БСДД е гласът на мълчаливото мнозинство

Представяме на вашето внимание интервюто на АгораПост с инж.-ик. Георги Неделчев, председател на Българския съюз за директна демокрация (БСДД), регистрирана политическа гражданска организация и участваща с номер 15 в бюлетината, по повод изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г. Той е кандидат за народен представител в 22-ри район Смолянски и 24-ти София с преференции 101.

В Българския граждански портал отново ще проследим някои от основните виждания и позиции на БСДД относно настоящето и бъдещето на страната ни. Знаем, че фокусът върху прякото гражданското участие отличава коренно тази организация от традиционните политически партии в България.

АП: Г-н Неделчев, радваме се, че имаме възможността отново да поговорим с вас и вашите колеги кандидати по повод на поредните извънредни избори за Народно събрание. Да започнем това интервю по-отдалеч, за да стане още по-ясно на нашата аудитория какво могат да очакват от вас хората в случай, че ви окажат необходимото доверие. Какво им казвате с името на партията, в която сте натоварен да водите процесите на участие? Що за демокрация е директната?

ГН: Благодаря за проявеното внимание и за възможността да говоря от вашата висока трибуна. От векове до наши дни това е изпитан и прилаган в различни обществено-политически условия  инструмент за непосредствено участие на гражданите в решаването на насъщни проблеми и в защита на техните социално-икономически интереси. Нагледен пример в нашата история, свързан и със смисъла на настоящите избори, е събранието в Оборище.

Така нареченото Оборищенско събрание е вид общо събрание на населението, което се провежда през април 1876 година и до днес такава форма в свой много умален и пренебрегван вид съществува в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление (ЗПУГДВМС). Събранието в Оборище до Панагюрище в наши дни се тълкува и като прото-образ на Великото ни народно събрание, но всъщност е форум за решаване на въпрос от значение за българското население в тогавашната Османска империя години преди да се е формирала съвременната независима и свободна Българска държава.

АП: Много интересна връзка направихте, но до тези избори остават броени дни. Защо е нужен на страната ни вашият подход?

ГН: Важно е да уточним, че в България сега е налице изключителна централизация на власт в политическите и икономическите органи, което води често до вземане на решения и реализирането им при минимален или липсващ обществен консенсус. Установеното положение приучи хората да протестират по улици, площади и магистрали, но не ги допусна дори до законно разрешените форми за участие в управлението. Провалът и ползването на референдумите като пиар акции е явното доказателство. Законът за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) и споменатият по-горе популярно познат и като закон за допитването до гражданите, по не толкова странно съвпадение съдържащи в името си словосъчетанието „местно самоуправление“, се изпълняват само в отношение на избраните органи, но не и в частта за прякото участие на гражданите.

Пример за това е Чл.17 от ЗМСМА, който „дава право и реална възможност на гражданите самостоятелно да решават всички въпроси от местно значение“ като в Ал.2 дори се уточнява, че това освен чрез референдум става и „чрез общо събрание на населението“, което се организира от хората и е за сметка на общините. Отново там, но вече в Чл.21а, дори регламентира статута на „обществен посредник“ във всяка община. Никой не е чувал да е определен такъв някъде. Още повече, но и съвсем непознатият Чл.59 постановява възможността Общината да си сътрудничи с юридически и физически лица и дори, както е посочено в чл. 61, да сключва при конкретни въпроси „споразумения за сътрудничество“. Нищо от всичко цитирано не се изпълнява и което е най-неприятното, не се знае, нито се изисква от гражданите.

АП: Предстои да научаваме все повече от вашите колеги кандидати и от вас самия. Уточнете сега и какви са основните приоритети на БСДД в тези избори и каква е Вашата стратегия за постигане на резултати?

ГН: Основната ни цел е ясна – да върнем властта в ръцете на гражданите. Вярваме, че политическата система в България има нужда от сериозно преосмисляне и промяна. Опирайки се на опита на страните с развита демокрация от Европа и света насочваме политическите си усилия за разширяване на територията на прякото участие на гражданите в управлението на страната в национален и местен мащаб.

Важен момент е да направим нужното така, че избраните ни управници да изпълняват предвиденото в сегашната законова уредба и най-вече, онова което се отнася до Общото събрание и Обществения посредник, като при констатирани нарушения със съдействието ни да се предприемат правни инициативи за защита интересите на гражданите.

В хода на кампанията обсъждаме с хората, а в парламента ще внесем подготвения от нас пакет от законодателни промени в законите за местното самоуправление, за прякото участие на гражданите и в избирателния кодекс, с които да се разширят и облекчат условията за прилагане на директната демокрация. Особен акцент в тях да бъде задължителното изпълнение на решенията на Общото събрание от местните органи, избора на Обществен посредник, мандатността и възможността за отзоваване на изборни представители на властта.

Мотивът за нашето участие и в тези избори е да организираме широк обществен диалог по темата и да разгърнем активна кампания за разясняване механизмите на директната демокрация и за обучението на гражданите в прилагането им.

Съвсем практично вярвам, че чрез постигане на гореизложените политически цели ще се допринесе за желаната промяна на всички нива в обществения живот, ще се преодолее олигархичния модел на управление, ще се сведе корупцията до най-ниските възможни нива, ще се подпомогне ускореното развитие на страната във всички сфери на обществено-икономическата дейност.

АП: Наистина ли смятате, че директната демокрация може да промени политическата сцена в България?

ГН: Директната демокрация има точно такава функция, хората да имат реална възможност за участие в решенията, които засягат живота им. Това ще доведе по естествен път до сериозна реформа на политическите структури. Ние, кандидатите от БСДД, предлагаме модели за по-голяма прозрачност, отговорност и отчетност, като поставяме българския гражданин в центъра на процеса. Референдумите, например, са инструментът, чрез който да се избягва приемането на закони, обслужващи тесни партийни интереси, а не интересите на обществото. Но не и с настоящите спъващи препятствия и с бариерите в действащия закон.

АП: Какви конкретни стъпки ще предприемете за въвеждане на този модел? С кого ще партнирате?

ГН: Първо, ще работим за конституционна защита, така че да осигурим устойчиво Правовия ред за директната демокрация в България. Това ще даде възможност за въвеждане на задължителни референдуми по въпроси от национален интерес. Също така ще предложим законодателни промени за напълно защитено дистанционно електронно гласуване, за да гарантираме по-лесен достъп до изборния процес и за участието в допитванията. Смятаме също така да въведем открити и популяризирани граждански панели и съвети, които да оценяват важни обществени въпроси и да подготвят препоръки, както към Народното събрание, Министерски съвет и Съдебната власт, така и към обществеността като цяло.

Бихме приели всяка подкрепа за тези наши, но и общобългарски и общочовешки политически цели, което е доказателство за нашия конструктивизъм и желанието ни за обединение около важните проблемни обществени въпроси. Ние не участваме в „мача“ с разделението на наши и ваши, нито в идеологически или интересчийски формирани групировки. Търсим широкия обществен диалог по истинския Дневен ред на българското общество с представители на гражданството, административните органи и другите обществени организации.

АП: Говорите и за нов модел, който ще направи политиците по-отговорни. Как планирате да постигнете това на практика?

ГН: Това може да се случи чрез задължителна отчетност на избраните представители, което многократно сме поставяли като мярка в нашата програма. Новото на тези избори от нас е предложението за така наречения Балансиран вот при гласуването за представители. Идеята е много добра и лесно приложима като избирателите могат освен „за“, да гласуват и „против“ даден кандидат, с което да се прекрати обратния подбор и напред да излязат наистина стойностните политици.

Наред с това настояваме все така да се въведат механизми за граждански контрол, като на определен период народните представители представят своите отчети пред гражданските съвети. Те трябва да отговарят за действията си, а в случай на нарушения или загуба на доверие, трябва да могат да бъдат отзовани. За да работи това на практика, ще са необходими ясни правила и закони, които да определят този процес. Затова ние търсим доверието на гласоподавателите в България и на българите по света и на тези избори. Да напомня – с номер 15.

АП: Как виждате ролята на БСДД в следващото Народно събрание?

ГН: Ролята на БСДД е да бъде мост между гражданите и институциите. Надяваме се да имаме достатъчно силно представителство, което ще ни позволи да внесем и защитим тези важни за хората промени. Нашите кандидати са подготвени и мотивирани да следват този принципен подход и да бъдат гласа на хората в Народното събрание, гласът на мълчаливото мнозинство.

АП: Не можем да подминем и международната тематика, светът гори, кипи, променя се. Накъде гледате вие?

ГН: Надяваме се здравият обществен разум да победи на изборите следващия месец в САЩ. За Украйна желаем мир. И най-лошите преговори са по-добри от войната. Настояваме за отчитане интересите на народите и на двете страни, на украинци и на руснаци, а не на Зеленски или на Путин. Трябва да се намерят гаранции за сигурност на живеещите в Донбас и на западните територии на Украйна, както и на самата Руска федерация, на целия континент Европа, в частност и на нас.

За нас Близкият изток е рана, която трябва да се затвори с намесата на световната общественост, а не с разделена подкрепа за едната или другата страна. България също не трябва да е разделена и да се намесва в процеса. Искаме убийствата на хора там да спрат със силен международен натиск.


Вече е ясен и Брюксел, който считаме, че не трябва да се изживява и да оперира като Коминтерна, а да се развие като съдружие на национално отличаващите се, но обединени от общите си интереси европейски народи. Надяваме се да се изработи европарламентарен механизъм за ограничаване на абсолютната власт на назначената и неизбрана Урсула I, вече наричана не само от нас, „императрицата“ на ЕС.

АП: И накрая, какво бихте казали на хората, които се колебаят дали да гласуват?

ГН: Бих им казал, че ние сме едни от тях, но осъзнахме, че всеки глас е важен, особено когато става въпрос за избори, в които може да настъпи истинска промяна. Ако искат да живеят в държава, в която политиците не са над закона и са отговорни пред обществото, то те трябва да дадат своя вот и да подкрепят модел, който поставя гражданите в центъра. Гласът им е най-ценният инструмент за промяна, и ако искат по-силна и по-прозрачна България, това е моментът да го използват.

АП: Благодарим ви за тези думи. Успех.