Guest User

Предизборни финанси.

Предизборно ЕС финансира политическата върхушка у нас, изхарчила обществени пари уж за справяне с последиците от бедствията. Всъщност парите не стигат до хората, а вече са похарчени от определени фирми по поръчка на местните власти със санкцията на управляващите. Политическата лобистка организация в Брюксел не се интересува от обикновените хора, а компенсира безконтролно и безрезултатно отписани обществени средства.

http://btvnovinite.bg/…/evropa-ni-otpuska-12-mln-lv-za-beds…

Истинската Европа е съюз на свободни приятелски народи, уважаващи своята идентичност и търгуващи свободно. Промяната няма да дойде сама, нито отвътре, а ще я поиска мнозинството от европейските граждани във всяка отделна страна.

‪#‎Българска_директна_демокрация‬

Да, новото е неудържимо!
http://www.budd.bg/faq/

Правителството предложи чужди самолети да пазят българското небе.

Соня Момчилова: "Добре че баща ми "отлетя" това нямаше да го преживее. Сума ти момчетата от випуска му си отишли на по двайсет докато пазели границите и въздуха над земята ни. Той самия летя от 18 до 60 с малки паузи на различни самолети. Твърдеше че едни от най-големите асове са българи. Т'ва е то! Не сме ставали за нищо! Ставахме!"

Ще станем отново, за да летим! Скоро! 
www.budd.bg

Миграцията в Европа.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР/OECD), в която членуват основните икономически развити държави, обясни в доклад какво всъщност се случва с миграцията в Европа през тази година.

В него се казва, че има поне 6 причини, поради които тази криза е различна от онези в миналото:

1. Тази криза е в по-голям мащаб, отколкото онова, което Европа е виждала от много дълго време.

Броят на хората, които влизат в Европа вече се е увеличил рязко от 2012 г., до голяма степен в резултат на конфликта в Сирия, но също така се дължи на ефекта на Ислямска държава в Ирак и вътрешните борби в Еритрея.

Въпреки това, през 2015 г., нещата са се преориентирали изцяло. Повечето хора, които имат претенция за предоставяне на убежище в Европа първоначално влизат на континента чрез незаконно преминаване на границата. В цялата 2014 г., е имало 280 000 такива преминавания. През първите осем месеца на 2015 г. е имало цели 500 000.

2. Много деца пътуват сами.

Докладът предупреждава, че една "поразителна и тревожна" характеристика на тази бежанска криза е, че има голям брой непридружени непълнолетни лица - деца, без родител или настойник, който да пътува с тях.

Данните за това са малко остарели, но показват, че 24 000 от лицата, търсещи убежище в ЕС през 2014 г. са били малолетни лица без придружител, около 4% от общия брой. Данните от място през 2015 г. показват, че тази цифра и пропорцията заедно се покачват.

Децата, които пътуват сами са в особено тежко положение дори след като са вече в сигурна страна, предупреждава докладът, като това е особено предизвикателство за страните-домакини, когато пристигнат голям брой деца - жилища, лица, полагащи грижи за тях, осигуряване на образование.

По-големите тийнейджъри, най-преобладаващата подкатегория на тази група, са особено силно засегнати, често получават само една или две години на държавна подкрепа, преди да бъдат изтласкани от системите за полагане на грижи и образование навършвайки 18г., с ниско образование или разбиране на новата си страна. Криминалният сектор приема такива лица веднага.

3. Хората идват от много повече страни.

През първите три месеца на 2015 г., само 14% от хората, търсещи убежище в ЕС са били първоначално от Сирия. Това се е увеличило през годината, но хората от трите страни, обхванати от новите планове на Европейската комисия за преместване - Сирия, Ирак и Еритрея, представляват само около една четвърт от всички претенции за убежище през първите шест месеца на годината.
Това, обаче, се увеличило до една трета от всички искания през юни и се очаква да се увеличава още повече.

4. Германия е далеч напред като топ дестинация и преднината ѝ расте.

Някои страни приемат огромен брой хора, търсещи убежище, докато други едва регистрират кризата, увеличавайки тежестта върху останалите.

През първите три месеца на 2013 г., Германия е била дестинация за 17% от търсещите убежище в страни от ОИСР, което вече е било повече от всяка друга нация. До 2015 г. този дял е нараснал силно, до 31%, а ще се увеличи още повече, тъй като държавните прогнози са за над един милион души да дойдат.

От друга страна, Великобритания падна от дестинация с 6% от лицата, търсещи убежище през 2013 г. до едва 3% през първите месеци на 2015.

5. Бежанците не влизат само по един маршрут.

Хората навлизат в Европа, за да търсят убежище по редица маршрути, с различна степен на опасност за себе си и семействата си - дори и ако те първоначално идват от една и съща страна.

Маршрутът, който преминава през Гърция е сред най-натоварените в първите шест месеца на 2015 г., но Унгария и Италия също видяха голям брой пришълци. Смесицата от хора се различава значително също за всяка входна точка: повечето хора, които влизат през Гърция и Испания са били сирийци, докато Еритрея е най-честият източник на хората, влизащи в ЕС през Италия.

6. Много хора, които навлизат в Европа са квалифицирани работници.

"Противно на общественото мнение", пише в доклада, "бежанци обикновено не са най-бедните от бедните в страната си на произход и са склонни да имат по-високи нива на квалификация, отколкото населението като цяло в страните на произход."

Това изглежда е особено вярно в тази криза, с данните, събрани в Швеция и Германия, посочващи, че сирийците по-специално, с влизането в ЕС имат по-високи нива на образование, отколкото дори тези, които са влезли по време на хуманитарната криза, причинена по време на разпадането на бивша Югославия.

В Германия 15% от сирийските бежанци са имали университетска степен или еквивалентна на нея, още 16% са завършили по-високо средно образование, а 35% са завършили по-ниското средно образование.

Поради тази причина в доклада на ОИСР се прави изводът, че въпреки приемането на бежанците, което е скъпо и разрушително за страните-домакини в краткосрочен план, в средносрочен и дългосрочен план, те могат да очакват икономически ползи от приемането на хората в съответната страна.

Коментарът: http://www.buzzfeed.com/jamesball/6-ways-europes-refugee-crisis-is-unlike-any-other
Документът: http://www.keepeek.com/Digital-Asset-Management/oecd/social-issues-migration-health/international-migration-outlook-2015_migr_outlook-2015-en#page19

След този анализ остава един особено горчив вкус и усещането, че кризата е организирана и се използва от лобистката Европейската комисия като акция за подбор на персонала. Целта вероятно е да се налее гориво в двигателя на Европа - Германия под формата на хора, вдигащи брутния вътрешен продукт. За съжаление за периферията, сред които и България, са предназначени ненужните - терористи, ниско квалифицирани, криминализирани представители на държави в криза. Изходът от подобни състояния е в другата възможна демократична система с друга европейска интеграция:

#Българска_директна_демокрация

Да, новото е неудържимо!
http://www.budd.bg/direct/

Честит празник, България!

Третият от големите празници на държавността в родината ни, Независимостта на България, е днес - 22-ри септември. На тази дата през 1908-ма година, с манифест, прочетен символно във Велико Търново, българският монарх става цар и поема върху себе си суверенитета на българската територия останала след Освобождението през 1878-ма и Съединението през 1885-та. 

Много български историци и днес се опитват да омаловажат този акт на българското национално израстване като го свързват само с волята на Великите сили. Някои от тях дори твърдят, че Независимостта е химера и носи само нещастия за българите. Нещо, което е вярно само и единствено в осъществяването на суверенитета от монархията, довела държавата до двете национални катастрофи. Тя е тази, която се проваля, а след нея провалът става пълен с тоталитарната система, която властва и днес у нас под формата на неолиберален неототалитаризъм на слети власти и опорочени избори, довела до третата национална катастрофа - демографската. 

Единствената система, която досега не е била прилагана у нас, не е провалена и може реално да промени историята на българската нация е установяването на народния суверенитет загатнат в съвременната българска Конституция. С въвеждането на Българска директна демокрация, за пръв път българските граждани имат историческия шанс да добавят четвърта дата към своите национални празници на държавността като изберат да участват във вземането на решения за своя живот.

#Българска_директна_демокрация

Да, новото е удивително!
http://www.budd.bg/democracy/

Политическите доходи на "представителите" на демокрацията у нас.

"Представителите" на демокрацията си осигуряват един редовен източник на политически доходи, които да ги задържат на власт, колкото може по-дълго. 

http://www.dnevnik.bg/biznes/2015/09/16/2611090_pravitelstvoto_smiata_da_postroi_novi_653_km/?ref=email_mynews

В програмата за строеж на магистрали дори не се споменава за финансиране, изграждане и поддръжка на пътище чрез публично-частния принцип Построй-Оперирай-Върни (BOT), който доказано свежда корупцията до минимум и гарантира качествено строителство. България, чрез Министерство на финансите е член на Европейския експертен център за публично-частно партньорство към Европейската инвестиционна банка. Защо правителството не се е консултирало с него, а се говори само за заеми? Отговорът е ясен.

http://www.eib.org/epec/index.htm

#Енергийна_икономика

Да, новото е забележително!
http://www.budd.bg/platform/

За кого какво е училището?

За бухала училище е клонът.
За рачето – подводните скали.
Буквар е джунглата за слона.
Небето е читанка за орли.

Пчелиците пращец събират
без междучасия дори.
Синигерският час по свирене
започва още от зори.

Училището може да е всичко,
не само сграда или чин.
Защо да не е хълм, тревичка
или гнездо върху комин?

(Петя Кокудева)

На добър час ученици, учители, родители! 
Успешна да е новата учебна година!
http://www.budd.bg/idea/

8-ма Международна седмица на Базовия доход.

Отразявайки нарастващото търсене на решение за жизнено необходимите доходи в света, тази година Международната седмица на Базовия доход изглежда ще бъде с най-голямото участие досега в своята 8 годишна история.

Хората в 27 страни от всички континенти ще проведат събития за популяризиране на Базовия доход в целия свят между 14-20 септември тази година.

Действията по света включват филмови прожекции, публични дискусии, споделяне на храна, щандове, писма до медии, статии, изложби ...

Въпреки, че Базовият доход е една стара идея с корени, които някои казват са толкова назад във времето, чак в 16-ти в., на него беше даден нов смисъл в последните няколко години. Нарастващото неравенство на доходите и на достъпа до ресурси, както вътре в страните така и между отделните страни, неимоверното увеличаване на несигурността на работните места във всички сектори, задаващата се технологична безработица, все по-наказателните режими за социална сигурност и безкрайните, скъпи войни за петрола и създадената от тях най-голяма мигрантска криза след Втората световна война, да не говорим за трилионите долари, изразходвани за спасяването на банките от 2008 г. насам - всичко това допринесе за приемането на Базовия доход за ключов в търсенето на решение за 21-ви век.

Базовият доход с всички разновидности на този термин имаше няколко тласъка през тази година. Във Финландия повечето политически партии подкрепят идеята и е постигнат напредък след изборите миналата пролет към стартиране на пилотни проекти. Базовият доход беше одобрен от Генералния съвет на канадския лекарски съюз, а няколко градове и провинции гледат сериозно на Базовия доход да заменят с него своите сложни социални системи. Много градове в Холандия обмислят пилотните проекти. В Намибия, силен поддръжник на Базовия доход, който е участвал с успех в пилотния проект там през 2008-2009, епископ Камита, е назначен за министър на изкореняването на бедността и социалното благосъстояние и вече започна работа по предложения за плщане на Базов доход за младежите и най-възрастните.

Всички поддръжници на базовия доход се радваме на предстоящия референдум в Швейцария през следващата година. Когато през октомври 2013 г. швейцареците спечелиха правото да се проведе референдум по този въпрос, те влязоха в заглавията по света с изсипването на 8 милиона монети, символизиращи швейцарското население, пред Федералния дом в Берн.

Международната седмица на Базовия доход стартира през 2008 г. в Германия, Швейцария и Австрия. Предишните постижения на седмицата включват конференцията през 2009 г., което доведе няколко години по-късно до Европейската гражданска инициатива за въвеждане на Базов доход през 2013 г., която събра 300 000 подписа във всички 25 страни-членки (България беше на първо място спрямо квотите), най-успешната европейска гражданска инициатива без подкрепа от някоя голяма организация. Това доведе до образуването на UBI-Europe с мрежа от частни лица и организации в 28 европейски страни, които работят за насърчаване на приемането на Базовия доход в Европа като човешко право. Тази организация пое водещата роля за координиране на събитията през тази година.

На добър час! ‪#‎basicincomeweek‬

http://basicincomeweek.org/ubi-europe-reflects-on-basic-income-week-by-press-release/

Пенсионната реформа е управленски провал.

Единственият сериозен анализ на така наречената "пенсионна реформа" показва, че системата не може и никога вече няма да бъде реформирана или настроена спрямо нуждите и очакванията на гражданите. 

http://glasove.com/categories/intervyuta/news/lyubomir-hristov-pensionnata-reforma-e-upravlenski-proval

Системата е напълно провалена не само от вътрешна управленска немощ, но и от генералното безсилие на съвременната социална система да се справи с предизвикателствата на съвремието ни. Изходът остава само един - смяна на системата, още на следващите избори за Народно събрание, по искане на мнозинството!

#Базов_доход

Да, новото е неудържимо!

Пътуването до и от работа е част от работния ден, реши Европейският съд.

Интересно, но меко казано странно решение прие Европейският съд днес. Решено е за част от професиите пътуването от и до работното място да се счита за работно време. Добра идея, но защо не се разпростира върху всички професии и занятия? С какво едни работници са повече работници от други?

Комисарската лудост на ЕС явно е завладяла вече и съдебната система на лобисткия съюз:

http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2015/09/11/2608122_putuvaneto_do_i_ot_rabota_e_chast_ot_rabotniia_den/?ref=embed&source=www.capital.bg

 

Бежанци от Сирия влизат в Норвегия от Русия отвъд Северния полярен кръг.

Сагата с бежанците изобщо не е към своя край, даже придобива куриозен вид:

"Бежанци от Сирия влизат в Норвегия от Русия отвъд Северния полярен кръг, предаде ДПА. Норвежката полиция е регистрирала тази година на контролно-пропускателния пункт на границата с Русия в Стурског 220 кандидати за убежище. Тези хора са предимно от Сирия.

След като молбите им за убежище бъдат регистрирани, те биват откарвани със самолет в норвежката столица Осло, на около 1400 километра на юг.

За сравнение миналата година в Стурског са били регистрирани едва пет молби за убежище. 60-70 бежанци са влезли от Русия в Норвегия на велосипед, тъй като по договор между двете страни не се разрешава границата да се минава пеша."

http://www.mediapool.bg/bezhanskiyat-potok-i-haosat-po-granitsite-v-evropa-prodalzhavat-news239062.html

Това ще продължи дълго, докато световната политика на задълбоаващо се неравенство, дългове и управление чрез конфликти не се промени изцяло. Справедливото разпределение на богатствата и гарантиране на човешкото право на доход за физическо оцеляване е една стъпка в тази посока.

#Базов_доход

Да, новото е неудържимо!