България

Реалната реформа на съдебната система представлява нейното отделяне от изпълнителната и законодателната.

"Ако властите в държавата са обединени, би съществувал произвол. Затова те трябва да бъдат разпределени между различни институции. Ако законодателната и изпълнителната власт са съсредоточени в едно лице (както е сега у нас), не може да има свобода. Не може да има свобода и ако съдебната власт не е отделена от законодателната и изпълнителната."

Реалната реформа на съдебната система представлява нейното отделяне от изпълнителната и законодателната. Всяка друга конституционна промяна е ненужна и не решава основните въпроси в българското общество. Запазването на квотите при избор на магистрати, определяни от законодателите, които от своя страна назначават министрите показва единствено запазването на установеното положение. Съответно, широко рекламираната в казионните медии "съдебна реформа" е напълно безсмислена и нереална.

Ние сме за пълно разделение на властите и участие на българските граждани във вземането на решения за техния живот. 

Присъединете се на www.budd.bg/take-action за участие по нов начин с реална платформа в следващите избори за Народно събрание. 

Защо управляващите в България тръгват да "купуват фабрика на 9-ти септември"?

Lev (BGN; Bulgaria)
Kuna (HRK; Croatia)
Koruna (CZK; Czech Republic)
Krone (DKK; Denmark)
Forint (HUF; Hungary)
Złoty (PLN; Poland)
Leu (RON; Romania)
Krona (SEK; Sweden)
Pound sterling (GBP; United Kingdom)
Pound (GIP; Gibraltar)

Това са 10-те валути в ЕС извън еврозоната, чиито страни (изключвайки България) най-малко мислят за приемане на евровалутата.

Като 2 от тях поне спряха фиксирания си курс с евро, още тази година, в началото прекратиха едностранно мостовите си споразумения за фиксиран валутен курс с евро, известни у нас като „валутен борд”.

Защото еврото им обезценяваше все повече валутите.

Швейцария беше една от тези две страни, на която валутата й автоматично поскъпна с 30% спрямо евро, след като премахна валутния борд, а другата е Дания. Към настоящият момент, има и 3 страни, които все повече ги духа вятърът извън ЕС. Това са Великобритания, Унгария и Финландия. (Исландия вече го напусна)

Общо взето...

ДНЕС САМО БЪЛГАРИЯ ПОДАВА ДОКУМЕНТИ ЗА ЕВРОЗОНАТА .

За последната година и половина, българите обедняха с 20% още в доходите си, спрямо цялото земно кълбо. Изключваме 333 млн. души от него /ЕЗ/, заради фиксирания от валутния борд на 1,95лв., курс лев/евро.

А преди 2 дни Goldman Sachs прогнозираха спад до 95 щатски цента за евро, в рамките на следващите 12 месеца и до 80 цента през 2017 година.

Тоест, до 2017 година, ако и тези прогнози се окажат верни, ще сте с още 20-25% по-бедни, спрямо всички страни извън ЕЗ.

Ще поскъпне, както бензинът, така и хлябът.

Ако това ви се струва майтап или все още се чудите – „защо аджеба не поевтиняха много бензинът и нафтата”, е хубаво да знаете, че хлябът (житото), нафтата, „айфона” и много други работи на световната борса и не само, се котират в долари, a не в евро.

Автор: Боян Максимов https://www.facebook.com/bozkothepanther?fref=ts
публикувано в lentata.com

Бепе Грило поиска национализация на италианските банки и излизане от еврозната.

Нещата започват да се наричат с истинските им имена. Процесът е неизбежен и смяната на дълговите пари със суверенни - създадени от национална институция под граждански надзор, е пътят на реалната обществена промяна. По този въпрос вече се събират подписи за провеждане на референдум в Швейцария, а в Британския парламент текат дебати. Скоро и у нас.

България не трябва по никакъв начин да се присъединява към еврозоната в този си вид и е нужно да се създаде обществен орган, който да освободи българския народ от робството на валутния борд, запазвайки интересите на вложителите.

Още тук.

Присъединете се!

73 години от разстрела на Никола Вапцаров.

"Борбата е безмилостно жестока.
Борбата както казват, е епична.
Аз паднах. Друг ще ме смени и...
толкоз.
Какво тук значи някаква си личност?!

Разстрел, и след разстрела – червеи.
Това е толкоз просто и логично.
Но в бурята ще бъдем пак със тебе,
народе мой, защото те обичахме!"

На днешната дата преди 73 години с разстрел за организиране на подривна дейност срещу немските войски българската държава отнема живота на българския социален поет Никола Вапцаров. 

Борбата остава безмилостно жестока, за физическото и морално спасение на българския народ, за възстановяването на Българския национален идеал, за скъсването с омразата и междуособиците в българското общество, за връщането на справедливостта в правовата система на държавата.

Времето дойде!

Ние бяхме весели емигранти...

Време е, ние българите, да "колонизираме" обратно България по друг, по-справедлив и хуманен начин! 

"Единствената трансформация на робовладелската система на банкстерите в посока баланс между хората и капитала е базовият доход за всички! Може да се има доверие само на политиците, които го предлагат и не са били на власт в последните 25 години, но имат нещо създадено зад гърба си на свой риск и без държавна помощ! И още нещо - ще ги открием предимно в свободните медии като фейсбук, защото другите медии са узурпирани от куклите на банкстерите! Промените са възможни само с валидно гласуване в деня на изборите! Всички други варианти на този етап са илюзия!" Тони Баждаров

http://www.eurochicago.com/2015/07/predizvikano/

България е на последно място в ЕС по средна заплата.

"България е на последно място в ЕС със средна заплата от 4618 евро на година. Това гласи проучване на швейцарската статистическа служба за трудовите възнаграждения в Европа." 

http://19min.bg/news/8/66380.html

Време е у нас доходът за живот да се отдели от заплащането за положен труд. България разполага с достатъчно Брутен вътрешен продукт и Национален доход, проблемът е в тяхното крайно несправедливо разпределение. Време е за Базов доход за всички български граждани с прогресивна косвена данъчна система. Научете повече тук https://www.youtube.com/watch?v=D5CUWWcaHW0 и на www.budd.bg

Скоро ще стигнем американците... По разслоение в обществото.

За пръв път в най-новата американска история изпълнителни директори получават заплати 475 пъти по-големи от работническите. У нас, заплатата на БНБ шефа, назначен от "представителите" на народа, ще бъде 158 пъти по-голяма от минималната работна заплата и 520 пъти повече от социалната пенсия. Ето защо някои неща не ни се получават.

Някой ще каже, "ами работете повече и вие ще имате такива заплати". Пропуска обаче да добави, че няма толкова позиции за директори, че да има за всички желаещи, а междувременно, докато чакате настоящите да се споминат, за да освободят мястото си за вас, плодовете на вашата "яка" работа захранват дълголетието им. Има ли още заблудени?

Помислете, изборът все пак е налице - Базов доход за всички български граждани с прогресивно косвено облагане, в което имащите шанса да ползват и печелят от наемен човешки труд допринасят повече за обществото.

Споделете с вашите приятели, ако смятате, че несправедливостта в доходите убива!

Времето дойде!
www.budd.bg/take-action

"Базов" или "граждански" доход, независимо от пазара на труда.

Лорд Робърт Скиделски, почетен професор по политическа икономика в Warwick University и изследовател от Британската академия по история и икономика, член на британската Камара на лордовете, коментира разликата между минималната работна заплата и Базовия доход.

ЛОНДОН - Най-богатите страни в момента имат милиони "работещи бедни", хора, чиято работа не е заплатена достатъчно, за да ги задържи над прага на бедността, и чиито заплати поради тази причина трябва да бъдат субсидирани от държавата. Тези субсидии са под формата на данъчни облекчения.

Идеята е много стара. Англия въвежда система, наречена "Speenhamland" - форма на открито облекчение, с цел да се компенсира покачването на цената на хляба по време на Наполеоновите войни. През 1795 г. властите на Speenhamland, село в Berkshire, приели скала за допълнения към заплатата в зависимост от имущественото състояние. Добавките, които семейства са получили варирали от броя на децата и цената на хляба.

Но схемата била разкритикувана за това, че позволява на работодателите да плащат по-ниски дневни надници, защото данъкоплатецът ще компенсира разликата. През 1834 г., системата Speenhamland беше заменена от Нов Закон за бедните, който ограничава облекченията за приюти, при условия, достатъчно омразни, за да принудят хората да се върнат на пазара на труда.

След това, през 20-ти век, принципът на Speenhamland се възражда и то не от някой друг, а от свободния пазарен либерал, Милтън Фридман. През 1962 г. той предлага "отрицателен данък", при който хората печелещи под определен праг могат да получават допълнително доходи от правителството, без да плащат данъци за тях. Идеята е била да се накарат хората да се отделят от социалните помощи и да се върнат на работа. Тя се е реализирала в САЩ и в Обединеното кралство.

В същото време е имало усилия за повишаване на равнището на трудовите доходи чрез създаване на законова минимална заплата. Но минималната работна заплата никога не е достигнала до границата за "жизнен доход", следователно не намалява държавната сметка за субсидии на заплатите.

През 2008 г. около 5,5 милиона работни семейства във Великобритания получават данъчни облекчения, включително работни и детски облекчения, жилищни добавки и местни данъчни облекчения. Политиката за икономии са намалили този брой на 4,3 милиона. Като се има предвид, че е имало 11,4 милиона работещи домакинства във Великобритания през 2012 г., това означава, че изумителните 38% не получават "работна заплата за живот." Или, казано по друг начин: пазарно формираните заплати не успяват да осигурят доход за живот на 38% от работещите семейства. Това са "работещите бедни".

В своя план за бюджета британският министър на финансите Джордж Озбърн предложи да се намалят £ 12 милиарда (18 милиарда евро) от социалната система през следващите четири години, като част от плана си за намаляване на дефицита. От тях, £ 9.0 милиарда ще дойдат от намаляване на данъчните субсидии за работещите семейства.
За да се компенсира това намаление, Озбърн предлага повишаване на минималната работна заплата от £ 6.50 на час, за да £ 9 на час за същия период.

Увеличението ще падне върху работодателите, не върху публичните средства и така намаляването на субсидиите и помощите ще е нетна печалба за хазната на Нейно Величество. Един анализ на Института за фискални изследвания (ИФИ) прави заключението, че докато Министерството на финансите спестява £ 12 милиарда брутното увеличение на заплатите от по-високата минималната работна заплата ще е само £ 4.0 милиарда. Както Павел Джонсън, ръководител на ИФИ, казва: "Просто няма достатъчно пари, за да може новата минималната работна заплата да се доближи до компенсиращото парично изражение за хората с данъчни облекчения."

Но дори и ако минималната работна заплата се повиши достатъчно, за да компенсира оттеглянето на данъчните облекчения, прехвърлянето на повече разходи за работна ръка от данъкоплатците към работодателите би било погрешена стратегия. Причината е, че за много хора, вероятно повечето, работата ще бъде намаляващ източник на доходи. В крайна сметка, една прогноза, на която спокойно можем да разчитаме, е, че автоматизацията ще прави все по-голям пробив в света на човешкия труд. До 50% от съществуващите работни места могат да бъдат изложени на риск в следващите 20 години.

Това е отворен въпрос дали достатъчно нови работни места могат да бъдат намерени, за да попълнят липсващите и всъщност дали е желателно да продължат да се произвеждат все повече и повече продукти, услуги или администрация, просто, за да се създава заетост при все по-свиващи се заплати.

Както машините и автоматизацията все повече заместват човешкия труд, така хората ще се нуждаят от доходи, които да заменят заплатите от работа. Като се има предвид, че данъчните облекчения сочат в посока на подмяната при доходите, то повишаване на минималната работна заплата показва обратната посока, правейки доходите по-зависими от работните места. В действителност, акцентът върху минималната работна заплата почти сигурно ще ускори процеса на автоматизация.

Досегашните аргументи, че утвъждаването на минималната работна заплата не намалява търсенето на работна сила може вече да нямат достатъчно сила срещу бързото падане на цената за автоматизиране на производството на стоки и услуги.

Накратко, ако Озбърн се отнася сериозно към обещанието си да осигури "жизнен доход" за всички, той трябва да се движи към идеята за "базов" или "граждански" доход, независимо от пазара на труда. Един прост начин за в бъдеще би бил да се осигурят на всички граждани безусловни данъчни облекчения, които може да се увеличават постепенно, заедно с намаляването на доходите от работа. Но най-добре би било да бъде преразпределен национален доход за всички граждани.

И радетелите за свободен пазар, и социалистическите мислители отдавна подкрепят прилагането на система с Базов доход. Но идеята винаги е попадала под ударите на две възражения: "има общества, които са твърде бедни, за да си го позволят" и "би било пречка за работата".

Първото възражение със сигурност вече не е вярно, защото вече няма неразвити икономики, докато второто е без значение, имайки предвид, че целта не е да се засилят изкуствените или невъзможни стимули за работа, а да се даде възможност на хората да живеят без липсващата работа срещу заплащане. Базовият доход ще направи работата на непълно работно време възможна за много хора, които сега трябва да работят на пълно работно време със заплати, които не стигат за живот. И всички работници ще започнат да получават свободата да правят същия избор по отношение на това колко да се работи и при какви условия, какъвто собствениците на значителен капитал вече имат.

Времето за ‪#‎Българска_директна_демокрация‬ с ‪#‎Базов_доход‬ и‪#‎Енергийна_икономика‬ дойде!
Присъединете се на www.budd.bg/take-action

Робърт Скиделски, автор на тритомната биография на Джон Мейнард Кейнс, започва политическата си кариера в Лейбъристката партия, става говорител на Консервативната партия по съкровищни въпроси в Камарата на лордовете и в крайна сметка е принуден да напусне Консервативната партия за противопоставянето му на интервенцията на НАТО в Косово през 1999 година.

http://www.project-syndicate.org/commentary/basic-income-tax-subsidies-minimum-wage-by-robert-skidelsky-2015-07

138 години от рождението на "певеца" на българското село, Елин Пелин.

Певецът на българското село - Елин Пелин е роден на днешната дата, 18 юли, преди 138 години. Жителите на възроденото село Байлово, Софийско, в което е роден, и най-вече родът на големия български писател, се отличавали с буден възрожденски дух и предприемчиво родолюбие.

Творецът, с рожденото име Димитър Иванов Стоянов, изследва духовната същност на българина, неговия интимен свят и съприкосновенията му с природната и социалната среда. Още в зората на 20-ти век, той разкрива драмата на стария Герак, който, стъписан от индивидуализма и егоизма, недоумява защо любовта бяга от хорските сърца и защо хората не са вече братя помежду си. Предишната патриархалната етичност и човещина са заместени от вълчи нрави, морално падение и безогледна алчност. Старите форми на живот в село умират, създават се нови социални групи, нови социални образи.

Днес, в зората на 21-ви век, имаме на разположение вече и социални медии. Колелото се е завъртяло до същия оборот от епохата, описана в Елин Пелиновите произведения. Времето е дошло за промяна и историята да продължи към откриването на ценностите в българското общество. Отричането и заместването на несправедливата система е пътят, по който обществото или ще продължи напред, или ще загине.

Да възстановим Българския национален идеал!
Присъединете се на www.budd.bg/take-action

178 години от рождението на Апостола.

На днешния ден, 18 юли, преди 178 години е роден Апостолът на свободата, Васил Иванов Кунчев - Левски. 

Денят на рождението му е началната точка на един пламенен живот, останал завинаги в българската памет. Семейството, в което е роден е с 5 деца. Баща му, Иван Кунчев, умира около 1851 г. Майка му, Гина Кунчева, е жена с твърд характер и дава на децата си най-доброто възпитание и образование според възможностите си. Преживява смъртта на 4 от децата си - Кунчо, Мария, Христо и Васил, но доживява да види Освобождението, което героичният ѝ син е предначертал. На смъртния си одър промълвява само: "Децата, децата..."

Мечтата на Васил Левски е да изгради чиста и свята република, в която всички да имат равни права, независимо от своята народност и вероизповедание. Днес, ние все още сме призвани от него да го направим.

Да го направим!
Времето дойде!