Интересно съвпадение се получи днес по една от най-важните теми за нас. Депутатите в Народното ни събрание решиха, че за свикване на референдум ще бъдат необходими 400 хиляди, вместо сегашните 500 хиляди подписа.
Колко щедро!
Това стана с приемането на последните промени в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, по който никога нищо съществено не се е случило в обществото ни.
В същото време получихме информация от наши колеги в Швейцария за нивото, до което е достигнала една от най важните подписки за референдум там. Тази за вземане на решение по въпроса как да бъдат създавани парите, от частните банки или от обществена институция. Прагът е 100 хиляди подписа от над 8 милиона население. Направете сравнението сами. До този момент има събрани 78 750, а останалите трябва да бъдат налични до септември.
Ако бъдат получени навреме, правителството има два месеца да ги провери и одобри за насрочване и провеждане на национален референдум.Такава инициатива в страната на парите е истинска бомба и може да се случи само там. Навсякъде другаде партокрацията е задушила гражданските инициативи с невъзможни условия, както е при нас. Затова, например, този въпрос вече се дебатира в британския парламент от прогресивни, но вече избрани депутати.
Ще ви информираме своевременно за развитието на темата, а българският вариант на инициативата ще е част от нашата работа след сезона на отпуските.
Присъединете се за #Българска_директна_демокрация с #Базов_доход и#Енергийна_икономика на www.budd.bg/take-action
http://dnes.dir.bg/news/prag-referendum-19438648
https://www.facebook.com/vollgeldreform
http://www.vollgeld-initiative.ch/
http://positivemoney.org/2015/07/help-requested-switzerland/
Нов модел за Европа, Георги Неделчев за БСДД
БНР - Радио Благоевград: Нов модел за Европа, Георги Неделчев за новосъздаденото сдружение за директна демокрация.
Чуйте звуковия файл: https://www.facebook.com/buddbg/videos/478981942266539/
"Докога в наша страна бащина, ще вирее таз простащина?" Радой Ралин
Една интересна илюстрация на днешната обществено-икономическа система у нас открихме публикувана в Българския медиен портал в Чикаго.
Както неведнъж сме коментирали, друго лекарство освен смяна на въпросната система не съществува.
Радостната новина е, че друга система съществува и тя се нарича#Българска_директна_демокрация с #Базов_доход и#Енергийна_икономика.
Участвайте в нейната организация на www.budd.bg/take-action или на http://www.eurochicago.com/, както и във всяка друга организация, вписала в своя устав участието на гражданите във вземането на решенията като свой основен принцип на работа.
Спрете ТПТИ.
Парламентарната група Европа за свобода и директна демокрация EFDD/ЕСДД протестира в Европарламента срещу лобисткото заробващо споразумение за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции - ТПТИ между САЩ и ЕС. При посещението си у нас по покана на БСДД, г-н Пол Нутъл - ЕСДД заяви, че Европа вече се управлява тоталитарно единствено от еврокомисарите на Юнкер и техните 30 000 либисти.
БСДД подкрепя и участва в инициативата за спиране на това срамно споразумение.
Спрете ТПТИ, подпишете петицията: https://stop-ttip.org/balgarski/
Как се създават парите?
"Отговорът на въпроса #как_се_създават_парите и къде отиват те може напълно да преобрази обществото, но все още малко се знае за това кой и защо е отговорен за създаването им." Ние ще променим това. Очаквайте на български "ЧИСТИ ПАРИ", една инициатива на#БСДД, съвместно с PositiveMoney.org
Началото. Кой се събужда в България?
Четвъртък, 25-ти юни 2015 г., беше знаменателна дата за България и лично за нас, хората от Българското сдружение за директна демокрация. В София, на официално посещение по покана на #БСДД и с одобрението на европейската парламентарна група Европа за свобода и директна демокрация – #EFDD, бяха г-н Пол Нутъл от Европейския парламент, заместник-председател на Британската партия на независимостта – UKIP и г-жа Лор Ферари от Института за директна демокрация в Европа – IDDE. Има един простичък въпрос с много сложен отговор.
Защо все пак тези хора се вдигнаха чак от Брюксел, за да дойдат до края на света на ЕС?
Когато погледнете отражението на тяхното посещение в очите на медиите няма да видите най-важното. Заявената подкрепа за БСДД и приетото предложение за партньорство. Защо това е така, се питат много хора, съмишленици, колеги, симпатизанти и не толкова симпатизиращи. Кое ни плаши толкова много, че чак ни кара да игнорираме реалността? Дали е обикновено самозалъгване или тежко черногледство? Какво се е случило с хората у нас, какво ще ги накара да извърнат поглед от хипнозата на установеното положение? Каква е ролята на медиите в този процес?
Когато Пол казваше, че семенцето БСДД е посято и от него с грижите на хората и техните приятели ще израсне голям дъб, очите на камерите, ушите на микрофоните и пръстите по клавиатурите бяха замръзнали. Когато Лор чертаеше бъдещето, тях изобщо ги нямаше. После се оказа, че били много заети, а някои бяха изтрили съобщението до медиите, описващо причините за посещението заедно с поканата, без дори да ги прочетат. Лор каза, „това е нормално“, а ние никога не сме очаквали друго, знаем , че доказателствата тепърва ще се събират. Това е само началото, но то вече е дадено.
НАЧАЛОТО СЕ СЛУЧИ,
въпреки всичко, с голямото свидетелство на всички, които участват от първия миг на това човешко усилие, през трудното време на износването на една невъобразима идея, стъпила върху три кита, непознати по тези земи. Дали онези, от които зависи посланието рязко и бързо да стигне до хората видяха мъката в очите и загрижеността в гласа на гостите относно разрушената Европейска идея, заместена от лични, корпоративни и откровено престъпни интереси? Зададоха ли голямата тема – защо стана така? Попитаха ли кой доведе крайната африканска бедност у нас, страната-членка на ЕС, кой допусна ужасяващата социална пенсия и мнимата минимална работна заплата, с която изобщо не може да се преживее, и която отказва хората да работят?
Отговорите на тези и много други въпроси тепърва ще навлизат в средата на общуване между хората в България. Затварянето на професионалните очи, запушването на професионалните уши и замлъкването на онези, които са призвани по занятие да тръбят истината до небесата няма да смени реалността.
Ще се сменят единствено каналите, начините за общуване, обсъждане и взаимно информиране. Ще стане бавно? Дали? Коя е най-бързата медия и кой е най-добрият начин за общуване между хората? Навсякъде в Европа вече го правят, огледайте се, приятели. Българите няма да изостанат в това, няма кой да им отнеме мисълта, пътят е неизбежен, даже ще бъдат за пример. Дори зад океана хората вече напредват, в люлката на корпоративните и лични интереси, финансиращи политиките.
Семенцата посети из цяла Европа започват да се превръщат огромни, здрави дървета, докосващи короните си и покриващи обезнадеждените със закриляща прохлада от изгарящото слънце на алчността и отричането на човешкото достойнство.
„Времето дойде!“, БСДД вече е част от Европейското общество за приемането на директната демокрация като алтернатива на тоталитаризма, царуването на елитите, подмяната на ценности и унищожаването на националните идентичности. Кладенците на мъдростта на българите не са пресъхнали, идеалът на нацията е жив, събуждането вече започна. Истинската Европа е с нас и нашето място е в предните ѝ редици, където винаги е било.
Не е ли страхотно? (...за банките)
Когато банките създават парите - не правителството или данъкоплатците - банките прибират ползите от създаването им.
Когато банките изпаднат в несъстоятелност, правителството и данъкоплатците - не банките - плащат, за да покриват загубите.
Като резултат, печалбите са частна собственост, а загубите стават собственост на обществото.
Споделяйте, ако това ви се струва странно и искате да се промени.
Обръщение на премиера Ал. Ципрас към гръцкия народ.
Едно достойно за уважение човешко и политическо решение за допитване до народа, се оказа достойно за съжаление за европейските партократи и техните лобисти.
Председателят на Еврогрупата Йерун Дийселбьом определи направеното от гръцкия премиер Алексис Ципрас съобщение за предстоящ референдум по исканията на кредиторите като достойно за съжаление решение за Гърция и посочи, че то затваря вратата за продължаване на дискусиите.
"Изненадан съм много негативно от новината" - цитира АФП думите на Дийселбьом при пристигането му в Брюксел за съвещание на министрите на финансите от зоната на еврото, посветено на финансовото оцеляване на Гърция. Ще изслушаме гръцкия министър и ще обсъдим последиците, добави той. /БГНЕС
ЦИПРАС:
Граждани на Гърция,
През последните шест месеца правителството води битка в условията на безпрецедентен икономически натиск, за да реализира мандата, който вие му дадохте на 25 януари.
Мандат за преговори с нашите партньори, чиято цел е да сложим край на строгите икономии, да върнем просперитета и социалната справедливост в нашата страна.
За постигане на устойчиво споразумение, което зачита както демокрацията, така и европейските правила. Споразумение, което да доведе до окончателно излизане от кризата.
В течение на преговорите неколкократно беше изискано от нас да приложим мерките от меморандума, договорен от предишните правителства, без значение, че този меморандум недвусмислено беше осъден от гръцкия народ в последните избори.
Никога, дори за миг, не сме помисляли да се откажем. Или да предадем вашето доверие.
След пет месеца тежки преговори, нашите партньори изпратиха предложение-ултиматум на заседанието на Еврогрупата, което е насочено срещу гръцката демокрация и гръцкия народ. Ултиматум, който противоречи на основополагащите принципи и ценности на Европа. Ценностите на нашия общ европейски проект.
На гръцкото правителство беше казано да приеме предложението, което ще донесе допълнителна, непоносима тежест на плещите на неговия народ. То ще подкопае възстановяването на икономиката и обществото като засили несигурността и изостри още повече социалното неравенство.
Предложенията на институциите включват мерки, които целят поредно дерегулиране на пазара на труда, орязване на пенсиите, още по-сериозно намаление на заплатите в публичния сектор, както и увеличаване на ДДС върху храните, ресторантьорството и туризма, премахване на данъчните облекчения за гръцките острови.
Тези предложения, които пряко нарушават европейските социални достижения, базовото право на труд, равенство и достойнство, доказват, че някои партньори и членове на институциите нямат интерес да бъде постигнато жизнено и ползотворно споразумение за всички. По-скоро целят унижението на гръцкия народ.
Пакетът илюстрира настойчивостта на МВФ да наложи груби, наказателни мерки за строги икономии. Сега е моментът водещите европейски сили да използват повода и да предприемат инициатива да бъде сложен окончателен край на кризата с гръцкия дълг. Криза, която засяга и другите европейски държави и която заплашва бъдещето на европейската интеграция.
Жители на Гърция,
Изправени сме пред историческата отговорност да не позволим борбите и жертвите на гръцкия народ да останат напразни, да укрепим демокрацията и националния ни суверенитет. Тази отговорност ляга върху нас!
Отговорност за бъдещето на страната ни.
Това ни задължава да потърсим суверенната воля на гръцкия народ за отговор на ултиматума.
По-рано тази вечер беше свикан кабинетът и аз предложих да бъде проведен референдум, за да се чуе гласът на хората. Прие се единодушно.
Утре парламентът ще проведе извънредно заседание, за да ратифицира предложението на кабинета за провеждане на референдум следващата неделя, на 5 юли. Въпросът ще бъде дали да приемем или да отхвърлим мерките на международните финансови институции.
Вече информирах френския президент, канцлера на Германия, както и президента на Европейската централна банка за моето решение. Утре ще помоля писмено лидерите на ЕС и институциите за кратко удължаване на програмата, за да могат гръцките граждани да вземат решение без натиск и шантаж, така както е предвидено в Конституцията на страната ни, в духа на демократичната европейска традиция.
Граждани на Гърция,
Призовавам ви да решите – независимо и с достойнство, както повелява гръцката история, трябва ли да приемем изнудващия ултиматум, който настоява за стриктно и унизително прилагане на безкрайни икономии, без перспектива някога да се изправим на собствените си крака, социално и финансово.
Ние трябва да отговорим на авторитаризма и суровите мерките на икономии с демокрация – спокойно и решително.
Гърция, люлката на демокрацията, трябва да изпрати ярко демократично послание на европейската и световната общност.
Аз лично се ангажирам да зачета резултата от вашия демократичен избор, какъвто и да е той.
Напълно убеден съм, че вашият избор ще отчете историята на нашата страна и ще изпрати до целия свят послание за достойнство.
В тези критични моменти, всички ние трябва да помним, че Европа е общ дом за всички европейски народи.
Че в Европа няма собственици и гости.
Гърция е и ще остане неразделна част от Европа, а Европа е неразделна част от Гърция.
Но Европа без демокрация ще бъде една Европа без идентичност и компас.
Призовавам всички вас към национално единство, да запазим самообладание и да вземем достойно решение.
За нас, за бъдещите ни поколения, за гръцката история.
За суверенитета и достойнството на страната ни!
Видео от обръщението на гръцкия премиер
https://www.youtube.com/watch?v=nWgEKlvEt0k
Директна демокрация ще реши за Grexit.
На практика, първият #референдум за оставане или напускане на ЕС вече е насрочен за 5-ти юли в #Гърция. Така се прави директна демкрация и така се взимат важни решения за нацията и държавата. Народът на Гърция ще реши самостоятелно по кой път да върви занапред и как да реши тежките проблеми, пред които се изправи. Примерът е заразителен, да се готвят останалите в ЕС.
Времето дойде!
http://www.dnevnik.bg/sviat/2015/06/27/2561308_cipras_nasrochi_referendum_za_sdelkata_na_5_juli_i/?ref=email_mynews
Пропастта между северните и южните страни от ЕС става все по-дълбока.
Найджъл в петък: ЕС е в конфликт с основните проблеми, засягащи Европа. Пропастта между северните и южните страни от ЕС става все по-дълбока.
Британският евродепутат казва, че ЕС е разделен по основните проблеми, засягащи Европа: "Бях на срещата на върха на ЕС през последните няколко дни и не усещам да има каквато и да билo сходимост.
Имаше три основни теми от дневния ред.
Гърция е първата и беше обсъждана безкрайно. В действителност, страните от еврозоната се завръщат в събота, за да говорят отново.
Честно казано, никой от тях не знае какво да прави. Днес имаше достатъчно свидетелства, че търпението на Германия е на изчерпване и докато винаги е трудно, а понякога и опасно да се правят прогнози, не може да има никакво съмнение, че Гърция е по-близо до напускане на еврозоната сега, отколкото когато и да било.
Общественото мнение в Гърция се втвърдява относно правилата на еврозоната и компромисите са все по-трудни.
Няма общо виждане за отговор на Гърция, но ако страната изостави еврото, Европейската комисия и Германия ще се утешават, че са поставили защитни стени на това място.
Моят опит в пазарите показва, че ако Гърция излезе, тогава хората ще започнат да разглеждат Италия, която има дълбоки дисбаланси с икономиките на Северния ЕС.
Има все по-голяма вероятност да се осъзнае в Италия, че може би референдум за членството в еврозоната би била добра идея.
Вторият елемент на дисхармония е във връзка с емигрантската криза.
Опитах се през април да го направя тема за парламентарните избори, но никой във Великобритания не се заинтересува наистина или не поиска да го обсъдим.
Оттогава ЕС изръси своята обща политика в областта на бежанците, но за да проработи на принципа на споделяне на тежестта ще трябва да се въведе броят на хората да се разпределя между държавите-членки.
Мисля, че г-н Юнкер, италианците и гърците са истински изненадани, че страните от Северен ЕС казват не.
Причината много от северните народи да кажат "не" е заради големите политически промени в Севера.
Евроскептичният лидер на партията Истински финландци, Тимо Сойни, сега е външен министър на Финландия.
В Дания евроскептичната народна партия смая всички с това колко добре се справи наскоро. Марин Льо Пен е силна във Франция, Герт Вилдерс е силен в Холандия.
Резултатът е, че планът на г-н Юнкер бе разбит на парчета на тази среща на върха.
ЕС излезе с фалшив пакет, казвайки, че 40 000 души ще бъдат разпределени на доброволни начала, но няма нищо, което да гарантира, че това всъщност се случва.
И все пак, числата се увеличават и се очакват от Средиземно море да се добави много по-голям брой от този.
Третата и последна точка от дневния ред бе опитът за Британско "предоговаряне".
Поради спешността на други въпроси, г-н Камерън остана само няколко минути, късно през нощта.
Това ми напомня за момчето в дъното на класната стая с вдигнатата си ръка и, когато звънецът бие, учителят пита: "Да, какво има Смит?"
Въпреки това, имаше някакво споразумение спрямо британската позиция. Имаше почти единодушие, че Камерън няма да си получи свръх прехвалената промяна на Договора на ЕС.
Така че позицията, която министър-председателят изрази и която външният министър Филип Хамънд потвърди на 7 юни, че изменението на Договора е необходимо, просто няма да се случи.
Т.нар "предоговаряне", предложено от британското правителството се спъна в първото препятствие.
Подозирам, че Британското предоговаряне сега ще бъде изцяло технократско и не включва нищо от реално зададеното съдържание.
Г-н Камерън не изглеждаше като човек с мисия, а по-скоро като някой с неискрени намерения.
Не може да има сравнения между неговото предоговаряне и онова на г-жа Тачър през 1980 година.
Целият процес на предоговаряне от министър-председателя е фалшив."
http://www.express.co.uk/news/politics/587214/Nigel-Farage-Ukip-EU-European-Union