение на народите от Стария континент продължава с пълна сила. В технологичния, напреднал 21-ви век, многовековната европейска цивилизация отново се превръща в заложник на "елитарни" интереси и извратено желание за контрол над обществото.
България, малка, немощна днес, може отново да даде прекрасен пример и принос в Европейската история. Притиснатите от бедността, обезверяването и откровеното отчаяние българи могат да решат да се съюзят с онези, които не участваха в 25-годишния погром и, които днес все още имат силите, познанията и морала да служат на обществото, на своите родители, деца и внуци. Под контрола на същото това общество, с прозрачна Българска директна демокрация, Базов доход и Енергийна икономика.
Държавата това съм аз. Част 3.
Директната демокрация е една сложна, многопластова, саморегулираща се система. В България тя трябва да заработи с коренна промяна на закона или залагането на правото на гражданите да участват в държавната и местната власти в Конституцията.
В швейцарския модел, например, вотът на гражданите е окончателен и не зависи по никакъв начин от броя гласували на последните парламентарни избори.
В цялостта си тази система за пряко въздействие на гражданите означава много по-силен контрол върху политиците. Подложени на изпитание не само веднъж на 4 години (както е у нас, в България), а по няколко пъти годишно, те са принудени да бъдат постоянно нащрек, да бъдат много по-прозрачни и предпазливи в действията си.
Дори отхвърлените с отрицателен вот граждански инициативи могат да влияят много силно върху дневния ред на политиката и политиците.
През септември 2013 година, например, с относително голямо мнозинство е отхвърлена революционната за Швейцария инициативата за премахване на исторически традиционната наборна военна служба. 35% обаче гласуват „Да”. Фактът, че една трета от обществото смята армията в днешния й вид за ненужна, безполезна и скъпа, така шокира военните и техните политически защитници, че след референдума армията наистина се променя – военните стават по-открити и отчетни, замислят се как да бъдат в услуга на обществото и започват да се включват активно при, да кажем, възстановяването на селища, пострадали от природни бедствия, или в засаждането на нови гори.
Излишно е да се обяснява какво е значението на тази система за формирането и поддържането „в кондиция” на активно и отговорно гражданско общество. Но да отчетем информирания избор. "В Швейцария се обръща голямо внимание на това хората да бъдат възпитавани и обучавани, за да използват инструментите за влияние, с които разполагат", казва Марк Летау – журналист във вестник „Дер Бунд”, Берн.
Всички са отрано информирани и въвлечени в конкретните теми много преди момента на гласуването. Включително младежите и децата. Търсят се оригинални и остроумни начини дори и най-сложните въпроси да бъдат „преведени” на техния език, за да бъдат в течение какво решават възрастните.
„Държавата това съм аз”
„Просто местните хора си казват – имаме проблем, дайте да го решим. Всеки е част от решаването на проблема. Хората най-напред се опитват да решават своите проблеми сами. Това е много дълбоко в съзнанието на обществото, част от културата и етиката, от ДНК на швейцарците”, казва Марк Летау. "Швейцарецът, продължава той, не би могъл да проумее защо в малка страна като България въпроси като присъединяването към ЕС или НАТО са решени без референдум. Или как е възможно без референдум въвеждането на плосък данък или вземане на държавен заем. От друга страна, швейцарецът много трудно би проумял смисъла на друг въпрос, който често може да се чуе в България. Ако го попиташ „какво прави държавата за теб”, ще се учуди много и ще ви каже: „Каква държава, аз съм държавата. Нямам нужда от държавата, а от решение”.
И едно уточнение. Мнозина ще кажат, че на швейцарците им е лесно, защото са богати. Истина по-скоро е точно обратното. Една от най-важните причини за швейцарското богатство вероятно е именно в начина, по който са устроили и управляват държавата и живота си."
"Газпром" готов на отстъпки, за да избегне съдебна битка с ЕС.
Време е, освен чрез "усилията" на Европейската комисия, българското правителство също открито да поиска цени на газа, които да освободят българското общество в предприемаческите инициативи и личното потребление.
Това преминава през пълно разсекретяване на заробващите договори и прозрачност в бъдещите търговски взаимоотношения, що се касае до ползването на публични средства или сделки от името на държавата, чиито суверен по Конституция е Българският народ.
Изграждането на интерконекторни газови връзки със съседите не е достатъчна мярка и само създава допълнитекни предпоставки за корупция с техните своеобразни "митници" - капацитетите за презграничен пренос. Идеята за нещо, наречено с краткото, но всъщност сложно име "хъб" се оказа откровена глупост и няма начин да се осъществи.
Затова е време за дебат относно изграждане на терминал за регазификация на втечнен газ в останалите държавни части в пристанищата на Варна или Бургас и спиране с лъжите за това, че танкери-газовози не могат да преминават през турските проливи. Това твърдение обслужва единствено чужди, небългарски интереси.
Нима нямаме "прекрасни" отношения с Вашингтон, за да поискаме съдействие, ако "някой съсед" смята да пречи на нашата енергийна независимост?
За незавършения проект на "модерността" и доминитета на Запада.
"Базовият проблем на капитализма се решава само с базов доход за всички. Няма друг социално-икономически модел, който може да удовлетвори едновременно човешките права и пазарните потребности на капиталистите!"
Тони Баждаров
Само Аллах може да определи бъдещето на цените на петрола...
Само Аллах може да определи бъдещето на цените на петрола, каза Саудитският петролен министър Али ал-Наими, като добави, че нито Саудитска Арабия, нито ОПЕК наистина могат да ги контролират повече.
"Никой не може да определи цената на петрола - това зависи от Аллах", каза ал-Наими вторник в интервю за CNBC, в отговор на въпрос за това дали Саудитска Арабия ще намали производството на петрол.
Той също така отбелязва, че не е бил притеснен за перспективите на Иран да се завърне на нефтения пазар, ако санкциите срещу страната се вдигнат. В този случай, Иран ще възобнови износа на петрол, което ще доведе до спад в цените с около $ 15, по данни на информационната администрация на американското енергийно ведомство.
Резкият спад на цените на петрола започна през юли 2014 г., тогава един барел Брент суров петрол струваше $ 114. До януари, цените на петрола бяха повече от преполовени, достигайки шестгодишно дъно поради свръхпредлагането на световния пазар.
Въпреки това, през последните седмици цените на петрола отбелязаха едно забележително възстановяване. В понеделник цената на сорта брент достигна най-високото си ниво през 2015 г., надминавайки $ 67 за барел.
Традиционното спекулативно увеличаване на цените на горивата в сезона на почивките в Северното полукълбо явно вече е в ход. Жалкото е, че напоследък кой ли не намесва Господ в светските си дела, с явната цел да оправдае жестоките печалби и откровени кражби, които отново ще плати широката обществена маса.
Времето за нова Енергийна икономика дойде!
Ние сме за децентрализирана енергийна система с нови горива и възобновяеми източници на свободни несубсидирани цени.
Добър пример ли е Германия за нас българите?
Пътническият жп транспорт в Германия е на прага на 6-дневна стачка на машинистите, предаде ДПА. Товарните влакове спират още в понеделник, а във вторник към колегите си ще се присъединят и машинистите на пътническите влакове.
Това ще бъде една от най-дългите стачки в историята на Германия, отбелязва ТАСС, като се позовава на синдиката на машинистите Ге Де Ел (GDL). Това ще е и осмият протест в спора за заплатите между синдиката и Дойче бан, допълва ДПА. В четвъртък профсъюзът отхвърли новото предложение на Дойче бан, включващо 4,7-процентово увеличение на заплатите на два етапа от 1-и юли и еднократно изплащане на 1000 евро до 30-и юни.
Ге Де Ел, който блокира жп транспорта в Германия с четири стачки миналата година, е по-малкият от двата основни синдиката на машинистите в страната. Той се бори да вдигне заплатите с 5 на сто и да съкрати работната седмица с един час, припомня ДПА.
Интересно е защо тази истински резултатна форма на протест вече е забравена у нас от двата вида синдикати. От друга страна, защо гражданските протести не използват така наречените Граждански стачки, сред които е политическата стачка - свързана е с недоволството на обществени групи от управлението на страната или региона? Още тук.