Гражданите срещу корумпираната държавна машина: събират средства за филма за Васил Левски
След години ходене по мъките, за да се осигури държавно финансиране на филм, посветен на Васил Левски, държавата се изгаври със създателите му и не подпомогна финансово неговата реализация. Затова сега гражданите застават срещу машинациите на държавата, като показват, че на една такава национална кауза може да бъде даден живот, като самите граждани съберат средства за документалния филм „Пратеникът на Свободата”. Може да дарите средства на посочената в линка банкова сметка или по електронен път, следвайки същия линк: https://www.indiegogo.com/projects/--19628#/
Срамът за българската държава и нейните управници е неоспорим факт. Дори пред най-светлата личност в историята ни не се посвениха да безобразничат. През лятото на 2017 г. се навършват 180 години от рождението на Васил Левски. Екип от хора с богати творчески биографии се амбицира да създаде документален филм за Апостола, какъвто не е правен досега. Филм, който ще се разпространява абсолютно безплатно. Филм – кауза. И започва българското унизително ходене по мъките.
Историята:
С изготвения проект екипът кандидатства на първата сесия за документално кино за 2014 г., пред ИА „Национален Филмов Център”. Проектът е оценен високо, печели държавна субсидия и продуцентът подписва договор за предварително производство. Типично по български следва жалба от продуцент на некласиран проект и филмът за Левски е спрян.
Следват две години ходене по съдилища, през Административен съд до Върховен Административен съд. В крайна сметка решението на ВАС гласи, оспорваните и вече класираните проекти, заедно с оспорващия и некласиран проект да бъдат разгледани повторно от друг състав на Националната художествена комисия на НФЦ.
Новата комисия отново класира проекта за Левски, т.е. филмът печели конкурса за втори път, но тогава и.д. директор на ИА “НФЦ” Камен Балкански, отказва финансиране с оправданието, че парите за сесията от 2014 г. са вече усвоени! Неизвестно кой, неизвестно за какво, неизвестно кога и неизвестно защо е похарчил целеви държавни средства, определени за финансиране на българското документално кино!
През 2017 г. се навършват 180 години от рождението на Апостола. Според чл. 30а от Закона за филмовата индустрия, министърът на културата има правомощията да обяви извънредна конкурсна сесия за създаване на български филми (игрални и документални), свързани с юбилеи и национални чествания на събития и бележити личности в нашата история. За съжаление или по-скоро за срам, министър Вежди Рашидов категорично отказва да обяви извънредна конкурсна сесия, посветена на 180-та годишнина от рождението на Васил Левски.
С две думи, държавата, при спечелена държавна субсидия, отказва да бъде направен филм за Апостола.
Какво представлява филмът:
Както народът не разделя Дякона от Апостола, тъй духовникът не си противоречи с държавника, нито революционерът - с духовника. Тези три същности са неотделими и неразделяеми. В това триединство е неговата възвисеност, неговата мащабност, неговата безсмъртност, неговата святост.
За първи път български кинодокументалисти ще разкрият това неповторимо триединство в личността на Апостола. Във филма се преплитат и допълват историческите факти, евангелският разказ, моралният кодекс на Левски и непознати епизоди от неговия живот.
Това е филм и за нас самите – като нация, като народ, като общество.
За нас, които си въобразяваме, че сме го разбрали, че сме го разгадали, че ни е останала само една дума с четири въпросителни – „Народе????”. Но ние не знаем отговора, понеже не разбираме въпроса.
Три акцента на филма:
- хоругвоносецът йеродякон Игнатий ще опее главата на един от най-близките си приятели Иван Капитан, ще я измие в изворчето и ще я погребе;
- Апостолът на свободата отслужва Света литургия и божественият му глас възхваля Светите братя Кирил и Методий;
- Васил Левски на бесилото, поставен на него с „благословията“ на българи.
Защо трябва да има документален филм за духовника Васил Левски:
Това е единствената черта от триединството Левски, която не е широко известна или пък умишлено не е търсен пътя й, защото тогава с йеродякон Игнатий не би могъл никой да се окичи или да се представи като негов наследник... Защото държавникът, революционерът и духовникът са един и същи човек, който на прага на смъртта си моли само са едно:
... Споменавайте ме в молитвите си, отче Попе
с името йеродякон Игнатий...
Моли се, НЕ за Мене,
а за Отечеството България!
... БОЖЕ, ИЗБАВИ БЪЛГАРИЯ!
Как да помогнете за реализацията на филма:
"Пратеникът на Свободата" ще се реализира в три етапа: подготвителен, снимачен, постпродукция и мастер. За всеки отделен етап ще са необходими различни суми за реализирането му. Първият етап се нуждае от 25 820 евро, като тази сума трябва да бъде събрана най-късно до 30 август 2016 г. Следващите етапи ще бъдат оформени в отделни кампании за набиране на средства. Вторият етап, който обхваща снимачния период, е на стойност 61 890 евро, а третият етап, който включва постпродукция и мастер, се нуждае от 36 074 евро.
Освен чрез тази платформа, която дава възможност да дарите средства по електронен път, може да правите дарения и на банковата сметка:
Продуцент: ЕТ “ВАИК - Валерий Костов”
IBAN: BG30STSA93000023026089
BIC : STSABGSF
Банка ДСК
Продуцентът:
Валерий Костов е роден през 1958 г. в гр. София.
От 1979 година работи в СТФ “ЕКРАН”.
През 1987 година завършва ВИИ “Карл Маркс”.
С филмопроизводство се занимава от 1986 година, като главен координатор в отдел “Производство” на СТФ “Екран”.
От 1988 до 1992 г. работи като директор на продукция в същата студия, с реализирани около двадесет документални филма, като някои от тях са:
“КОЛЮ ФИЧЕТО” реж. В. Кисимов 1989 г.
“БУРГАСКА ОБЛАСТ” реж. Ж. Давидов 1989 г.
“ВЕЖДИ РАШИДОВ” реж. В. Минчев 1990 г.
“АЕЦ “КОЗЛОДУЙ” реж. Т. Белотелев 1991 г.
“ГОЛЯМ МАЛЪК ЧОВЕК” реж. И. Дундаков 1992 г.
От 1992 до 1994 година работи като главен експерт “Телевизионно филмопроизводство” на БНТ.
От 1995 година е филмов продуцент с реализирани до този момент документални и анимационни филми:
“ЗА ГОРАТА И ХОРАТА” реж. О. Логофетов 1996 г.
“ЕДИН ДЕН ОТ СУЕТНИЯ ЖИВОТ” реж. Р. Димитрова 1998 г.
“БЪЛГАРСКИ ДЪРЖАВЕН…” реж. И. Балевски 1998 г.
“ОРФЕЙ И ГОВЕДАТА” реж. Здр. Драгнев 1998 г.
“КОШЕРЪТ” реж. О. Логофетов 1999 г.
“ПРИКЪРИ” реж. М. Кузов 1999 г.
“ИЗБОРЪТ НА ВЕНЕТА” реж. М. Венков 2000 г.
“БАЩА МИ” реж. А. Слабаков 2003 г.
“ТУПА – ЛУПА”- анимация реж. Цв. Петрова 2003 г.
“ПРЕДСТАВЛЕНИЕ”- анимация реж. Евг. Димова 2003 г.
“ДЖУ ИЛИ ИЗКУСТВОТО ДА ЖИВЕЕШ” реж. Здр. Драгнев 2004 г.
“БЕЗСРЕБЪРНИЦИ” реж. Р. Елезов 2010 г.
“МОМЧЕТО ПРЕД ПРОЗОРЕЦА” реж. Вл. Ангелов,П. Павлов 2011 г.
“ЦВЕТОВЕТЕ НА ГЛАСА” реж. Р. Елезов 2014 г.
“ПРИЗВАНИЕ АКТРИСА”/Гинка Станчева/ реж. В. Фиданова 2016 г.
Като директор продукция и организатор е участвал в следните игрални филми:
“ЕРУДИТЪТ” реж. А. Слабаков - дир. продукция 2004 г.
“НЕУТРАЛНА ЗОНА” реж. А. Слабаков -дир. продукция 2005 г.
“ОКОТО НА ТИГЪРА”- Италия прод.BG Ир. Димитрова-организатор 2006 г.
“РЕПОРТЕРИТЕ”- Франция прод.BG П. Сандрен–организатор 2006 г.
“ХИТ МЕН”- Франция прод BG П. Сандрен организатор 2007 г.
От 1995 до 2004 год. е член на бюджетната комисия на НФЦ.
Наградени филми:
“ОРФЕЙ И ГОВЕДАТА” – “Златен Ритон” - 1998 г.
“БЕЗСРЕБЪРНИЦИ” – Специална награда на журито “ Златен Витяз” 2013 г.
“ЦВЕТОВЕТЕ НА ГЛАСА” – «Златен Ритон» – Награда за режисура 2014 г.
“ЦВЕТОВЕТЕ НА ГЛАСА” – “Сребърен Витяз” – 2015 г.