България

Как "представителните" демокрации стават диктатури?

Историята предлага 10 стъпки (вече случили се у нас, бел.ред.):

1. Първо, унищожавате синдикатите (правите кампании с клипове по тв заедно с корпорациите, бел.ред.), така че хората да нямат никакъв начин да се пазарят за по-високи заплати и да имат по-малък капацитет за обществено-политическа организация.

2. Овладявате студентите, така че те да не ви се противопоставят (пример: натоварени с толкова много студентски дългове и да е толкова трудно за тях да си намерят добри работни места, че те да не посмеят да "клатят лодката").

3. Подкопавате общественото образование, така че хората да са по-малко способни да мислят критично за себе си.

4. Режете сделки с богати бизнесмени и милиардери, така че те да ви подкрепят, а вие ще им намалите данъците, съответно държавните разходи за бедните и ще премахнете регулации, които засягат техните печалби. (Още по-добре, вие да сте си милиардера.)

5. Направете повечето хора икономически тревожни, разочаровани, ядосани, и несигурни.

6. Убедете ги, че техните проблеми произтичат от "тях" - от чужденците, имигрантите, расовите или етнически или религиозни малцинства, интелектуалците.

7. Направете ги цинични към демокрацията изобщо.

8. Убедете ги, че всички те се нуждаят от силна ръка (диктатор), който ще оправи всичко.

9. Напълнете медиите с вашите големи лъжи.

10. Изберете се, а след това поемайте контрола над властта.

Какво мислите?"

Робърт Райш, Секретар по труда в правителството на Бил Клинтън

Материалът е писан за предизборната кампания в САЩ, но поразително напомня за нещо вече случило се у нас. Случайност или добре възпроизведен инструктаж? Преценете сами. Единствено имайте предвид, че в истинската директна демокрация с участието на народа-суверен, за която никога нищо не ни споменаха, това няма как да се случи. Няма по-голяма сила от тази на мнозинството граждани в Републиката, когато те участват във взимането на решения за своя живот.

‪#‎Българска_директна_демокрация‬

Да, новото е забележително!
http://www.budd.bg/take-action/

Очакван ход в Швейцария, чудесна новина за България.

Политиците в швейцарския парламент отхвърлят идеята на инициативата за въвеждане на Базов доход, но анкета показва нарастваща подкрепа от обществото! (в Конфедерация Швейцария решенията на гражданите са задължителни за приемане от политиците, бел.ред.)

Швейцарският парламент гласува за действия, призоваващи швейцарците да отхвърлят популярната Инициатива за Безусловен базов доход.

След часове на дебатиране, Националния съвет (долната камара на Федералното събрание на Швейцария) гласува за препоръка от управляващата партия към гражданите да отхвърлят инициативата.

Предложението мина с голямо мнозинство (146 гласа), като само една малка част от 14 депутати, подкрепиха инициативата и 12 се въздържаха (протокол от гласуването http://www.parlament.ch/poly/Abstimmung/49/out/vote_49_12513.pdf).

"Най-опасната и вредна инициатива досега" ?!?!

Базовият доход е опониран от всички политически групи, но най-суровите критици идват от Центъра и Десните. Себастиан Френер (център) описва инициативата като "най-опасната и вредна инициатива, която някога е била представяна" като споменава рисковете от имиграция, демотивация за работа и, че предложеният размер на Базовия доход няма как да бъде финансиран, така или иначе.

С подобни аргументи, говорителят на Либералната партия, Даниел Столц, описва инициативата като "интелектуално стимулираща", но че също е като "ръчна граната, която заплашва да скъса цялата система на парчета." Неговата съпартийка Андреа Карони казва за Базовия доход, че е като "бомба в сърцето на нашето общество и икономиката ни."

Най-забележимият поддръжник на Базовия доход е социалистката Силвия Шенкер, която обяснява, че Базовият доход е отговора на сложността и вратичките в настоящата социална система и е "по-добър начин да се интегрират хората, които нямат място в света на наемния труд."

Това обаче не беше достатъчно, за да се убедят Зелените и други социалисти. "Зелените подкрепят целите на инициатива за Безусловен базов доход, но в сегашния си вид, тя застрашава нашата социална система", каза Кристиан ван Сингер, говорител на Зелените. Той изтъква, че докато една от целите на инициативата е да се опрости социалната система "всичко това може да изравни надолу системата за възнаграждения до нивото на тези, които не си намират работа или не могат да работят." По същия начин, социалистът Жан-Кристоф Шваб казва, че е против Базовия доход, защото той може да бъде претекст за разбиване на системата за социални грижи и намаляване на заплатите.

Политиците го отхвърлят, избирателите го харесват!

По ирония на съдбата, докато политиците са гласували против Базовия доход с голямо мнозинство, онлайн анкета (http://www.tagesanzeiger.ch/…/eine-freiere-g…/story/24386980) показа, че 49% от швейцарците ще гласуват за, докато 40% се противопоставят категорично и още 8%, казват, че ще решат в зависимост от големината му.

Общият резултат от шестте часа заседание не е изненада. Силната опозиция на Базовия доход следва подобно мнение от Федералния съвет (изпълнителната власт), който не подкрепи инициативата през август 2014 г. По-рано тази година две свързани парламентарни комисии по социалните въпроси също са препоръчали отхвърляне на инициативата. Горната камара на парламента ще обсъди въпроса през зимата.

Съгласно Конституцията на Швейцария, всички граждански инициативи събират подписи от поне 100,000 граждани, за да получат правото да се проведе национален референдум. Въпреки това, такъв референдум се провежда само след серия от официални обсъждания във Федералния съвет и Националния съвет. На практика това може да позволи на законодателната власт незабавно да приеме в закон предложените граждански инициативи, ако представителите са съгласни с него, за да се ускори процеса.

По реда за провеждане на допитвания до гражданите настоящото гласуване не е от решаващо значение. Поради това е само препоръка, а каквото и да решат политиците, национален референдум ще бъде организиран през следващата 2016-та година.

Швейцарската инициатива за Безусловен базов доход стартира през март 2012 г. и успешно събра 125,000 подписа до октомври 2014 г.

Изводът за швейцарците е, че политиците се страхуват от своите хора и ги подценяват. Въпреки неуспешния вот в парламента, "дебатът беше добър за идеята и движението за Базов доход", пише активистът за Базов доход, Че Вагнер, в материал за швейцарския вестник Tages Woches.

Вагнер казва, че дебатът е разкрил как точно политиците се страхуват от хората: "Сред политическата класа страхът се е разпространил и заплахата е идентифицирана: Те се страхуват от народа на тази страна и потенциалния им епидемичен мързел. До референдума през есента на 2016 г. ние ще разберем доколко и дали тези "опасни" хора се страхуват от самите себе си."

http://www.basicincome.org/news/2015/10/swiss-parliament-opposes-popular-initiative/

Изводът за нас, гражданите, обединени от идеите, записани в документите на БСДД е, че имаме добра основа, за да се подготвим и да поискаме подкрепата на мнозинството български граждани за конституционни и законови промени за смяна на системата в следващото Народно събрание на нашата Република България.

Времето дойде!

Липсата на идеи ражда тишина!

Изборите за местна власт отдавна са подредени и разпределени "на тъмно", за да се налага нещо да се съобщава на обществото. Целта на кандидатите, които са нагласени да спечелят си остава усвояването на корупционните евро-помощи.

"Цялата тази ситуация не е нормална, но е лесно обяснима. Играчите от статуквото нямат интерес от кампания. Нямат интерес хората да се интересуват и да участват в изборите. Нямат интерес да сблъскват идеи, защото най-често ги нямат."

http://www.dw.com/bg/шшшт-да-не-разбере-някой-че-има-избори/a-18771754

Няма друга алтернатива освен участие на гражданите във вземането на решения за техния живот чрез допитвания, резултатите от които са задължителни за политическите лица.

Гласувай. Напусни. Вземи контрола.

Във Великобритания се надига нова мощна кампания, оглавена от някои от най-известните и успешни национални бизнес-лидери, против кликата, управляваща ЕС. Сред инициаторите срещаме имената на Джон Коудуел - търговец и филантроп, Джо Фостър - основател на Рийбок, Кристофър Фойл - инвеститор и много други.

"Всяка седмица Великобритания изпраща 350 милиона британски лири от парите на данъкоплатците на ЕС. Това е стойността на една напълно оборудвана болница. Казано по друг начин това са близо 20 милиарда лири на година. Това е половината от бюджета на английските училища. Четири пъти бюджета на шотландските училища. Четири пъти бюджета на Великобритания за наука и изследвания и 60 пъти стойността на лекарствата за борба с рака. Да си представим какво друго може да се купи с тези пари - най-добрите болници, стотици нови училища, пионерни здравни и научни изследвания, можем да построим нови пътища, да усъвършенстваме железопътните линии, да подобрим регионалните летища и да намалим данъчната тежест. 

Гласувайте за напускане на ЕС. Нека да поемем контрола, да спестим пари, да инвестираме в здравната система, в наука, Направете промяната с по-сигурния избор."

http://www.voteleavetakecontrol.org/campaign

Кои са бизнес-лидерите у нас и защо разчитат на "субсидии" от ЕС, за да поддържат бизнеса си? Какъв всъщност е бизнесът им? Какво е положението на хората, работещи при тях? Какви са системите на управление, доколко са конкурентоспособни или се разчита основно на европейски помощи? Какво е качеството на българското предприемачество? Кой се грижи за неговото развитие и как? 

Много въпроси, малко отговори днес.
Повече отговори за утрешния ден можете да откриете тук.

БСДД - Инициативен комитет.

Скъпи приятели и съмишленици,

Времето за ново начало дойде. Стартът на учредяването на БСДД за участие в следващите избори за Народно събрание ще бъде даден днес, 4 октомври 2015 г., 16:00 часа в зала ет. 2, х-л Кристъл Палас, ул. Шипка 14, на среща на Инициативния комитет.

На добър час! 

Последните 35 години от развитието на световната икономика, събрани в няколко секунден клип.

Време е България да излезе от 25-годишното блато и да поеме по пътя на най-добрите! Радостта от пребиваването в "златната" среда е измамна и унищожава нацията ни. Налага се да вземем пример от първенците, а не да се примиряваме с оглждане в околните, които също ни изпреварват.

‪#‎Енергийна_икономика‬

Да, новото е завладяващо!
http://www.budd.bg/ideas-thinkers/

Предизборни финанси.

Предизборно ЕС финансира политическата върхушка у нас, изхарчила обществени пари уж за справяне с последиците от бедствията. Всъщност парите не стигат до хората, а вече са похарчени от определени фирми по поръчка на местните власти със санкцията на управляващите. Политическата лобистка организация в Брюксел не се интересува от обикновените хора, а компенсира безконтролно и безрезултатно отписани обществени средства.

http://btvnovinite.bg/…/evropa-ni-otpuska-12-mln-lv-za-beds…

Истинската Европа е съюз на свободни приятелски народи, уважаващи своята идентичност и търгуващи свободно. Промяната няма да дойде сама, нито отвътре, а ще я поиска мнозинството от европейските граждани във всяка отделна страна.

‪#‎Българска_директна_демокрация‬

Да, новото е неудържимо!
http://www.budd.bg/faq/

Правителството предложи чужди самолети да пазят българското небе.

Соня Момчилова: "Добре че баща ми "отлетя" това нямаше да го преживее. Сума ти момчетата от випуска му си отишли на по двайсет докато пазели границите и въздуха над земята ни. Той самия летя от 18 до 60 с малки паузи на различни самолети. Твърдеше че едни от най-големите асове са българи. Т'ва е то! Не сме ставали за нищо! Ставахме!"

Ще станем отново, за да летим! Скоро! 
www.budd.bg

Миграцията в Европа.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР/OECD), в която членуват основните икономически развити държави, обясни в доклад какво всъщност се случва с миграцията в Европа през тази година.

В него се казва, че има поне 6 причини, поради които тази криза е различна от онези в миналото:

1. Тази криза е в по-голям мащаб, отколкото онова, което Европа е виждала от много дълго време.

Броят на хората, които влизат в Европа вече се е увеличил рязко от 2012 г., до голяма степен в резултат на конфликта в Сирия, но също така се дължи на ефекта на Ислямска държава в Ирак и вътрешните борби в Еритрея.

Въпреки това, през 2015 г., нещата са се преориентирали изцяло. Повечето хора, които имат претенция за предоставяне на убежище в Европа първоначално влизат на континента чрез незаконно преминаване на границата. В цялата 2014 г., е имало 280 000 такива преминавания. През първите осем месеца на 2015 г. е имало цели 500 000.

2. Много деца пътуват сами.

Докладът предупреждава, че една "поразителна и тревожна" характеристика на тази бежанска криза е, че има голям брой непридружени непълнолетни лица - деца, без родител или настойник, който да пътува с тях.

Данните за това са малко остарели, но показват, че 24 000 от лицата, търсещи убежище в ЕС през 2014 г. са били малолетни лица без придружител, около 4% от общия брой. Данните от място през 2015 г. показват, че тази цифра и пропорцията заедно се покачват.

Децата, които пътуват сами са в особено тежко положение дори след като са вече в сигурна страна, предупреждава докладът, като това е особено предизвикателство за страните-домакини, когато пристигнат голям брой деца - жилища, лица, полагащи грижи за тях, осигуряване на образование.

По-големите тийнейджъри, най-преобладаващата подкатегория на тази група, са особено силно засегнати, често получават само една или две години на държавна подкрепа, преди да бъдат изтласкани от системите за полагане на грижи и образование навършвайки 18г., с ниско образование или разбиране на новата си страна. Криминалният сектор приема такива лица веднага.

3. Хората идват от много повече страни.

През първите три месеца на 2015 г., само 14% от хората, търсещи убежище в ЕС са били първоначално от Сирия. Това се е увеличило през годината, но хората от трите страни, обхванати от новите планове на Европейската комисия за преместване - Сирия, Ирак и Еритрея, представляват само около една четвърт от всички претенции за убежище през първите шест месеца на годината.
Това, обаче, се увеличило до една трета от всички искания през юни и се очаква да се увеличава още повече.

4. Германия е далеч напред като топ дестинация и преднината ѝ расте.

Някои страни приемат огромен брой хора, търсещи убежище, докато други едва регистрират кризата, увеличавайки тежестта върху останалите.

През първите три месеца на 2013 г., Германия е била дестинация за 17% от търсещите убежище в страни от ОИСР, което вече е било повече от всяка друга нация. До 2015 г. този дял е нараснал силно, до 31%, а ще се увеличи още повече, тъй като държавните прогнози са за над един милион души да дойдат.

От друга страна, Великобритания падна от дестинация с 6% от лицата, търсещи убежище през 2013 г. до едва 3% през първите месеци на 2015.

5. Бежанците не влизат само по един маршрут.

Хората навлизат в Европа, за да търсят убежище по редица маршрути, с различна степен на опасност за себе си и семействата си - дори и ако те първоначално идват от една и съща страна.

Маршрутът, който преминава през Гърция е сред най-натоварените в първите шест месеца на 2015 г., но Унгария и Италия също видяха голям брой пришълци. Смесицата от хора се различава значително също за всяка входна точка: повечето хора, които влизат през Гърция и Испания са били сирийци, докато Еритрея е най-честият източник на хората, влизащи в ЕС през Италия.

6. Много хора, които навлизат в Европа са квалифицирани работници.

"Противно на общественото мнение", пише в доклада, "бежанци обикновено не са най-бедните от бедните в страната си на произход и са склонни да имат по-високи нива на квалификация, отколкото населението като цяло в страните на произход."

Това изглежда е особено вярно в тази криза, с данните, събрани в Швеция и Германия, посочващи, че сирийците по-специално, с влизането в ЕС имат по-високи нива на образование, отколкото дори тези, които са влезли по време на хуманитарната криза, причинена по време на разпадането на бивша Югославия.

В Германия 15% от сирийските бежанци са имали университетска степен или еквивалентна на нея, още 16% са завършили по-високо средно образование, а 35% са завършили по-ниското средно образование.

Поради тази причина в доклада на ОИСР се прави изводът, че въпреки приемането на бежанците, което е скъпо и разрушително за страните-домакини в краткосрочен план, в средносрочен и дългосрочен план, те могат да очакват икономически ползи от приемането на хората в съответната страна.

Коментарът: http://www.buzzfeed.com/jamesball/6-ways-europes-refugee-crisis-is-unlike-any-other
Документът: http://www.keepeek.com/Digital-Asset-Management/oecd/social-issues-migration-health/international-migration-outlook-2015_migr_outlook-2015-en#page19

След този анализ остава един особено горчив вкус и усещането, че кризата е организирана и се използва от лобистката Европейската комисия като акция за подбор на персонала. Целта вероятно е да се налее гориво в двигателя на Европа - Германия под формата на хора, вдигащи брутния вътрешен продукт. За съжаление за периферията, сред които и България, са предназначени ненужните - терористи, ниско квалифицирани, криминализирани представители на държави в криза. Изходът от подобни състояния е в другата възможна демократична система с друга европейска интеграция:

#Българска_директна_демокрация

Да, новото е неудържимо!
http://www.budd.bg/direct/