Идеи

Трудът не е самоцел, а заплащането за него е различно понятие от това за ‪‎доход‬.

Българската ‪#‎православна‬ църква и патриарх Неофит се нареждат сред най-прогресивните сили на планетата, осъзнали, че трудът не е самоцел, а заплащането за него е различно понятие от това за‪#‎доход‬. Да припомним, че човечеството се развива чрез технологиите и автоматизацията, което всъщност представлява заместване на човешкия ‪#‎труд‬ с този на машините. Факт е, че най-богатият човек в света, Карлос Слим, собственик на Мтел у нас, се бори за въвеждане на 3-дневна работна седмица с 11-часов работен ден, което да позволи на хората да се трудят до късна възраст. Тази концепция се подкрепя от Международната организация на труда към ООН, което е най-добрата основа за въвеждане на система с Базов доход, премахваща неработещата пенсионна система.

Ние предлагаме въвеждане на 4-дневна работна седмица с 9-часов работен ден, което ще осигури сериозно количество работни места в съществуващата икономика, ще подобри психичното здраве на българите и ще повиши производителността на труда. Подобрено договаряне между работник и работодател, подкрепа на заплащането на работниците от държавата и достойно съществуване за полагащите надомен труд, самонаетите, доброволците и хората в културата, изкуството и вероизповеданията, се постигат с въвеждане на ‪#‎Базов_доход‬‪#‎Енергийна_икономика‬ и‪#‎Българска_директна_демокрация‬.

Присъединете се! 
Времето дойде!
www.budd.bg/take-action

Българи разработиха таблет за незрящи, имат 11 международни отличия.

Разработеното от български учени изобретение Blitab бе един от шестте проекта, избрани от френския вестник Le Monde като финалисти на изложението Hello Tomorrow Challenge, проведено на 25 и 26 юни в Париж, пише Фокус. Blitab е таблет, който показва цяла уеб страница, използвайки Брайловата азбука.

Началото е поставено през 2012 година от Кристина Цветанова от катедрата по Индустриално инженерство в Софийския университет. Студент с проблеми със зрението я моли за помощ, за да се запише. Когато се връща вкъщи, тя търси в интернет и разбира, че електромеханичните инструменти за превод на Брайловата азбука „струват хиляди евро и правят лош и буквален превод“.

Развитието на технологиите, патентното дело и иновациите, идващи от образованието и науката са единствената здрава основа на икономиката.
Ние сме за нова Енергийна иконимика, осигуряваща възмоността за въвеждане на Базов доход за всички български граждани, изкореняване на бедността и престъпността, която произтича от нея.
http://www.budd.bg/platform/

Гръцката дра(х)ма.

Южните ни съседи могат да започнат процес, за който вече се говори в самата Германия - държавата, която най-много настоява за политика на икономии с нови дългове. Може да бъде поставено началото на следваща парична система, освободена от тежестта на непрекъснатото задлъжняване, т.нар. Суверенна парична система. Това може да се случи или с въвеждането на драхмата, или като се предизвика европейско решение за въвеждането на такава система с еврото.

Тъй като общата европейска валута е политическа, едно решение на ЕК и Европарламента може да реши дълговата криза категорично и завинаги. В другия случай Гърция ще може да решава за себе си. И в двата варианта ние бихме спечелили. Най-лошото решение би било нещата да останат така, както са и Грекзита да повлече след себе си останалите членове на Еврозоната. Особено най-гръмогласните.

Ние сме за Суверенна парична система, позволяваща въвеждането на Базов доход и основана на принципите на Директната демокрация с нова Енергийна икономика за сериозен икономически растеж.

Нашите редовни коментари и насоки можете да получавате отhttp://www.budd.bg/bulletin/

Американци дават луди пари за марката „100 каба гайди“.

"След 1961 г. има ли събор на Рожен, който не е открит от „100 каба гайди“? 
- Няма. Тази година началото на събора е на 17 юли, трябва да дадем 400 гайдари, не само от нашия оркестър, разбира се."

Тази година за пореден път Родопите ще извисят глас, за да прославят своите хора и традициите им. Няма по-хубав израз на единение от музиката на гайдарите, послание към българите у нас и в странство.

Възстановяването на Българския национален идеал е в основата на промяната, която да върне България там, където е нейното място. 
В сърцето на Европа.
http://www.budd.bg/manifesto/

http://presa.bg/article/Amerikantsi-davat-ludi-pari-za-markata-100-kaba-gaydi-/77986/11/34

UBER vs "не'ам да ти върна".

UBER, който направи за кратко София част от света, вижда своето бъдеще с автономни електрически превозни средства. За наше съжаление чудесната услуга беше смачкана от родната таксиметрова колония, с което отново се върнахме в пещерната епоха на "не'ам да ти върна".

Технологиите и ефикасната енергия са бъдещето на света, без нискоквалифицирани работни места, с грижа за всеки гражданин от страна на държавата, без монополи и с достоен базов доход за всички, произведен от машините.

Присъединете се за въстановяване на Българския национален идеал! 
www.budd.bg

Забележителна история се вихри в Кочериново - Енергийната икономика вече е у нас?

Не напълно, но вече е на път със слънчевите котлони на Холгер Лудвиг Зауер, на когото дърветата са му скъпи, а цената на тока - непоносима. Преди употреба само трябва да си направите справка за слънцегреенето в деня на готвене, както и да се подсигурите с въжета или завет, за да не литне чорбата заедно с параболата в двора на комшията. С тези предохранителни мерки можете екологично да се порадвате на прекрасни ястия и на факта, че всичко това се случва в #България.

Да ви е сладко:)
Времето дойде!
www.budd.bg

За подробности тук: http://hosasolar.bg/модели
https://www.facebook.com/pages/HoSa-Solar/845938462113158

Регистрация на Българско Сдружение за Директна Демокрация.

Съвременната "представителна" демокрация загуби опората на своите основи и забрави ценностите на своите основатели. Днешните "представители" предадоха демократичната система, утолявайки собствената си алчност и глада си за контрол над живота на човешките същества. Истинска алтернатива има, демокрацията е жива и всички видяха на референдума на южните ни съседи от 5-ти юли, една от нейните форми с участие на гражданите във вземането на решение.

Приятели, колеги, съмишленици, симпатизанти на Българско Сдружение за Директна Демокрация,

Ведно с полъха на Южняка, дойде и нашето време! БСДД вече е официално регистрирано сдружение на български граждани за обществено полезна дейност, насочена към реална промяна в досегашното установено положение чрез прилагане принципите на Директната Демокрация, изкореняване на бедността на народа ни чрез Базов Доход, с помощта на нова Енергийна Икономика. 

БСДД е вписано в регистъра на съда и в електронния регистър под номер 2115003882.

Днес празнуваме двойно новия Балкански подем – този на южносъседското ΌΧΙ, поставящ края на лобистките окови и този на едно ново начало, чието време дойде – гражданско поведение с делегиране на права и задължения и равна отговорност в избора. Това са силата и ключа за прилагане на новите принципи още в основата на нашата нова организация.

С тази легална стъпка имаме възможност да започнем своята редовна дейност за създаване на организация, която да вземе участие на следващите избори за българско Народно събрание.

Времето дойде! 

Респект, Гърция!

3.558.450, или 61,30% от гръцките граждани гласуваха срещу контрола над собствената си държава, налаган от корпоративните и лобистки интереси в Брюксел. 
Свободният избор и смазващото 'ΟΧΙ показаха, че светът може да поеме в посока, избрана от хората на една държава. 

Отговорността на правителството бе филтрирана през прекия избор на народа, който даде съвременен урок на Европа що е то Директна Демокрация на практика и то пряко от люлката на древногръцката Δημοκρατία ("δήμος" – сбор от политически отговорни хора, "κράτος" – сила, власт, господство). 
Поучихме се, виждайки на практика, как в период на криза, а защо не и в такъв на просперитет, Европа би могла да се превърне в магнат на приятелството, социалната ангажираност, политическата отговорност и свободните търговски отношения. 

Рано днес, в полза на отговорния народ, воден от собствения си вот и отговорно правителство, вече бившият гръцки финансов министър Янис Варуфакис се оттегли от министерския пост, осигурявайки "по-благоприятни условия на предстоящите преговори с кредиторите по погасяване на гръцкия дълг". 

Ще успее ли обаче поелият поста, родом от Ротердам, Холандия, Евклидис Цакалотос да защити интересите на Гърция и нейните граждани, ще се справи ли в "клетката" на днешната политическа еврозона, с помощта на малката пробойна, която отвори вчерашното ΌΧΙ? Това ще покажат следващите часове и дни.

Оставаме с опита на южната ни съседка, и надеждата и организацията на нашия народ за свободна Европа с Базов Доход, Директна Демокрация и Енергийна Икономика. Присъединете се!

Гръцкото ΌΧΙ.

Да пожелаем мъдрост на гръцкия народ за днешния референдум. На практика те ще трябва да изберат как правителството им да плаща заемите - с растеж или с икономии.

Ние се надяваме да изберат първото, защото това ще повлияе на целия регион и най-после България ще може открито да заяви своето желание за изкореняване на бедността.

Да отхвърлим балканския гнет на дълговата парична система и да поставим Българския национален идеал за възстановяване, растеж и просперитет преди интересите на финансовото и банково лоби!

Да изплатим дълговете си със създаване на нови стоки и услуги в пазар, който може да ги потребява, а не да ги гледа отстрани. Да премахнем цялата дългова спирала и да я заменим със Суверенна парична система, свободна от веригите на задлъжняването до безкрай.

ΌΧΙ

Новогръцки митове и легенди: Ципрас в ролята на Персей, ЕС – Горгона Медуза.

 В последните дни слушаме сведения за гръцката криза, които изумяват - колкото с това, че нямат нищо общо с фактите, толкова и с това, че са изказвани от дежурните медийни икономисти. Хора, които все пак, мислим си, са заинтересовани да поддържат някакво реноме на експерти.

Мит 1: Гърция не е изпълнила програмата за съкращения на бюджета и заради това е изпаднала в криза.

Истината е, че Гърция изпълнява програмата и именно заради това все повече затъва.

Първо, според доклад на ЕК от миналата година, за 5 години приложение на програмата, Гърция е намалила заетите в публичния сектор от 907351 души на 651717 души – намаление от над 255000 души или с повече от една четвърт. Бюджетният дефицит е радикално намален: от 15.6% през 2009 г. на 0% през 2014 г. Условията за пенсиониране са радикално променени: стандартната пенсионна възраст е увеличена от 60 на 65 г. и уеднаквена за мъже и жени, трудовият стаж от 35 г. на 40 г., размерът на пенсията ще се променя според прогнозите за продължителност на живота и т.н. Няма държава от подложените на остеритет след 2008 г., която да е направила и половината на тези жертви. Това ако са незабележими реформи, здраве му кажи…

Какъв е ефектът? Икономиката се сви с 25% - незапомнен рекорд за европейска страна в мирно време. Приходите в бюджета намаляха по също незапомнен начин – с около една четвърт. Външният дълг стана още по-неизплатим. Размерът му е постоянен, ала тежестта му се увеличи, защото икономиката намаля. Дългът от около 130% спрямо БВП достигна около 180% още миналата година, преди СИРИЗА. Заредиха се смазващи социални последици: безработицата достигна 25%, а сред младежите - 60% и младите хора масово напускат страната. И т.н и т.н. По тежест тази депресия надминава дори показателите на Ваймарска Германия от 20-те и 30-те години на миналия век, когато там се е появил фашизъм.

В резюме: Лекарството наистина е горчиво и пациентът го изпи. Но в резултат заболя още по-тежко.

Мит 2: Европа храни Гърция. Тя произвежда по-малко, отколкото консумира.

Митът почива на невежо тълкуване на официалните искания за финансова помощ от страна на Гърция. Официален статистически факт е, че миналата година южната ни съседка отбеляза за първи път бюджетен излишък (за разлика да речем от България и половината страни от ЕС - бел.а.). Това, заради което очаква обещаните от Тройката пари е, да изплаща задълженията си по заварения външен дълг. Т.е. да взема нови кредити, за да изплаща старите. Така е предвидено по програмата на Тройката от 2010 г. и се прави през цялото време досега. По същия начин рефинансират дълга си всички страни, включително и България. Нищо от тези заеми не остава в страната. Т.е. тя се самоизхранва, но при наложените мерки прави това все по-трудно.

Мит 3: СИРИЗА е обърнала реформите и сега Гърция е закъсала.

Смешно е, че едни и същи хора твърдят както това, че не е имало реформи, така и че новото правителство за 5 месеца ги е развалило. Дори Чък Норис не може да премахне нещо несъществуващо.

Факт: СИРИЗА не предизвика катастрофата от 2009 г., тя управлява само от 5 месеца и бе извикана от избирателя на власт ЗАРАДИ катастрофата, която старите грешници от ПАСОК и Нова демокрация причиниха.

Още един факт: правителството на страната наистина заяви, че може да наеме около 15 хиляди души в случаите, когато съкращенията са били ирационални. Например, кабинетът на Самарас е уволнил чистачките в Министерството на финансите и е наело частна фирма за чистене срещу по-голяма цена, отколкото са били възнагражденията на съкратените чистачки. 15 хиляди прави само 2% от заетите на държавна работа и не се знае дали изобщо са наети.

Мит 4: СИРИЗА изпразни бюджета.

Както изтъкнах по-горе, бюджетът на Гърция харчи приблизително толкова, колкото събира. В края на юни т.г. поради саботажа на Еврогрупата, Варуфакис трябваше да избира между плащане на 1.5 милиарда евро на МВФ и изплащане на заплатите и пенсиите на гърците. Избра второто. Първото щеше да е противозаконно.

Мит 5: ЕК предлага единствено разумните, макар и трудни мерки.

Факт: В изтекли документи на самия МВФ ,който е един от кредиторите, се признава, че ако се приложи сегашната програма на ЕК, дори при най-оптимистичния сценарий, и след 15 години дългът на Гърция няма да е устойчив, т.е. изплатим със собствени сили . В текста се подчертава, че са нужни "допълнителни отстъпки" в плана на ЕК, за да има някакъв шанс за оздравяване. Анализът е изпратен конфиденциално на депутатите от Бундестага и въпреки това Германия не промени позицията си. Т.е. Еврогрупата прекрасно знае, че отговорът на нейния план е твърдо "ОХИ" и че този отговор го дава не гръцкият народ, а икономическите закони. А досегашният тип мерки водят страната в задънена улица. Въпреки това Еврогрупата настоява страната да каже на референдум ДА. Това разумно ли е?

Тук безумното антиевропейско поведение е на Тройката, а не на Гърция. Ако имаше смисъл, още според първия "спасителен план", през 2013 г. БВП на Гърция трябваше да се е върнал на 98% от нивото от 2009 г. А е на 78% спрямо 2009 г. Още през 2012 г. самата Тройка призна, че провалът е пълен и направи нов, по-сдържан план, според който миналата година БВП трябваше да е на 87% от нивото през 2009 г. И тази фантасмагория пропадна.

Мит 6: Новото правителство на Гърция не иска да прави реформи.

Факт: Филтърът на нашите медии не пропусна стотици декларации на новото правителство, че идва на власт, за да скъса с порядките на старите партии и олигархията, които доведоха до натрупването на дълговете до 2010 г.: неплащане на данъци от богатите и свръхбогатите; масово избягване на плащане на ДДС в магазини и заведения (нещо добре познато и у нас - бел.а.); раздути държавни щатове (поради традицията на старите партии да си купуват подкрепа чрез назначения на държавна работа – също познато - бел.а.).

Второ, правителството на Ципрас прави реформи. Един пример е предварителното облагане на инвестиции в чужбина – за да спре практиката на богатите гърци да изпират пари чрез фалшиви инвестиции. Интересното е, че българското правителство протестира срещу тази мярка, желаейки да продължи да бъде един от адресите на данъчното пиратство. Друг пример, който бе съобщен у нас с присмех, е използването на "таен клиент", за да се дисциплинират търговците, които не издават касова бележка. Предлаганият план за реформи е дълъг и затова ще обобщя – те са насочени към растеж на икономиката и на данъчната база. За разлика от тези на ЕК, които потискат оборота, стимулират укриването на данъци и от година на година хвърлят все повече от уязвимите прослойки в истинска нищета. Също добре познат прийом в нашата страна - "отличничка".

Мит 7: Правителството е радикално ляво и затова спира реформите (които уж не съществуваха - бел.а.).

Напротив, правителството е представило план, който не "глези" населението и е в интерес както на левите, така и на центристи и десни – възстановяване на икономиката и изплащане на дълговете. А не е в интерес само на олигархията и огромната клиентела на провалените стари партии. Но просто Еврогрупата отказва да го разглежда.

Мит 8: Гърция обявява, че няма да изплаща своите кредити.

Факт е, че Гърция не е отказала да изплаща кредитите. Тройката спря да си ги самообслужва. Всички гръцки платежи от 2010 г. се правеха с нови заеми, отпуснати от ЕЦБ и европейските правителства. Нищо от тези пари не оставаше в страната, а пряко преминаваше в сметките на кредиторите -пак същите страни и организации. Тъй като Еврогрупата спря да изпълнява програмата , за да притисне Атина в преговорите, то и вноските на Гърция спряха. Еврогрупата, а не Атина спря тази въртележка.

Мит 9: Референдумът в Гърция е за излизане от еврото (версия: за излизане от ЕС - бел.а.).

Факт: Въпросът на референдума е за приемане или отхвърляне на предложението на ЕК за продължаване и дори засилване на досегашните гибелни мерки. Ето точният текст: "Трябва ли да бъде приет проектът за споразумение на Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, представен на Еврогрупата на 25 юни и състоящ се от две части, представляващи тяхното цялостно предложение? Първият документ е озаглавен "Реформи за приключване на настоящата програма и след това", а вторият е "Предварителен анализ на устойчивостта на дълга".

Мит 10: Понеже СИРИЗА и гърците са едни левичари и нахални паразити, то евроиституциите и най-вече Германия и Франция са целите в бяло.

От всичко казано дотук следва, че висшите финансови кръгове в Северозападна Европа не желаят да признаят огромната вреда от политиката на остеритет, която налагат от 7 години в 5 страни-членки. Вреда за всички, включително и за богатите икономики. Тя намалява пазарното търсене вътре в Общността и отдалечава богатите страни от перспективата някога да си получат заемите. Дори да победят на референдума, дори да отчаят опозицията в Южна Европа, това ще бъде Пирова победа. Защото ще върнат ЕС на релсите, които водят – 7 години по-късно, това е очевидно - към общоевропейски фалит. За сметка на това, спекулантите ще си останат с печалбите от високите лихви, изплащани от южноевропейските страни.

И след 10-те мита - една истина: "Нахалният" Алексис Ципрас поиска 30% намаление на главницата на дълга и 20 години гратисен период. Всъщност, точно същото обяви в петък и МВФ. Според Фонда може да сработи само програма, която включва 30% орязвяне на дълга и удължаване на периода на изплащане от 20 на 40 години. Нищо изненадващо.

За нас поуката е, че ако това се прави спрямо Гърция, която, все пак, е стара страна-членка на ЕС, то статусът на страна като България пада и се връща някъде там, където беше преди членството.

Не виждам повод дори за злорадство. 

БГНЕС
Чавдар Найденов, социолог.

http://news.bgnes.com/view/1242962