Идеи

Тежък пробив в търсенето на алтернативни енергоносители

"Учени за първи път демонстрираха, че въглеродният диоксид, извлечен от въздуха, може директно да се превърне в метанол (CH3OH) с помощта на хомогенен катализатор."

От самото начало БСДД въведе в програмата си тези методи и метанола като възможен евтин, ефикасен и ефективен енергоносител за новата ‪#‎Енергийна_икономика‬ на Бълария.

https://www.youtube.com/watch?v=O2iVkm7UkEY

Времето наистина дойде!
Присъединете се сега: http://www.budd.bg/declaration/

Държавата се определя от правовия ред

"Правосъдието е концентриран израз на потребността от справедливост, на законността, на морала. Българинът е неудовлетворен от състоянието на правосъдието и от състоянието на морала. Ние какво направихме за 25 година? Бяхме една хубава, цъфтяща държава, разбира се, в която цъфтеше укор, заради определени политически ограничения и липса на гражданска свобода. Ние за 25 години съсипахме производството, селското стопанство, образованието, здравеопазването, социалното дело. Извършихме социалната революция и построихме капитализма. Как? Като позволихме на крадливите български бандити да разграбят държавното имущество. Днес вече няма държава. Където са парите, там е властта. Който упражнява икономическата власт, той се домогва и до политическата. Впрочем, това е олигархията - новобогаташи, забогатели чрез престъпления, влияят на политическите решения. На кое да се радва българинът?"

За ‪#‎Българска_директна_демокрация‬!

Времето за истинска смяна на системата дойде!
Присъединете се сега: http://www.budd.bg/declaration/

Прочети цялата статия тук: http://www.cross.bg/prokyror-durzhava-prokyratyrata-1496297…

Слънцето - приятел на човека.

Доказано е, че лъчите на Слънцето подобряват настроението на хората, дори правят повече, когато им спестяват и парите.

‪#‎Енергийна_икономика‬

Да, новото е очарователно!
Присъединете се сега: http://www.budd.bg/declaration/

Безусловен базов доход с Тони Баждаров.

Какво представлява Безусловен базов доход? Дали не си трият ръцете неолибералистите, от поредна възможност за спасяването на капиталистическата система, чрез декоративни поправки? Поредна утопия ли? Революция може би? Форма на комунистическо общество, където всички сме почти равни, но пък се произвеждат ...мързеливи хора?

Поздравления за Тони Баждаров и за водещия Мавракис. Ясен и достатъчно задълбочен разговор по темата за Базовия доход.

Енергетика за начинаещи – възможна ли е енергийна независимост?

Да, 100% възможна. Разбира се, ако мнозинството от българските граждани истински го пожелае на следващите избори за Народно събрание със съответната политическа воля и реални планове за такова действие.

‪#‎Енергийна_икономика‬

Времето дойде!
Присъединете се сега за истинска смяна на системата:http://www.budd.bg/declaration/

https://www.klinklin.bg/energetics-for-dummies/

Една безусловно точна идея в точния момент

Някъде във втората половина на 20 век Оскар Уайлд споделя крилатата си мисъл, че „Една идея, която не е опасна, не си струва да бъде наречена „идея“. Повече от 100 години по-късно, в дебат през есента на миналата година, швейцарски парламентарист нарече вероятността Базовият доход да бъде въведен веднага в страната на точните часовници – „бомба в сърцето“ на системата. Бомбата в сърцето на крайното неравенство, мизерията, духовния упадък, загубата на човешкия облик, злоупотребата с политическо влияние, корупцията и престъпността вече е заложена – целият свят научи, че изход има с тази голяма идея. Да, вероятно не под формата на лекарство за всички и всичко, но крачката към спасение в настъпващата Четвърта индустриална революция вече е известна – Базов доход за всички граждани.

Две години по-рано, в своята първа реч, новият холандският монарх крал Вилем-Александър обяви „социалната“ държава на 20 век за мъртва и обърна погледите към новото „общество на участието“ – една спасителна мрежа, в която държавата намалява драстично своята намеса, освобождавайки инициативата на гражданите, запазвайки правовия ред и своите присъщи функции за грижа към всеки отделен гражданин. Това прозвуча като оглушителен начален сигнал за хората в холандските градове и села. Днес, месеци по-късно, там започнаха пилотни проекти в няколко населени места, начело с Утрехт, за въвеждане на система с Базов доход. Още повече, в холандския парламент започна дискусия за отнемането на правото за създаване на парите от частните банки и прехвърлянето му върху национален орган с участието на гражданите.

Въпросът на въпросите – ОТКЪДЕ ИДВАТ ПАРИТЕ?

Този, на който корумпираната върхушка в ЕС е дала простичък отговор в днешната несправедлива система: с предоставеното на Марио Драги право да създава по 60 милиарда евро на месец от въздуха и да го раздава на практически фалирали частни банки и задлъжнели с откраднати обществени пари правителства, купувайки техните дългове. Какво щеше да стане, ако тези пари не бяха давани за замазване на вече консумирана корупция, а бяха предоставени директно на европейските граждани, които да решат със своите портфейли съдбата на една или друга политика и финансово-икономическо поведение? Тогава всеки един гражданин на Еврозоната щеше да получава по 175 евро всеки месец или всеки в ЕС по 120 евро – пари, които неминуемо щяха вече да са задвижили отново европейската икономика. В замяна на това играта на Марио донесе обезценяване на европейската политическа валута, заблатяване на европейската икономика и потъване в бедността и мизерията на огромната част от населението, особено у нас.

Какво обаче представлява Базовият доход?

Това е част от националния доход, измерен през Брутния вътрешен продукт и разпределен като инвестиция във всеки един гражданин. Накратко: парична сума, получавана всеки месец от рождението до смъртта, която замества почти цялата досегашна социална система и драстично намалява приходната администрация. Стъпва върху развитите системи за дистрибуция на стоки и услуги. Не позволява на криминалната дейност да се разраства и премахва основните мотиви за битовата престъпност. Разделя понятията за доход и труд, като разширява възприемането на труда извън наемния – с признаването на личния, доброволния, семейния, надомния и самоорганизирания. Отчита настоящата автоматизация на производството и бъдещата интелигентна роботизация, заедно с нуждата от развитие на образованието, културата, здравословните храни, ефикасната енергия, спорта, запазването на традициите и занаятите.

Толкова хубаво, че не може да е истина?

Да, почти като времето, в което някои са казвали, че Земята е кръгла, а властимащите са се мъчили да ги изгорят или поне да ги убият мъчително за назидание. „И все пак тя се върти!“ – икономиката, заедно с родната ни планета е в кръговрат, както и нашата скромна, поробена, но хубава държава. Утопия или химера? А защо не и просто мечта? Като онези на дедите ни за Освобождение, Съединение и Независимост или на едни други за Ренесанса? А защо не и като разделението на труда, премахването на детския труд, задължителното образование, платеният отпуск, признаването на майчинството, че дори откриването на топлата вода и вътрешните тоалетни.

Къде сме ние и кой е водещ в този процес?

България беше на първо място по събрани подписи в Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) за въвеждане на Безусловен базов доход в ЕС. Една инициатива, стартирана и успяла у нас с доброволчеството на трима обикновени българи, която цялостно не покри общите изисквания, поставени преди всичко, за да затруднят или изключат гражданското участие в ЕС. Само три ЕГИ са успели от 2012 година досега да преодолеят измислените, но явно добре изчислени от Европейската комисия (ЕК) критерии. Дори тази, която наскоро покри неколкократно всички параметри – за спиране на Трансатлантическото споразумение – беше обявена от ЕК без основание просто за невалидна и сега трябва съдът да се произнесе дали да бъде уважена. През декември миналата година у нас беше учредена и сега събира своите членове първата българска политическа партия, която включва в програмата си въвеждане на Базов доход за всеки български гражданин. Нарича се Български Съюз за Директна Демокрация (БСДД, www.budd.bg).

На европейския континент Финландия започна разработване на финансов модел за въвеждане на Базов доход, който трябва да е готов до ноември тази година. Идеята за въвеждане на Базов доход среща подкрепата на над 70% от финландците и почти 2/3 от парламентарните им представители. В Швейцария тази година ще се разрази съдбоносна битка в така наречената от политиците „най-опасна гражданска инициатива за всички времена“ в Конфедерацията. Гражданите от алпийската държава в центъра на Западна Европа, без да са членове на загубилия ориентацията си Европейски съюз, ще решат сами дали да бъде въведен Базовият доход, като засега одобрението е 49%, отхвърля се от 43%, а 8% заявяват, че решението им ще зависи от размера на сумата. Във Франция представител от Социалистическата партия поиска промяна в закон, който да задължи правителството да направи проучване на системата с Базов доход и нейното икономическо приложение на практика, а самата държавна агенция, отговаряща за закона, препоръча да се направят пилотни проекти. Във Великобритания за пръв път въпросът може да влезе за обсъждане в Парламента чрез инициатива на представител от Зелената партия, подкрепена с подписи и от Шотландската национална партия. На съседния остров Ирландската републиканска партия включи идеята в своя изборен манифест и вече е определила сумата от 188 евро на седмица за всеки ирландски гражданин, като експертна група ще разработи необходимите промени в данъчната система на страната. В Испания все още не е съставено правителство след изборите през декември, но една от ключовите парламентарни партии – „Подемос” – е поставила в своята програма сериозна разработка за въвеждане на Базов доход. Какво ли ще се случи, ако рулетката на изборите се завърти отново там?

Обсъжданията на системата с Базов доход достигнаха дори до инвестиционните банки и икономическите форуми, като коментарът на френския икономист Кристофер Дембик беше включен в годишните шокиращи предположения на датската „Саксо Банк“ по отношение на стряскащото неравенство в Европа и бъдещия колапс на луксозния сектор. На срещата в Давос пък, Базовият доход за пръв път беше тема на обсъждане, на фона на фрапиращите данни за световното неравенство, поднесени навреме от организацията „Оксфам”, разработваща този въпрос. Причината за влизането му в дневния ред на толкова висок световен форум е неговата универсалност: с решението, което е приложимо на всеки континент и за всяка форма на държавно устройство и управление.

Ще се разпадне ли обществото тогава? Ще работят ли хората? Какво ще стане с нашия вътрешен пазар?

Тези и още десетки въпроси изникват в мига, в който хората чуят за пръв път немислимото досега словосъчетание. Освободителната мисия на Базовия доход изглежда на пръв поглед разрушително анархистична, но всъщност е една много рационална система, базирана върху данъчната политика на държавата.

Съответно, без върховенството на правовия ред – основа на държавността – тя няма как да просъществува. Изисква крайно опростена, но много точна приходна администрация и строга система за вътрешна и външна сигурност. Огромният ефект се проявява върху вътрешното потребление, което на практика у нас е почти унищожено.

Основната маса от хора в България е с ограничена или напълно липсваща платежоспособност. Осигуряването ѝ с част от националния доход дава възможност за рязко увеличаване на предприемачеството и допълване на липсващата част от родната икономика – малкия и среден бизнес. Опасност от скриване на паричните средства под дюшеци и в буркани не съществува, тъй като средствата от Базовия доход са в електронна форма по карта, не могат да се теглят в брой и са ограничени за плащания в чужбина. За съхранението им в банката се плаща такса, не се олихвяват, а пожизненият характер на Базовия доход го прави ненужен за дългосрочно спестяване.

Да не забравяме, че покриването на базовите нужди е всекидневен въпрос и повечето от тях не могат да бъдат отлагани дълго във времето. Така, както и залавянето с полезна дейност не може да бъде отбягвано до безкрай. За сметка на това се променя отношението към труда, като към наемния се добавят доброволния, надомния, самонаетия, семейния, личния труд. Освен това, размерът е такъв, че всеки, който иска нещо повече от покриването на базовите си нужди, ще има възможността да преговаря с работодател на по-добра основа (това обезсмисля днешната роля на профсъюзите), да работи мечтаната работа или да предприеме нещо свое.

Трудът на майката в отглеждането на детето най-после ще бъде признат от едно общество в демографска катастрофа като нашето. Базовият доход на детето е половината от това на възрастен човек и майката разполага с него. Това освобождава жената от зависимостта в семейството или двойката и дава реална възможност тя да откаже да се превръща в машина за раждане на деца с цел злоупотреба. Тъй като системата не е социална помощ, която да се натрупва корупционно, родителството в различните обществени групи по-скоро се изравнява поради универсалната основа, създадена от Базовия доход.

Освен това, за да го получи, всеки гражданин трябва да има българско гражданство и валидна, активна българска адресна регистрация. Това решава редица обществени въпроси, свързани с изборния процес, регионалното развитие, устройството на територията, престъпността и други.

Какво значение има за младите хора? А за техните баби и дядовци? Какво ще кажем на бизнеса?

Държавата, чрез правовия ред, създава условията за успешна икономическа дейност на гражданите, а те от своя страна допринасят със своите данъци държавата непрекъснато да развива тези условия. Базовият доход днес е възможен благодарение на усилията и труда, положени от нашите предци – онези, които са създали и изградили съвременната българска държава.

Въвеждането на технологиите ден след ден е облекчавало човешкия труд и днес производителността на машините, заедно с възможността за предприемачество, позволяват оформянето на националния доход. Част от него може да създаде условия младите българи да влязат в живота директно, без натрупване на дългове, отделяйки време за своето образование – едно своеобразно полагане на труд. Онези, които навлизат в живота след завършването си, ще имат свободата да избират, както и да се занимават с изкуство, култура, спорт, социална и доброволческа дейности. Все направления от обществената активност, силно подценявани и директно отхвърляни от системата у нас като непечеливши, но с безкрайно важна роля в оформянето на националната ни идентичност и запазването на българската народност.

Онези, които пожелаят да станат работодатели, както и тези, които вече са такива, ще получат истинска подкрепа, тъй като част от заплащането на работещите вече ще се поема от системата с Базов доход.

Освен това, по програмата, която ще се настоява да се въведе в България, преките данъци отпадат, за да бъде драстично стимулирана икономиката, а новата платежоспособност на населението осигурява потребление, което и днес се явява основата на приходната част в държавния бюджет. Това е изцяло в полза на бизнеса, но запазва справедливостта в отношенията работник-работодател под арбитража на държавата. По този начин няма да се налага младите да подпомагат финансово възрастните си родители, баби и дядовци, както отпада и ужасният парадокс – пенсионери да издържат с мизерните си пенсии безработните си деца и внуци.

Вече пенсионираните българи ще добавят Базовия доход към настоящата си пенсия, онези които са се осигурявали ще получат държавни ценни книжа срещу партидите си, а които нямат нито едното от двете ще разчитат и помагат Базовият доход да се увеличава с ръста на икономиката. Разбира се, работещите ще имат възможност доброволно да продължат да се осигуряват, а понятието „безработица“ изчезва, като на негово място се отчита заетостта, но с включване на всички нейни форми. Това ще стимулира развитието на технологиите у нас, което всъщност ще подготви нашата държава за участието ни в споменатата в началото Четвърта индустриална революция – интелигентната роботизация.

Кога ще се случи това у нас?

В годината след онези избори за Народно събрание, в които хората изберат с мнозинство политическата организация или коалиция от такива, включили въвеждането на системата с Базов доход в своите програми.

Да се надяваме, че на следващите избори това ще направи Българският Съюз за Директна Демокрация, защото също за решение чака и въпросът за прякото участие на българските граждани във вземането на решенията: с въвеждане на Българска директна демокрация и запазването на системата с Базов доход завинаги чрез Конституцията.

От трета страна, нуждата от съществени ръстове за рязка положителна промяна на демографското развитие изисква преразглеждане и на основата на обществените отношения в една нова Енергийна икономика – с евтина, ефикасна и достъпна енергия.

Имаме ли останали национални сили за такова „прераждане“?

Да, знам, че можем и искрено вярвам в това!

https://www.klinklin.bg/naj-opasnata-initsiativa/

Автор: Георги Неделчев

Нови идеи с нови форми на финансиране

Най-прогресивната, но още малка българска медия, отразява работата на хората от БСДД. Характерно за усилията на младежите от КлинКлин е системата за директно финансиране на свободната журналистика с малки суми от обикновени граждани, наречена "групово финансиране". Позната в България от благотворителните акции, системата се оказва най-добрата възможност за работа в чувствителни сфери като политиката и обществените дейности, избягвайки напълно корупцията и търговията с влияние като свързва пряко гражданите с хората посветили се на активност в обществена полза. По този начин отпада нуждата от субсидиране, което е доказало своята несправедливост и корупционен характер, както и напълно вредното корпоративно финансиране изискващо "музиката да върви с плащането". Да живее свободната журналистика, подкрепена с директното участие и в полза на българските граждани.

Времето дойде!
Присъединете се за истинската смяна на системата сега:http://www.budd.bg/declaration/

https://www.klinklin.bg/naj-opasnata-initsiativa/

Парадоксът: субсидии няма – земеделието цъфти

"Субсидиите в земеделието в Нова Зеландия са премахнати през 1984 година. Преходът продължава 6 години – до 1990 г. Субсидиите не се харесваха на обществото и бе решено да се премахнат поради следните причини:

негодувание сред фермерите, че има нечестно разпределение на субсидиите;

негодувание сред обществото – първо, че веднъж от данъците на гражданите се дават пари за субсидии и второ, че след това потребителите плащат по-висока цена за готовите продукти, тъй като производителността е ниска;

толерира се свръхпроизводството, от което следва намаляване на изкупните цени, а това кара фермерите да искат още субсидии;

субсидират се и земи, които не са особено плодородни (фермерите, използващи тези земи, не са конкурентни и за това държавата ги подпомага);

парите, дадени под формата на субсидия, не подпомагат особено фермерите, а отиват при техните доставчици на торове, машини и всички стоки и услуги, свързани със земеделието;

допълнително се появяват несъвършенства на пазара, като инфлация при цените на земеделска земя, тъй като фермерите ползват облекчени земи за закупуването и

наличие на различни бюрократични изисквания и проблеми и произтичащата понякога от тях корупция.

Премахването на субсидиите принуждава фермерите и свързаните с тях доставчици и прекупвачи да станат по-ефективни, тъй като държавата вече не компенсира с помощи тяхната неефективност, а пазарът не я толерира. Това дава известна свобода на фермерите (те вече не трябва да изпълняват определени условия, поставени от администрацията, за да получат субсидии), а също оставя свободни пари в държавата, които тя инвестира в социалните услуги, като образование и здравеопазване."

Чудесен, работещ пример за вредата и неотложната нужда от премахване на субсидиите. Неделима част от Програмната платформа на БСДД.

Времето дойде!
Присъединете се сега за истинска смяна на системата:http://www.budd.bg/declaration/

http://fermera.bg/…/12585-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B4%D0%BE%D…

 

БНР - Програма "Христо Ботев" представя:

Директната демокрация - право на гражданите или задължение на държавата? Защо сега съществуващият Закон за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление не работи в полза на гражданите? По какъв начин Базовият доход гарантира правото на гражданите на достоен живот? Какво е Енергийна икономика и как тя освобождава гражданите от закрепостяването им към монополите? Директната демокрация и представителната демокрация. Имат ли власт гражданите в България и защитени ли са правата им? Лидия Делирадева – директор на отдел „Гражданска инициатива” в Центъра за човешки права и Георги Неделчев, инженер-икономист, експерт по „Право на интелектуалната собственост”. (чуйте звуковия файл)

http://bnr.bg/…/10065…/narushen-li-e-pravovia-red-v-balgaria

Времето дойде!
Сега е моментът да променим това, което се случва у нас. Присъединете се тук: http://www.budd.bg/declaration/

Давос изтръпва от силата на една идея

Робот казва: "Ще работим за вас!". Полицията не вярва и го проверява два пъти. Каскадьор от кампанията на групата "Роботи за Базовия доход" предизвика смут в Давос, докато швейцарския ски курорт домакинства на Световния икономически форум. Един от членовете на групата, облечен в костюм на робот тръгна из града, за да поздрави хората с това, което ги очаква. Поради значителното присъствие на службите за сигурност "роботът" беше спрян два пъти и претърсен от полицията. Тази година швейцарците ще отговорят на референдум дали да бъде въведен Базов доход за всички граждани на конфедерацията.

Времето дойде!
Присъединете се сега:http://www.budd.bg/declaration/