Свят

Всички си мислеха, че Гърция ще проси пред портите на Москва...

Всички си мислеха, че Гърция ще проси пред портите на Москва, а Русия ще се възползва от отчаянието на балканската държава. Нищо подобно, просто демонстрация на отношения в 21-ви век.

Всичко щеше да е без значение за нас, ако не бяхме изключени дори от срещата на външните министри за така наречения "Турски" поток, който всъщност беше "Южен". Излиза, че се отказахме от нещо без да получим нищо, за пореден път, и вече никой не смята за нужно дори и да говори с нас. За сметка на това получихме символична отстъпка от огромните цени на въглищните централи, които си бяха български, с уговорката да си платим със заем по предишните високи цени!?!

Тази неприятна реалност, граничеща с утопия на кошмара, може да приключи единствено с връщане на властта у нас на нейния законен собственик по Конституция - българският народ.

Осъзнаването на този факт, както и техническото изпълнение ще е въпрос на време. Гражданите ще решат кога да стане това.

За англоговорящите прилагаме линк към цялото интервю с гръцкия министър на административната реформа по повод на днешната среща в Москва: https://www.youtube.com/watch?v=teJLI0DyNwI&feature=youtu.be

Северняците сигурно са поумнели!

Правителството на Исландия заяви миналия вторник, че ще обмисли революционното парично предложение за премахване на силата на търговските банки да създават пари и да я предаде на централната банка.

Предложението, което ще е обрат в историята на съвременните финанси, е част от доклад, написан от депутат от управляващата центристка партия Прогрес, Фрости Сигурйонсон, озаглавено "По-добра парична система за Исландия".
"Резултатите ще бъдат важен принос за предстоящата дискусия, тук и на други места, за създаването на парите и паричната политика", заяви премиерът Сигмундур Гунлаугсон.
В доклада, изготвен по поръчка на премиера, има за цел да се сложи край на една парична система, довеждаща до убийствени финансови кризи, включително и последната от 2008 г. (у нас тя не е приключила, бел.ред.)

Според проучване от четирима основни банкери, страната е имала "над 20 случаи на финансови кризи от различен тип" от 1875 г., с "шест сериозни множествени финансови кризисни епизода, настъпващи средно на всеки 15 години."

Сигурйонсон заявява, че проблемът всеки път става от кредитен балон по време на силен икономически цикъл.
Той твърди, че централната банка не успява да сдържа кредитния бум, което позволява инфлацията да нарасне и да запали преувеличеното поемане на риск със спекулации, последвани от банков колапс и скъпи държавни интервенции.

В Исландия, както и в други съвременни пазарни икономики, централната банка контролира създаването на банкноти и монети, но не и създаването на всички други (електронни) пари, които се появяват веднага след като някоя търговска банка предостави кредит. Централната банка може само да се опита да повлияе на паричното предлагане с нейните инструменти на парична политика.

Съгласно т.нар предложение за Суверенни пари, централната банка на страната ще стане единственият създател на пари.
"От голямо значение е силата за създаване на пари да е отделена от правото да се решава как да се използват новите пари," пише Сигурйонсон в предложението.

"Както е и с държавния бюджет, парламентът ще обсъди предложението на правителството за отпускане на нови пари", пише той. Банките ще продължат да управляват сметки и плащания и ще служат като посредници между вложители и кредитополучатели.

Сигурйонсон, бизнесмен и икономист, беше един от създателите на Програмата за облекчение на задлъжняването на домакинствата в Исландия, започнала през май 2014г. Тя има за цел да помогне на многото исландци, чиито финанси са били смачкани от индексирани според инфлацията, ипотеки, подписани преди финансовата криза през 2008 г.

Малката скандинавска страна беше много силно засегната, тъй като катастрофата на американската инвестиционна банка Лемън Брадърс причини разпадането на трите най-големи банки в страната. Исландия тогава стана първата западноевропейска нация след 25 години, която се обърна към Международния валутен фонд, за да спаси очуканата си икономика. Нейният БВП спадна с 5.1% през 2009 г. и 3,1% през 2010 г., преди отново да поеме към възход. Още тук.

(Исландия е независима от 1918г. и е република от 1944г., 2015г. е на 16-то място по номинален БВП на човек, България е на 76-то, бел.ред.)

http://www.afp.com/…/fed-crises-iceland-mulls-monetary-revo…

От фермата до чинията на масата, направете храната безопасна!

С такъв призив, на 7-ми април тази година, Световната здравна организация отбелязва Световния ден на здравето. Глобализираното, индустриално хранене се оказва, че води или може да предизвика над 200 заболявания от диария до рак. 

Производството на храни вече се извършва със съставки от множество различни източници. Тази практика осигурява нови възможности за замърсяване на храната с вредни бактерии, вируси, паразити, или химикали.

Примерите за опасни храни включват не само претъпканите с химически добавки продукти за директна консумация, но и недосготвени храни от животински произход, плодове и зеленчуци, замърсени с фекалии, и миди, съдържащи морски биотоксини.

Лошото, нездравословно и вредно хранене нанася тежки обществени, икономически и здравни поражения върху хората и за преодоляването на това положение се изисква преди всичко колективно разбиране и интерес. На потребителите в края на веригата на предлагането на храни им остава да се интересуват от произхода и съставките, да практикуват хигиена на храните и обучение как да се готвят специфични храни, да четат етикетите, когато купуват и приготвят храна. 

Скоро се очакват устройства и приложения за лична употреба. които могат да сканират храната и да предпазват потребителите от нежелани последици. Това вероятно ще прекрои изоснови хранителната индустрия за десетилетия.

Честит празник и на здравните работници у нас, както и на Медицинския университет в София. Продължението тук.

http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2015/food-safety/en/

Автоматизацията отново атакува.

Автономният автомобил на британската фирма за авточасти Делфи тези дни извърши първото автономно пътуване от бряг до бряг в САЩ. За преодоляването на 5500-километровото разстояние са били нужни 9 дни. 

Автомобилът, наречен Роудрънър, тръгва от Сан Франциско за Ню Йорк, пълен с технологии и с един инженер на борда в шофьорската седалка. Преминава през всякакви пътни ситуации, включително и с побеснели шофьори. Изпитателите все пак признават, че контролът е бил поет от човека за 1% от разстоянието. Въпреки това останалите 99% показват "тревожната" тенденция за отпадане на професията шофьор в най-скоро време. 

Добрата новина е, че хората занапред ще могат да се съсредоточат върху онези дейности, които дават възможност за личностно развитие. Останалите ще бъдат автоматизирани докрай. Това ще доведе до възможността машините да осигурят основата на националния доход, а справедливото му разпределение в Базов доход става неизбежно. Още тук.

Провал в правилното управление на отпадъците от фракинга в САЩ.

Нов разтърсващ доклад на независимата организация Earthworks показва огромната язва, която оставя след себе си нашумялата технология за добив на алтернативен нефт и газ - фракингът.

Още през 1988-ма година Щатската агенция за защита на околната среда оставя дупка в законодателството, която да обслужи бъдещата инвазия на новата технология като не описва подробно задълженията на производителите относно остатъците от дейността по фракинга.

И тъй като въпросните корпорации финансират основно местните избори, политическите лица на местни изборни длъжности определят режима на съхраняване и обработване на отпадъците като отговорност на производителите. Нещо като лисици да пазят кокошарника.

Проучването засяга четири щата с две от големите находища в САЩ - Ню Йорк, Пенсилвания, Охайо и Западна Вирджиния, Целта е да установи как в тези територии се решава въпросът с отпадъците от шистовия добив.

И открива, че положението е крайно неприятно.

В доклада се посочва, че редица нашумели събития през последните седем години са насочили общественото мнение и се отнасят към незаконното изхвърляне на отпадъчни води, неконтролируеми разливи и земетресения. Това осъзнаване на проблема е нараснало също благодарение на редица проучвания, документиращи токсичните съставки във фракинг-отпадъците и как те могат да попаднат в околната среда.

Докладът дава и насоки за решаване на тези тежки проблеми с огромни усилия от страна на щатското управление, инвестиции в защитни дейности, съоръжения и мониторинг. Това от своя страна би довело до тежко оскъпяване на процесите.

Голям парадокс се наблюдава в щата Ню Йорк. Там наскоро беше забранен фракингът в границите на щата, на което всички много се радваха. Оказва се обаче, че все още се отделят неконтролирани отпадъци от конвенционален добив, а щатът е започнал да приема неимоверно количество чужди отпадъци от шистов добив на територията на свои сметища. По този начин докладът хвърля светлина върху мръсните тайни на този вид икономика.

Замърсяването от сондажите унищожава околната среда и здравето на гражданите при положение, че щатите са задължени да пазят и двете. Подходът със затваряне на очите от страна на администрацията е довело до масовото желание и гласуване на референдуми от страна на гражданите за все повече зони забранени за фракинг.

Решението пред общините и отделните щати е ясно. Да изровят глава от пясъка и да се заемат с решаването на проблемите един по един без оглед на цената за опазването на човешкия живот, биоразнообразието и природата като цяло.

www.earthworksaction.org

А нашата задача е да не допуснем подобни изстъпления у нас и да настояваме за нов тип Енергийна икономика.

Още тук.

Къде сме ние?

Инициираната от Китай Азиатска Инфраструктурна Инвестиционна Банка завъртя света около себе си през последните няколко дни. 

Голямата надпревара за растящите азиатски икономики засега ще мине без наше участие, както обикновено става с всяко смислено събитие по света (напр. Световното изложение в Милано тази година). 

С приемането на Франция, Германия и Италия играта навлиза в нова фаза, докато САЩ упорито се въздържат и даже се противопоставят. Голямата изненада беше Великобритания, която загърби американските си другари и постави приоритет върху националния си интерес, включвайки се няколко дни по-рано. В последните дни на март, голяма група от 21 държави подаде документи за приемане като сред тях са Израел, Русия, Австрия, Финландия, Турция, Унгария, Киргизстан, че дори и малката ни съседка от Черноморието - Грузия. 

Къде сме ние?... 

Няма ни, вероятно имаме други по-важни задачи. Някой отново ще каже по време на поредните избори за узаконяване на партокрацията, че трябва да развиваме производства и ще осигури пазари. За съжаление това вече няма как да се случи. С липсващ вътрешен пазар поради неплатежоспособност и откровена дълбока бедност, както и с експортно ориентирана икономика, която не може да създаде достатъчно високоплатени работни места и облагодетелства основно чуждестранни собственици не може да бъде променена ситуацията у нас. 

Времето за Българска директна демокрация с Базов доход и Енергийна икономика дойде!

1-ви април - Международен ден:)

1-ви април, освен, че е Международен ден на шегата е и Международният ден на птиците. Тъй като чувството ни за хумор е започнало да изчезва заедно със справедливостта по тези земи, решихме тази година да поставим акцента върху птиците. Онези красиви, невинни създания, които днес страдат заедно с изчезването на гората, подложена на поголовна сеч. Считаме, че част от разумния подход за развитие и съхранение на туризма у нас би бил и онзи, който е свързан с наблюдение и изучаване на птиците. Това би помогнало и за запазване на гората като естествено обиталище на пернатите ни приятели. Денят се отбелязва от подписването на Международната конвенция за защита на птиците на 1-ви април 1906г.
На снимката, една от най-редките птици в България - ловният сокол.

За прокапващата икономика...

Бяхме обещали да ви държим в течение за прокапващата икономика с количествени облекчения и новините от Европейската централна банка не закъсняха. Тези дни Марио Драги и Петер Прает се "похвалиха", че вече се виждат първите резултати. 

Да, и то какви! 

Вижда се, че се е случило "циклично възстановяване", а не структурно. На чист български език това означава, че в икономиката някъде са се появили пари (нащракани, нарисувани, напечатани), но те са за малко и докато трае "цикълът", не се знае къде точно са отишли и кога пак ще дойдат. Драги призова правителствата да започнат структурни реформи и каза, че от банката не зависело кой знае колко много това дали Европа ще успее да се възстанови. 

Ако не от ЕЦБ, то от кого зависи?

От гражданите на Европейския съюз, разбира се. Правителствата са потънали в партократични игри, Брюксел се задъхва под собствената си тежест, а обикновените граждани, потънали в дългове, изнемогват от незапомнено неравенство. 

Решението, обратно на количествените облекчения, се нарича Базов доход и не случайно водещи икономисти изпратиха отворено писмо до медиите, за да предизвикат общественото мнение и гражданството да отвори съзнанието си за реалността. 

А тя е една. Парите трябва да се предоставят директно, без посредници на хората. Те, със своето потребление сами ще помогнат за естественото структурно възстановяване на националните икономики и оттам на цялостната европейска икономика. Други инструменти вече няма. Още по темата...

Децата трябва да се учат на това, което ще им бъде от полза, когато пораснат. Аристип

Финландия продължава стремително по пътя на реформите в образованието. Северняците са установили пряката връзка между знанията, приети демократично в съответствие с нуждите на средата и успешната житейска реализация. Сътрудничеството в образованието и ориентирането към ситуациите, които изискват знания е една нова и интересна тема за размисъл, когато търсим решение за възстановяването на Българския национален идеал. Още тук.

Енергийна икономика в действие.

Енергийна икономика в действие. Важен момент е автономността - независима, истинска енергийна ефективност, без скъпи мрежи и сложни бизнес отношения. Към продължението...