БСДД

View Original

Ердоган говори за демокрация? Не ни разсмивайте!

Как не се намери поне един "анализатор" в телевизионните студиа от вчера и днес, който да чете, да знае, а не да спуска поръчкови опорни точки. Европа е във война, не разбрахте ли? Европа не е демократична, защото се управлява от псевдоелити, а не от нейните граждани. Ердоган прекрасно разбира това и го използва. Тепърва ще има атентати, преврати и кръв.
За дърдорковците от телевизионния ефир ще припомня няколко факта, които разкриват същността на управлението на Ердоган. Да не забравяме, че Хитлер също е бил приветстван от германския народ по площадите.

В едно интервю от 2015 г. за италианския вестник "Ла република" нобеловият лауреат за литература Орхан Памук, който живее между Истанбул и Ню Йорк, където преподава в Колумбийския университет, споделя, че повечето турци разбират какъв е Ердоган. "Страната е разкрила неговите сметки. На първо място, че той не иска да бъде част от международната коалиция, биеща се срещу "Ислямска държава". След това той се съгласи да направи това, което американците искаха, но в същото време започна да напада кюрдите."

"Хората са изненадани, в шок", каза той. "Една страна в мир изведнъж се оказва в състояние на война, както срещу "Ислямската държава", така и срещу кюрдите. Аз съм притеснен за Турция, защото знам, че в края на краищата Ердоган иска да управлява сам на всяка цена. Той не иска да споделя властта".

Нека не забравяме също така репресиите срещу писатели като Орхан Памук и Елиф Шафак от 2014 г.

Турски издания, подкрепящи управлението на Реджеп Ердоган, обявяват тогава Елиф Шафак и Орхан Памук за подставени лица на Запада, пише "Гардиън". Проправителственият в. "Takvim" твърди, че двамата световноизвестни писатели са "проекти, развивани от западните сили, за да саботират местното правителство". Друго издание, "Yeni Akit", още по-радикално твърди, че двамата "не са хора".

Според тамошните медии международното литературно лоби избира различни автори във всяка страна и ги използва за атака срещу съответното правителство.

Текстовете в турската преса идват след скорошни коментари на двамата автори срещу репресивното отношение спрямо жените в страната. Памук неведнъж е попадал под ударите на власт и медии - той бе съден през 2005 г. заради изказването, че Турция е отговорна за геноцида над арменците, в който са убити над един милион души.

Отговорът на Шафак пък е, че изобщо не е изненадана, защото това се случва всеки път, когато тя каже или напише нещо срещу държавата. Тя допълва, че теориите на конспирацията са разпространени в страната и, за съжаление, хората им вярват. Джо Гланвил, директор на английския отдел на международната организация на писателите ПЕН клуб, коментира:
"Това очевидно е отчаян опит да се подкопаят авторитетът и влиянието на Шафак и Памук. Опитват се да ги изкарат подставени лица, а не независими интелектуалци. Абсолютно традиционна тактика на сплашване от страна на такива правителства. Те използват своите медии, за да дискредитират всеки, който ги критикува".

А репресиите срещу свободни журналисти в Турция? Забравихме ли?
Само през 2015 г. заради обиди към президента Ердоган съдилищата в Турция са образували производства срещу 392 журналисти.

Според изследване за свободата на словото, извършено от столичния Университет по икономика и технологии, Турция е на първо място в света по броя на искове за премахване на съдържания в Туитър през 2015 г. Само през първите 6 месеца на годината те са 718. За сравнение, през 2012 г. исковете от съдилища и държавни агенции са били 7, 2013 г. – 9, а 2014 г. е достигнато драматичното число от 663 настояванието за триене на споделяния в социалната мрежа. Това е чудовищна картина на състоянието на свободата на словото и изразяването, и на катастрофата с медийната свобода, казват авторите на доклада д-р Бурак Билгехан и д-р Башак Явджан, преподаватели в университета. Те подчертават, че журналисти са арестувани и привличани под наказателна отговорност по законите за противодействие на тероризма, което е причина страната да има изключително лош имидж сред останалите в света.

Двама от най-популярните журналисти Джан Дюндар и Бюлент Кенеш са мишени на Темида заради разкрития, свързани с държавни доставки на оръжия и боеприпаси в Сирия преди редовните парламентарни избори на 7 юни. Заради публикуваните в „Джумхуриет“ снимки на камионите с въпросните товари главният редактор Джан Дюндар бе арестуван и разследван отново по силата на антитерористичния закон, а обвинението поиска 42 г. затвор за него. Вниманието на международната общественост бе привлечено и от абсурдната присъда за главния редактор на Today’s Zaman /английската версия на всекидневника „Заман“/ Бюлент Кенеш. Той бе осъден на 21 месеца лишаване от свобода заради това, че обидил президента Ердоган в Туитър.

Така че, скъпи телевизионни "анализатори", приказките ви са пустословия. Също като "демокрацията" на Ердоган.

Автор: Лидия Делирадева, БСДД