Audi произведе ново гориво за двигатели с вътрешно горене, имащо потенциал да направи голям пробив, когато става дума за изменението на климата и енергийната независимост - това е така, защото синтетичният дизел се прави само от вода и въглероден двуокис.
Пилотният завод на компанията, която се управлява от германския старт-ъп Sunfire в Дрезден, произведе първите партиди от "е-дизел"-а този месец. Германския федерален министър на образованието и науката Йохана Ванка сложи няколко литра гориво в служебния си автомобил, Audi A8, за да отбележи събитието.
Горивната база условно е наречена "син суров петрол" и се основава на електроенергия от възобновяеми източници като вятър, слънце или друго, използвана за производство на водород от вода чрез реверсивна електролиза. След това водородът се смесва с въглероден двуокис СО2, който се превръща във въглероден окис CO с два химични процеса и получените реакции произвеждат течност, съставена от въглеводороди с дълга верига - това е "син суров петрол", който след това се използва за създаване на крайния продукт - синтетичен е-дизел.
Audi казва, че въглеродният двуокис, използван в процеса в момента, се доставя от съоръжение за производство на биогаз, но в кратък срок развитието на технологиите ще позволи CO2 да се извлича директно от околния въздух като се нанамаляват парниковите газове в атмосферата.
Sunfire твърди, че анализът показва по-добри свойства на синтетичния дизел от тези на канцерогенния дизел от изкопаеми горива, както и че липсата на сяра и твърди частици го прави много по-щадящ за околната среда. Общата енергийна ефективност на процеса на създаване на това гориво при използване на възобновяема енергия е около 70 процента, добавят от Audi.
"Двигателят работи по-тихо и се създават по-малко вредни вещества." казва техническият директор на Sunfire, Кристиан фон Олсхаузен.
Горивото може да се комбинира с конвенционалния дизел, както често вече се прави с биодизела.
Пилотният завод Дрезден е настроен да произвежда около 42 галона (160 л) от синтетичния дизел на ден през следващите месеци, а двете компании твърдят, че следващата стъпка е да се изгради по-голяма инсталация.
"Ако получим първи поръчки за продажби, ние ще бъдем готови за комерсиализиране на технологията ни", добавя фон Олсхаузен.
Sunfire очаква, че пазарната цена за синтетичен дизел може да бъде между 1 и 1,5 евро за литър, което би било почти конкурентна или малко по-висока от сегашната цена на дизелови горива в Европа, но действителната цифра ще бъде до голяма степен зависима от цената на тока.
Изводът е ясен: борбата за евтина енергия и енергийна независимост вече е напълно възможна. Енергийната икономка вече е въпрос единствено на обществена и политическа воля. Технологията на добра цена за нея е налична.
Навигатор за директна демокрация.
"Навигаторът за Директна демокрация" разполага с директните процедури и практики на демокрацията в световен мащаб. Той е създаден като глобална информационна платформа за сътрудничество на базата на общите типове съвременна Директна демокрация.
Разграничават се три вида народна процедура за гласуване: инициатива, референдум и плебисцит. Съдържа 10 различни форми на процедура и дава възможност да се сравнят комплекти и инструменти на Директната демокрация в различните страни.
Идеята на "Navigator World Map" е проста и ясна: да преместите курсора по картата на света до всяко място, за да изберете и с едно кликване на мишката да получите достоверна информация за състоянието на Директната демокрация в съответното място. Ще бъдете информирани за процедурите (инициативи, референдуми, плебисцити) на разположение на различни политически равнища (вж LEGAL DESIGNS) и тяхното практическо приложение (вж LEGAL DESIGNS/Cases). Навигаторът е текущ проект; нови случаи ще бъдат добавяни постоянно.
Отзиви и коментари са добре дошли. Още тук.
ГМО - храните идват!
Европа се предава бавно и мъчително! ГМО-храните идват! Брюкселският бизнес с лобизма процъфтява...
Вашингтон, САЩ - Следвайки своето предложение да позволява на държавите-членки на ЕС да НЕ внасят ГМО-храни, Европейската комисия на 24 април одобри 17 ГМО за внос, включително високоолеиновата соя.
Каква формулировка само!
Заедно със соевите сортове Plenish и Vistive Gold, ЕС одобри Дикамба(хербицид)-толерантна и омега-3 соя, всички от които са били в процес на одобрение за ЕС от няколко години. Високоолеиновата соя ще предостави на преработвателите на храни за пържене и печене качествата, които са им необходими за мазнините, без необходимостта от частично хидрогениране, създаващо транс мазнините. (замества се една отрова с по-голяма, б.р.)
"От една страна, ние сме щастливи да видим тези ГМО най-накрая да получат одобрение от Комисията след години на отлагане", казва Ричард Уилкинс от Американската асоциация за соя (ASA), първи заместник-председател. "От друга страна, обаче, това съобщение означава малко, ако ЕС ще продължава в сегашния си ненаучен и бавен процес на одобрение за нови сортове, развити благодарение на биотехнологиите. Днес повече от 40 допълнителни приложения на ГМО за внос, подадени от различни фирми, все още отлежават в системата на ЕС."
Уилкинс казва също, че даването на възможност на държавите-членки да "отказват" вноса на храни с ГМО характеристики е гигантска крачка назад.
"Ние вярваме, че ако това предложение се приеме, то би било в явно нарушение на задълженията на ЕС в рамките на Световната търговска организация и ще има отрицателно въздействие върху износа на соя от САЩ в Европа", заявява Уилкинс. "Отново, всеки път, когато видите развитието на модерна селскостопанска биотехнология, задълбочена като одобрение за внос на чужд пазар, това е крачка напред, от която нашите земеделски производители се възползват. Но като цяло, тази седмица показа, че все още имаме да извървим дълъг път в Европа."
Гражданите на Европа трудно намират сили да се противопоставят на партокрацията. Липсващата Директна демокрация оголва редиците на гражданството за достъпа на корпорациите. Докога и докъде? Четете още тук.
Директната демокрация в България – част 1-ва.
Знаете ли защо днес в България не работи директната демокрация?
Защото ние смятаме, че хората правят референдуми. А всъщност референдумите правят и моделират мисленето на хората и обществото.
Неотдавна българският президент се обяви за промени в изборните правила с думите: „Инициативата за национално допитване ще отключи пряката демокрация“. Нищо подобно няма да се случи. Тъй като според сега действащия Закон за референдумите (Закон за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление) има редица трудности и ограничения за гражданските инициативи за провеждане на референдуми.
Да вземем за пример изискването за брой подписи – според Чл. 10, ал. 1, т. 5 от Закона, предложение до Народното събрание за произвеждане на национален референдум може да бъде направено от инициативен комитет на граждани с избирателни права, събрал не по-малко от 200 000 подписа на граждани с избирателни права, а според ал. 2 Народното събрание приема решение за произвеждане на национален референдум, когато това е поискано от инициативен комитет с подписка, съдържаща подписите на не по-малко от 500 000 български граждани с избирателни права.
Всички знаем, че събирането на такъв огромен брой подписи е почти непреодолима задача, може би по силите единствено на добре организирана партийна мрежа, разполагаща с хора в цялата страна. Какъв е смисълът на такова изискване, ако то не е умишлено заложена спирачка, при положение че при провеждането на съответния референдум така или иначе ще се чуе гласът на огромен брой хора?
По сега действащия закон в България има още няколко значителни пречки пред прилагането на вота на гражданите на национално ниво, а именно:
Приемане или отхвърляне на предложението - предмет на референдума, заложено в Закона
Чл. 23. (1) Предложението, предмет на референдума, е прието, ако в гласуването са участвали не по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание и ако с "да" са гласували повече от половината от участвалите в референдума избиратели.
(2) Ако предложението, предмет на референдума, не е прието, национален референдум по същия въпрос може да бъде иницииран не по-рано от две години от датата на произвеждането на референдума.
(3) Когато в гласуването са участвали по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание, но повече от 20 на сто от гражданите с избирателни права, и ако с "да" са гласували повече от половината от участвалите в референдума, предложението, предмет на референдума, се внася в Народното събрание и се разглежда по реда на чл. 52.
Оспорване на резултата от референдума
Чл. 24. Законността на резултатите от национален референдум може да се оспори от лицата по чл. 10, ал. 1 и 2 (имат се предвид 1. не по-малко от една пета от народните представители; 2. Президента на Републиката) в 7-дневен срок от обявяването им от Централната комисия за произвеждане на национален референдум пред тричленен състав на Върховния административен съд, който се произнася с решение в 14-дневен срок. Решението на тричленния състав може да се оспорва пред 5-членен състав на Върховния административен съд, който се произнася с решение в 14-дневен срок.
Какъв е изводът от цитираните законодателни ограничения в българския закон?
Елементарно – дали поради недостатъчно обмисляне и проучване на европейския опит или поради умишлено въвеждане на тези ограничения, за да не се допусне прекалено влияние на гражданския глас в държавната и местната власти (склонни сме да приемем второто), тези ограничения не водят до стимулиране на гласуването при един евентуален референдум.
Помислете, какво би било, ако гражданите знаеха, че няма законови ограничения за приемане на техния вот. Дали не биха били много по-активни в гласуването, в случай че гласът им ще бъде приет за окончателно решение, без допълнителни обструкции? Дали при липса на тези ограничения не биха приели въпроса на референдума като своя лична отговорност? Именно по този начин – с премахване, например, най-малко на изискването за брой гласували, отговарящ на участвалите в последните избори за парламент, ще се стимулира и гражданската активност при гласуването – хората ще знаят, че няма връщане назад, ако не са дали гласа си.
Топ 20 причини да настояваме за базов доход.
Базовият доход е най-доброто решение за несправедливостите на настоящата ни данъчна и социална система, но както се казва в Близкия изток, "хората и народите се държат разумно, само когато вече са изчерпали всички други средства."
Така че, може да мине известно време, преди да сме готови не само да видим, но и да признаем глупостта на сегашната ни система и беззаконието на това, което сегашното правителство се опитва да мине като "реформи". Въпреки всичко, фактът, че БСДД включи идеята за Базов доход в своята Програмна платформа 2015, със сигурност е знак на надежда.
По същество идеята е много проста: заменя сегашната бъркотия на помощите-подаяния, данъчни облекчения с несправедлив плосък или прогресивен пряк данък и компенсации с една проста система, в която всеки индивид получава доход. То е като в Монополи, получавате сума всеки път, когато минете през началото.
Тази идея изглежда радикална за някои, невъзможна за други, но ползите от нея могат да бъдат огромни. Българско Сдружение за Директна Демокрация се ангажира да приложи на практика Базовия доход и, за да се насърчи дебатът решихме да направим едно обобщение на основните му предимства. Ето нашите топ двадесет причини да заобичаме Базовия доход:
1. Справедливост - Всеки от нас има основно човешко право на съществуване. Базовият доход дава на всеки от нас, без дискриминация, достатъчна възможност, за едно достойно съществуване.
2. Изкореняване на бедността - Базовият доход директно премахва бедността чрез средства, които нито са обидно малко за достоен живот, нито са прекалено много за отказ от работа.
3. Опростеност - Сегашната система за помощи е толкова сложна, че милиарди остават неусвоени или изчезват, защото хората не знаят или не търсят това, което имат право да получават или не контролират партокрацията.
4. Достъпност - Финансирането, необходимо за Базовия доход е налично още днес чрез реорганизация на данъчната система, контрол от гражданите и нова икономика.
5. Ниска себестойност - Прилагането на сегашната система е изключително сложна, обременена и скъпа административна дейност в държавата.
6. Рационалност - Сегашната система е толкова сложна, че дори хората, работещи в нея не я разбират ("новата" пенсионна реформа). Дори Министерството на труда и социалната политика не може да се изчисли въздействието на своите промени в политиката за хората с увреждания, например. Това прави рационалната политика невъзможна.
7. Универсалност - Ние всички се нуждаем от сигурност на доходите и всички трябва да помним, че сме една общност - свързани помежду си чрез общи права и задължения.
8. Уважение - Сегашната система е срамна за хората, които имат нужда от помощи, тя накърнява човешкото достойнство, както и увеличава социалното разделение.
9. Освобождение - Базовият доход освобождава хората от капаните на бедността, които правят по-трудно да се печели и спестява, да се формират семейства или да се поемат рискове. Здравата база дава възможност на хората да направят повече за себе си и за другите.
10. Адаптивност - Базовият доход може да се коригира, за да отрази по прозрачен начин разликите в инфлацията, които могат да бъдат от значение за доходите.
11. Сигурност - в крайна сметка единствените истински ценни книжа на Земята са тези, които ние даваме един на друг. Базовият доход задължава да работим заедно, за да се гарантира, че всеки има обезпеченост на своето човешко право на достоен живот.
12. Препитание - по-високи заплати ще бъдат получавани, когато хората не са принудени от страх и нищета да излизат на пазара на труда.
13. Семейство - Предоставяне на Базов доход на всеки родител и отчитането на родителството като работа подобрява грижата за децата и други роднини, правейки семействата силни.
14. Общност - Базовият доход улеснява хората да допринасят за техните общности по начини, които имат смисъл. Доброволчеството, добросъседството и развитието на общността става по-лесно.
15. Капацитет - За да се спечели слабо повишение на доходите, много хора с увреждания са принудени често чрез безсмислени или вредни процедури да доказват, че "не могат да работят". Тази изцяло нелепа система трябва да бъде пометена.
16. Бизнес - В момента държавата се опитва да увеличи заетостта чрез схеми и стимули, които само увеличават бюрокрацията и намаляват ефективността. Базовият доход позволява на хората да създадат собствен бизнес или да подобрят собствените си отношения с работодателите.
17. Творчество - Твърде много хора не развиват максимално своите способности и дарби заради страха от загуба на работата, която по този начин намразват. Базовият доход може да освободи творческата страна на човека.
18. Устойчивост - Основният провал на настоящата икономическа система е, че тя създава и разпространява нови пари, създадени в частните банки чрез дълг. Базовият доход е демократична икономическа система - парите отиват за хората, а не за банките.
19. Глобалност - Разпространява се глобално движение за Базов доход, което също ще спомогне за възстановяване на глобалната справедливост и позволява разпространението на ефективни човешки права по света.
20. Оптимизиране на администрацията - Интегрирането на системите за данъчно облагане и социално осигуряване означава, че най-накрая може да се закрие най-лошата част от държавните институции - бюрокрацията.
Във времето, един ден, Базовият доход ще изглежда толкова естествено и правилно, както свободното придвижване или свободното училищното образование. Това е идея, чието време е дошло и всеки заинтересован да направи обществото по-добро, трябва да му обърне внимание. Подкрепете ни.
Потребление, базов доход, икономика.
Германската икономика се крепи на силното частно потребление.
То ще подпомогне икономическия растеж на Германия през идните месеци, сочи анализ на германската централна банка, цитирана от БТА.
Икономическите данни за промишлеността са разочароващи за втори пореден месец, посочи Бундесбанк (Bundesbank) в месечния си доклад.
Това не е сигнал за прекъсване на подема, посочва още институцията. Въпреки признаците, че растежът на най-голямата европейска икономика може да е отслабнал, банката очаква стабилен пазар на труда и по-високи заплати, които ще насърчат повишаването на разходите на домакинствата.
Основната опора на сравнително силния икономически растеж на страната се очаква да продължи да бъде частното потребление, отбелязва Бундесбанк.
Изводът за нас е, че икономика без сериозна индустрия може да бъде поддържана от вътрешното потребление. Този факт е заложен в Програмната платформа на БСДД и единствената разумна система за стимулиране и поддържане на потреблението се явява системата за Базов доход. Разбира се, всичко това не изключва нуждата и от голяма индустрия, която ние наричаме Енергийна икономика.
Здравата обществена основа, за да се случи реалната промяна в икономическите и социални отношения, както и в доходите е Директната демокрация - пълна прозрачност и информираност, аргументи в обсъждането и участие във вземането на решения.
Времето дойде за Българска директна демокрация с Базов доход и Енергийна икономика!
"Тестатика" и енергийната икономика.
"Тестатика" - това е името на генератор за енергия в християнската община–кооператив Methernitha в Швейцария. Този генератор не използва никакви външни източници, но доставя енергия за задоволяване на нуждите на общината, в която се включват и различни работилници.
И така повече от 30 години!
Полезен модел е създал изобретателят проф. Стефан Маринов, физик, завършил Пражкия и Софийския университети, през 60-70 г. на 20-ти век работи в БАН. Заради революционните си идеи става жертва на политически гонения на социалистическия режим и емигрира в САЩ. Непознат и непризнат в България, загинал при загадъчни обстоятелства - пада от седмия етаж на университетската библиотека в Грац, Австрия. Все пак сбъдва мечтата си да създаде „Перпетуум мобиле”, генераторът „Тестатика”, който прави енергия от нищото!
Поредният български учен, чиито идеи и реализации поставят отново въпроса: Защо плащаме толкова скъпо за енергия, когато тя би могла да се създава свободно?
Чий интерес защитават партиите и регулаторните енергийни органи, на хората или на енергийните въгле-водородните корпорации?
Благодарение на вярата в работата и в успеха на такива учени ние смятаме, че промяната в енергийния модел е възможна като създаде нов, който да докаже, че старият е вече негоден! Наричаме го Енергийна икономика, с поставяне на евтина енергия за индустрията и потреблението в основата на икономическите отношения.
Финландия – парламентарни избори.
Партия Център, която подкрепя Базовия доход, ще се превърне в най-голямата партия във финландския парламент след като спечели изборите вчера.
Тя е получила 21% от гласовете, при 99% преброени гласове. Другите основни партии, подкрепящи Базовия доход, Зелените и Левият Алианс постигнаха 8% и 7%. Това е голям успех за центристката партия и Зелените, но е намаляване на подкрепата за Левия Алианс. Втората и третата най-големи партии съответно са Консервативната партия и националистите от Истински финландци. С този резултат Партия Център се очаква да формира управляваща коалиция с тези две партии.
Въпреки, че тази коалиция е по-вероятна, една ляво-центристка коалиция със Социалдемократическата партия (16,5%), Зелените и Левия Алианс също е възможна. Зелените и Левият Алианс вече се застъпват за Базовия доход, и докато той още не е част от платформата на СДП, 53% от техните кандидати също го подкрепят.
Да припомним, че допитване до общественото мнение по въпроса за Базовия доход по-рано тази година показа, че 79% от обществеността във Финландия подкрепя Базовия доход.
На графиката със синьо са маркирани бъдещите места в парламента, в зелено е подкрепата за Базовия доход, а в червено - отрицанието на Базовия доход. Още тук.
Априлското въстание – най-чистото, най-святото и най-голямото събитие в цялата българска история.
"Нищо от мъгливата история на първото и второто български царства и абсолютно нищо от най-новата българска история не може да се сравни с трагичното величие и красота на Априлското въстание. След дългата петвековна зима Априлското въстание беше голямата българска пролет. Първата и до ден-днешен последната." (акад. Георги Марков, Априлското въстание)
Днес, 20 Април, отбелязваме 139 години от Априлското въстание, най-чистото, най-святото и най-голямото събитие в цялата българска история. Избухва преждевременно в Копривщица, с вярата на Апостолите, че "чистата и свята" свобода трябва да бъде само българско дело, загърбвайки каквито и да било политически комбинации с Австро-Унгария или Русия или който и да било външен фактор.
Априлското въстание показва и възможното единство на народа ни, въпреки че участниците в него са малко на брой и принадлежат към различни социални прослойки, всички са милеещи за свободна и независима България.
Време е да поемем инициативата в свои ръце по примера на вечните ни герои. Не е нужно да проливаме кръв, за да постигнем обединение и възраждане на нацията, но можем да се поучим. Нека се обединим с поглед напред и сега!
Държавите се управляват освен с глава и със сърце.
Сред разумните хора, загрижени за доходите на нормалните граждани се нареди и Путин, вече рамо до рамо с Меркел, Клинтън и други просветили се световни фигури.
В хода на пряката линия, наскоро проведена с президента на Руската федерация, след провокативен въпрос от страна на предишния руски финансов министър Алексей Кудрин (еквивалент на Дянков/Горанов), Путин заяви, че освен глава човек трябва да има и сърце. Фразата е в отговор на политиката на Кудрин за увеличаване на пенсионната възраст за мъжете на 65г., при положение, че средната смъртност, както и у нас е 68г., както и замразяване на заплатите. На констатацията на Кудрин, че сегашната система не работи, Путин отговаря, че това е неработещата система точно на Кудрин, имайки предвид, че заплатите в Русия все още далеч изостават от постигнатата производителност на труда. С други думи има национален доход, който следва да бъде разпределен по-справедливо.
Това ни запраща с все сила в нашата действителност, където през 25-те години преразпределение на държавни богатства, производителността в онези предприятия, които работят се вдигна многократно, а покупателната способност изостана потресаващо, смазвана допълнително от монополите и спорната роля на валутния борд. Лошата новина е, че с класическите икономически и финансови инструменти това положение вече е непоправимо и доказателството е в политиката на Марио Драги, Жан-Клод Юнкер и наскоро публикуваната прогноза на Финансовото ни министерство за случване на едно нищо поне до 2018г.
Но има и добра новина, разбира се, и тя е със заглавие “Базов доход за всички”. С него издевателството наречено “повишаване на пенсионната възраст и осигуровки” остава в мрачната история на българския изкривен преход. Увеличението на реалните доходи на гражданите в системата на Базовия доход повишава платежоспособното търсене, което от своя страна спомага за увеличаването на Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, което пък носи повече приходи в държавния бюджет от потребителски налози, гарантиращи същия този Базов доход. Подобрената икономическа среда вседствие на тази мярка разведрява инвестиционния климат и производителността, а наличието на достъп до големи пазари дава възможност за подобрен износ, който да подпомага процеса на генериране на сериозен ръст на БВП.
С няколко думи може да се каже, че алтернатива на пораженското мислене има, а статуквото не е нужно повече да се подкрепя с измамния аргумент на някаква хипотетична зле обоснована “стабилност”. Днешната стабилност у нас се нарича “ЗАСТОЙ”.
На снимката: Бил Клинтън носи и вероятно е прочел един от основните трудове за Базовия доход. (Хилари Клинтън, кандидат за президент, запозната с темата, започна официално своята кампания с проблемите в неравенството на доходите в САЩ.)
Линк на коментар от двубоя Кудрин/Путин: http://rueconomics.ru/52780-lyapay-no-lyapay-uverenno-kak-kudrin-oploshal-na-pryamoy-linii-s-putinyim/