Идеи

Финландия: 65% от кандидатите за парламента подкрепят Базовия доход.

Огромното мнозинство от кандидати, които се състезават за следващите парламентарни избори във Финландия са заявили, че са съгласни с принципа на Базовия доход, разкриват националните медии.

Изборите на 19-ти Април наближават, а идеята за Базов доход просто се превръща в безпрецедентно събитие във Финландия, с близо 65,5% от всички кандидати за парламента публично изразили подкрепата си за тази политика.

В доклад, публикуван от националната медия YLE, основан на преки отговори от кандидатите, събрани чрез стартирана онлайн платформа. Участвали са 1642 кандидати от общо почти 2000. Сред другите въпроси, кандидатите са били попитани дали са съгласни със следното твърдение: "Финландия трябва да приложи системата за Базов доход, която да замени сегашното минимално ниво на социална сигурност".

Без изненада, кандидатите на Зелените са най-благоразположени за тази политика (99%), следвани от кандидатите на Левия Алианс (95%) и Центъра (83%). Значителна подкрепа е измерена също сред крайно националистическата партия "Истински финландци" (57%) и Шведската народна партия (53%).

Като цяло, политическите партии, приели Базовия доход може буквално да представляват между 40 и 60% от гласовете - достатъчно за съставяне на правителство.

От друга страна, противници на Базовия доход са Социалдемократическата партия (80% от своите кандидати), Консервативната партия (67%) и Християндемократите (57%).

Вълна от нова политическа подкрепа за Базовия доход се появи миналата есен, когато лидерът на опозицията предложи да се експериментира Базовия доход с пилотни проекти. Според едно скорошно проучване на общественото мнение, 70% от финландците одобряват Базовия доход.

Следващите парламентарни избори във Финландия ще се проведат съвсем скоро. Изглежда, възможността за въвеждане на пилотния Базов доход във Финландия и Европа никога не е била толкова близо. Четете още тук!

Икономика на революцията

Скоро ще излезе книгата Икономика на революцията на американския журналист Дейвид ДеГроу. Той казва: "Бях от онези хора, преди да направя проучванията за книгата си, които смятаха, че ако се предостави на хората Гарантиран Базов Доход те ще го използват глупаво, че няма да работят, но тогава преминах през темата, запознах се с цялата купчина проведени изследвания с доказателства и бях поразен, че съмненията ми за хората са били напълно неоснователни. Когато се предостави Гарантиран Базов Доход на хората се харчат по-малко средства за здравни грижи, намалява престъпността и най-шокиращото е, че се увеличава продуктивността. Когато на хората им бъде предоставен Гарантиран Базов Доход те всъщност повишават своите възможности за създаване на благосъстояние." Четете и тук.

Нашата България!

Това е Нашата България!
Такава, каквато я обичаме, каквато я сънуваме, за която мечтаем, с която живеем и за която тъгуваме, която искаме да видим силна и грижовна за всеки от нас, която да изграждаме и благоукрасяваме. Защото днес повече от всякога имаме нужда от свободата си и от възстановяването на Българския Национален Идеал, станал реалност преди 137 години със саможертвата на хиляди герои.
С поглед, отправен към бъдещето на нацията, през очите на собствената ни съвест, нека отбележим Освобождението на Нашата България!
Честит празник, скъпи сънародници! Честит 3-ти Март, Българи!

Инструменти за граждански контрол...

НАДЕЖДА!!! Инструментите за граждански контрол вече са реалност. Българи променят манталитета на българите. Българската директна демокрация с Базов доход е напълно възможна. Гаранцията е в прозрачността. Присъединете се! Още тук.

Моята надежда е...

"Моята надежда е, че тази награда (Оскар 2015 за документалистика) ще насърчи повече хора да гледат този филм и да се вдъхновят от неговото послание, че обикновените хора, работейки заедно, могат да променят света." 
Едуард Сноудън, американски компютърен специалист, разкрил документи на системите за следене и подслушване на граждани от страна на службите в САЩ. Още тук.

НАЧАЛО!!! Гръцкото правителство призова за радикално нова социална политика с БАЗОВ ДОХОД.

В писмото, изпратено от гръцкия финансов министър Янис Варуфакис до Европейската комисия, Европейската централна банка и МВФ, както се твърди - 45 минути преди понеделник, крайния за срок за правителството - е бил включен един решаващ ред, който би могъл да промени изцяло социалната система на страната.

Ако формулировката успее, страната може исторически да предефинира начина по който гледаме на съвременната социална държава. (това в по-пълен и завършен вид исторически може да направи и България на следващите парламентарни избори, бел.ред.)

Предложенията, които според сведенията, сега са приети от Еврогрупата и предадени на националните правителства за гласуване на удължаване спасяването на Гърция, са съдържали редица очаквани мерки, включително пресичане на избягването на данъци и подобряване на събираемостта им. Но също така е имало едно предложение, което демонстрира малко по-нетрадиционно мислене.

Ето го:

"Да се установи по-близка връзка между пенсионния принос и дохода, опростяване на социалните помощи, засилване на поощренията за деклариране на платен труд и предоставяне на целева помощ на работещите между 50 и 65 г., включително чрез схема за ГАРАНТИРАН БАЗОВ ДОХОД, така че да се елиминира социалният и политически натиск за ранно пенсиониране, което пренатоварва пенсионните фондове".

Това може да изглежда като технически пасаж, но говори за един от ключовите дебати за бъдещето на социалната политика в целия развит свят. Гърция се опитва да създаде ситуация, в която хората, на възраст между 50-65 г. да остават на пазара на труда, дори и по време на (потенциално продължителни) периоди без работа.

Решението? Гарантиран Базов Доход.

Ето как работи той. Базовият доход е плащане от държавата, което се предоставя на отделните граждани, без проверка на доходите или без задължение за работа. За своите поддръжници базовият доход е начин за предоставяне на минимален жизнен стандарт за всички граждани по небюрократичен и директен начин.

Докато неговите поддръжници са с левичарски уклон, той също получава подкрепа и от либертарианските десни, които го възприемат като начин за заобикаляне на проблема с правителството, опитващо се чрез сходни мерки да постига конкретни социални резултати. Както написа миналата година Сам Боуман, заместник-директор на Института Адам Смит:

"Идеалната социална система е базов доход, заменящ съществуващите правителствени програми за борба с бедността (данъчни кредити и повечето от това, с което се занимава Министерството на труда и пенсиите, освен с пенсиите и детските надбавки, бел.ред. у нас и с пенсиите и с детските) ... Както и настоящата системата за помощи, това ще създаде осигурена среда, но ще бъде елиминиран "капанът на помощите", където хората се демотивират, защото губят помощите си в размер, колкото е и заплащането което биха печелили чрез работа". (тогава наистина няма за какво да работят, което не е валидно за Базовия доход, защото заплащането за труд е над него, не го замества, бел.ред.)

Концепцията е да се заменят заплетените социални системи, изграждани постепенно в продължение на десетилетия, с просто месечно заплащане директно в сметките на хората. В страна, страдаща от висока безработица и в резултат от забележителен спад в потреблението на вътрешния пазар, такава схема би могла да предложи опора на потреблението в Гърция (същото е у нас, бел.ред.). То ще осигури доверие на лицата за бъдещи доходи и ще донесе облекчаване на част от "хуманитарната криза" която в момента се понася от Гърция. (в България е още по-тежка, със 70% работещи бедни, бел.ред.)

Според писмото, една от ключовите платформи в плановете на воденото от Сириза правителство за справяне с хуманитарната криза в страната, е да "оцени пилотната схема за Гарантиран Минимален Доход (досегашна пробна схема, различна от Базовия доход, бел.ред.) с оглед разширяването й в национален мащаб".

Това няма да е първата страна, която флиртува с такава идея. Миналата година Кипър, вледствие на своята собствена икономическа криза, прие нов закон предоставящ Гарантиран Минимален Доход от € 480 на месец на семейства с ниски доходи. Макар че системата бе отрупана с технически проблеми. Другаде, по-амбициозно, народно движение в Швейцария, призоваващо за месечно заплащане от 2500 швейцарски франка (£1,700), получи нужните за предизвикване на референдум по предложението над 100 000 подписа (ще бъде проведен през 2016г., бел.ред.).

Става въпрос, всъщност, за предефиниране на концепцията, преобладаваща в схващанията на съвременната социална държава, че целта на социалните помощи е да се поддържат хората "годни за работа". Това може да е било подходящ израз за времето си, но съвременните общества са развили различни очаквания за качеството на живот, което гражданите би трябвало да получават.

Да си просто годен за работа, вече не се вписва в тях.

В случая на Гърция изглежда, че такава схема първоначално ще бъде насочена към хората в предпенсионна възраст, за да се попречи на ранното им пенсиониране - давайки им доходи, които те така или иначе ще изтеглят от държавния пенсионен фонд.

Това може да е една малка стъпка от гледна точка на това, което привържениците на Базовия доход се надяват да постигнат, но тя може да следващият важен ход за доближаване на концепцията към обсъждане в широк обществен формат.

Превод Борислав Сотиров
Редакция БСДД

Война срещу наркотиците...

Въпрос: Време ли е да свърши войната срещу наркотиците?
Полицията : НЕ (по-големи бюджети)
Банките: НЕ (пране на наркопари)
Наркотрафикантите: НЕ (печалби)
Помислете, какво бихте казали вие? Коментарите ви тук.

Лошата работа...

Няма никакво съмнение, че световният пазар на труда се оказа по-устойчив от момента на финансовата криза, отколкото мнозина са си представяли. Безработицата не се повиши до степента на изказаните по-рано опасения, а заетостта се възстановява до нива отпреди рецесията по-бързо от предвиденото дори от най-оптимистичните икономисти в сферата на труда. Така че, дали е време за самодоволно потупване по рамото сред представителите на правителствените структури? Следва тук..

Испания – 21 век...

Мариналеда, Андалусия - на практика без полиция, престъпления или безработица, посрещнете испанския град, описан като демократична утопия. Безработицата не съществува в Мариналеда, андалуско селище в южна Испания, която просперира благодарение на селскостопански кооператив... Още тук.